Na urgentním příjmu jihlavské nemocnice se objevilo úplně nové upozornění pro...

Na urgentním příjmu jihlavské nemocnice se objevilo úplně nové upozornění pro pacienty. | foto: Nemocnice Jihlava

Tady nefoťte a nesdílejte, žádá pacienty personál jihlavské nemocnice

  • 29
Na urgentním příjmu jihlavské nemocnice se tento týden objevilo úplně nové upozornění. Vedení nemocnice v textu na ceduli žádá veřejnost, aby při čekání na ošetření ctila soukromí jiných osob.

Pacient sedící v čekárně v nemocnici vytahuje z kapsy mobil a začne natáčet či fotit vše, co se kolem něj děje. Včetně personálu, který třeba zrovna přebírá od záchranářů zraněného člověka.

Takový obrázek není ničím novým. Naopak, podobných případů prý začíná v Nemocnici Jihlava houfně přibývat.

„Je to problém. U nás se v podstatě jedná už o denní záležitost,“ říká mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

„Často se pak takový obrázek či video objeví s patřičným komentářem někde na sociální síti, což je samozřejmě nepříjemné. Nikdo by si nepřál, aby ho kdokoli fotil či natáčel bez dovolení při práci nebo v situaci, kdy mu není zrovna dobře. A navíc, aby pak takový materiál šířil volně po internetu,“ dodává.

Také proto se vedení nemocnice v krajském městě Vysočiny rozhodlo rozvěsit zatím hlavně na urgentním příjmu cedule upozorňující, aby se takového jednání lidé vyvarovali.

„Hodně si stěžovaly například zdravotní sestry, které se později našly na obrázcích někde na Facebooku,“ upozorňuje Zachrlová.

„Osmdesát procent pacientů něco takového nenapadne, deset procent si dá po upozornění říct, ale s těmi zbývajícími deseti se nedomluvíte,“ krčí rameny.

Vývěska s žádostí je prvním krokem k zamezení podobného jednání.

„Lidé moc dobře vědí, že se to nemá, ale pokud to nemají napsané, tak jako by to nebylo,“ tvrdí mluvčí nemocnice. „A není možné, aby sestry obcházely každého pacienta zvlášť a vysvětlovaly jim, že nemají nikoho natáčet a fotit,“ dodává Zachrlová.

Jinde cedule nechystají

Podle zdravotnického personálu už lidem nestačí natáčet pouze sebe, s mobily čím dál častěji zachycují i pro ně úplně cizí osoby.

„Trestný čin to sice není, ale jde o zásah do práv jednotlivce. Mohla by být v některých případech zvažována žaloba na ochranu osobnosti,“ vysvětluje právník Petr Navrátil.

Je tedy možná jen otázkou času, kdy se podobný případ objeví poprvé u soudu.

„Pokud si někdo potřebuje dělat selfie a hlásit na sociální sítě, že je zrovna v nemocnici, je to jeho věc, ale proč má potřebu fotit i to, co se děje někde vedle na expektačním lůžku na urgentním oddělení,“ zlobí se sestry z jihlavské nemocnice.

V ostatních nemocnicích na Vysočině vyvěšování podobných upozornění jako v Jihlavě zatím nechystají.

„U nás se pacienti v tomto směru chovají zodpovědně, i když samozřejmě výjimky se občas najdou. Každopádně si myslím, že tyhle lidi neodradí nic. Ani cedule,“ myslí si například mluvčí havlíčkobrodské a pelhřimovské nemocnice Petra Černo.

„Ani u nás žádné takové upozornění nechystáme,“ přidává se mluvčí třebíčské nemocnice Petr Palovčík.