Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní z Vysočiny létali do Číny i Izraele, opozice nic nevěděla

  8:44aktualizováno  8:44
Radní Kraje Vysočina absolvovali desítky cest do zahraničí. Navštívili třeba i Čínu nebo Tchaj-wan. Dozvěděli se na nich o výzkumu cévních onemocnění a mozkových mrtvic, nákladním vlaku z Číny do Evropy, nebo vezli lyže do bruselské tomboly. Opozice však o vzdálenějších letech neměla ponětí.

Jedním z největších vysočinských cestovatelů je náměstek hejtmana Libor Joukl. Třeba v Číně se bavil o novém železničním propojení Evropy s jihovýchodní Asií. | foto: ČTK

Pro Otu Bence z ODS bylo třeba novinkou, že náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD) navštívil loni Čínu.

"Některé kraje už mají partnerské regiony v Číně a daří se jim napomáhat podnikatelům, aby měli šanci v Asii, nebo obráceně, aby Číňané umisťovali investice sem," uvedl Joukl. Jako příklad významného investora v Česku uvedl třeba Huawei.

Kde vysočinští politici byli

Jiří Běhounek, hejtman

- únor 2010: Belgie, český ples v Bruselu

- květen 2010: Izrael, mise českého zdravotnictví do Izraele u příležitosti mezinárodní výstavy Medax

- listopad 2010: Tchaj-wan, spolupráce v oblasti eHealth

- srpen 2011: Bulharsko, návštěva japonské nemocnice Tokuda

Libor Joukl, náměstek hejtmana

- únor 2010: Belgie, český ples v Bruselu, pracovní jednání

- říjen 2010: Rumunsko, pracovní jednání ohledně projektu CPVV

- říjen 2011: Švýcarsko, seznámení představitelů českých regionů s tamním systémem veřejné dopravy

- červen 2013: Čína, setkání regionálních představitelů

Petr Piňos, krajský radní

- listopad 2013: Francie, doprovod na gastrosoutěži

Jana Fialová, krajská radní

- květen 2013: Finsko, setkání partnerů

Vladimír Novotný, náměstek

- listopad 2010: Tchaj-wan, spolupráce v oblasti eHealth

Petr Krčál, krajský radní

- červen 2009: Velká Británie, ministerský seminář. Praxe v systému péče o osoby s mentálním postižením

- červenec 2009: Švýcarsko, cesta po zařízeních sociálních služeb

- červenec 2010: Norsko, Švédsko, zařízení sociálních služeb v severských zemích

- srpen 2011: Island, návštěva zařízení sociálních služeb

- květen 2012: Švýcarsko, sociální a seniorské bydlení

Marie Kružíková, krajská radní

- duben 2012: Finsko - Tampere, projekty v oblasti školství

- prosinec 2009: Norsko, návštěva Osla a dohoda možné spolupráce

Martin Hyský, krajský radní

- srpen 2010: Island, příprava čerpání norských projektů

- listopad 2010: Španělsko, projektová konference Open Source

Josef Matějek (bývalý radní)

- listopad 2009: Watec Izrael

Zdeněk Ryšavý (bývalý radní)

- červen 2010: Izrael, specializovaná odborná mise IT

- září 2010: Finsko, seminář

"Cesta byla jenom za letenku, protože to tehdy celé platila čínská vláda," doplnil náměstek hejtmana. V Asii jednal třeba i o možnosti výměnných pobytů pro studenty vysokých škol nebo o dopravě.

Hejtman Jiří Běhounek (nezávislý za ČSSD) zažil jednu poměrně nezvyklou cestu do Bulharska. Jeho cílem byla v roce 2011 japonská nemocnice Tokuda v Sofii. S hejtmanem tam vyrazil i ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.

"Nadace pana Tokudy má po světě víc nemocnic. Jeli jsme tam ohledně možné spolupráce při výzkumu cévních onemocnění a mozkových mrtvic," popsal hejtman. Ve volném čase si stihli prohlédnout chrámy ve městě.

Ze spolupráce však nakonec nic nebylo. Vyšlo najevo, že nemocnice na Vysočině jsou zaměřeny jinak než japonská nemocnice v Bulharsku.

Když ale hejtman cestoval na Tchaj-wan nebo do Izraele, tak z toho podle něj už Vysočina těžila. Ve spolupráci s Tchaj-wanem se rozběhl mimo jiné systém elektronického přihlašování k lékařům.

"Spolupráci s Tchaj-wanem využívají i naše muzea. Pomohli nám také k úsporám energií," poznamenal Běhounek. Většinu nákladů na cestu včetně letenek platila tchajwanská strana.

Při pracovních cestách podle hejtmana není moc volného času, přesto si tam zástupci Vysočiny stačili prohlédnout třeba čajové plantáže nebo místo, kde se pěstují orchideje.

Do Izraele provázel hejtmana v roce 2010 Petr Pavlinec, šéf krajského odboru informatiky. V delegaci byl i tehdejší šéf VZP s náměstkem ministra. Jeli všichni společně na mezinárodní výstavu Medax.

Na ples už nepojedou, ten je jen pro velvyslance

I z této návštěvy měly podle Jiřího Běhounka nemocnice v kraji užitek. Třeba v podobě počítačové výměny rentgenových snímků. V rámci návštěvy si tam česká skupina stačila prohlédnout chlouby Svaté země včetně Mrtvého moře. "Bydleli jsme v Tel Avivu," dodal hejtman.

Zúčastnil se před lety spolu s náměstkem Liborem Jouklem i českého plesu v Bruselu, kam přivezli do tomboly třeba lyže a další věci z Vysočiny. Po dvou účastech ale vedení kraje přestalo tento bruselský ples navštěvovat. "Bylo to spíše pro velvyslance a jejich rodinné příslušníky," dodal hejtman.

Kraj se teď spíše prezentuje na tradiční červnové Czech Street Party v Bruselu, kam se dostane mnohem víc lidí. "To má větší efekt," podotkl Jiří Běhounek.

Jeho kolegyně z regionální vlády Jana Fialová (ČSSD) před rokem navštívila Finsko. Kromě ní tam jeli i někteří ředitelé některých škol.

I ve Finsku je nutné slučovat školy, což bylo podle Fialové jedno ze společných témat. "Povídali jsme si třeba, jak školy zvládají slučování a jak se daří propojování učitelských sborů," popsala radní.

Petr Krčál na Islandu certifikoval sociální služby

Do Finska a Izraele vyjel i bývalý krajský radní a současný starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý (ČSSD), který se jako internetový specialista dlouhodobě zabývá elektronizací veřejné správy.

"Izrael je jedna ze zemí, kde to funguje velmi dobře. Jeli jsme tam na jejich pozvání," řekl. Do Finska zamířil v souvislosti s evropským projektem nazvaným Váš názor, do něhož bylo zapojeno dvanáct regionů. Podle finského vzoru se pak program rozjel i v Česku. Týká se vtáhnutí obyvatel do rozhodování radnic a krajů.

Krom jiných zemí, i na Island se vypravil krajský radní Petr Krčál (ČSSD). "Bylo to hrazeno z peněz Asociace poskytovatelů sociálních služeb, která mě tam pozvala. Byl jsem na Islandu certifikovat sociální služby," shrnul.

Dvakrát putoval i po Švýcarsku, kde navštívil zařízení sociálních služeb. A tyto návštěvy mají podle něj už viditelný odraz v podobných domech u nás. Třeba ve formě vzpomínkové terapie pro lidi s Alzheimerovou chorobou. Pro ně je podle Krčála na Vysočině budováno centrum péče inspirované švýcarským vzorem.

Ve zprávě o činnosti rady nenašla opozice o cestách zmínku

Opoziční zastupitel Ota Benc (ODS) se až od MF DNES dozvěděl, že sociální demokraté z vedení kraje v minulosti cestovali i do některých vzdálenějších zemí.

"Pečlivě studujeme zprávy o činnosti rady a nikdy jsme tam nenašli ani zmínku o zahraničních cestách. To je divné. Jistě je důležité vědět, kdo tyto cesty doporučuje a schvaluje. A proč byl třeba inženýr Joukl v Číně," uvedl Benc s tím, že chce o cestách do ciziny získat podrobnější informace.

Náměstek hejtmana Libor Joukl reagoval, že opozici stačí, aby se o cesty do zahraničí zajímala, že se k informacím dostane. "Každá cesta do zahraničí dnes musí mít nějaký výstup," dodal Joukl.

Má prý hodně nabídek na zahraniční cesty - třeba i od firem. "Některé nabídky nejsou na rozdíl od Číny tak efektivní a nevyužívám jich," řekl náměstek hejtmana.

V Číně byl na dopravní konferenci. "Prioritně byla řeč o propojení, co se týče nákladní dopravy. Do budoucna by se měla stavět železniční trať mezi Čínou a Evropou," uvedl Joukl s tím, že se v tuto chvíli v hrubých obrysech rýsuje, jak by bylo vhodné trasu vést, aby úplně neminula Česko.

Čína je ekonomikou budoucnosti, vysvětluje cestu Joukl

Také navštívil region Hubei s jeho dvanáctimilionovým hlavním městem Wuhan. Tam sídlí přes 80 univerzit či vysokých škol. Podařilo se vyjednat možnost výměnných pobytů. Joukl tam řešil i napojení Vysočiny na podnikatelský sektor v Číně.

"V tuto chvíli společnost Jihlavan Airplanes dodává letadlo do Číny. Jedna z delegací má zájem na tom, aby postavili společnou firmu na výrobu a prodej letadel," řekl Joukl. Příležitostí podle něj je, že od 1. ledna 2014 je v Číně otevřený vzdušný prostor pro sportovní létání.

Číňané byli na Vysočině, prohlédli si například jihlavskou nemocnici. "Do budoucna by mohla být ta spolupráce docela úspěšná. Z mého skromného pohledu je Čína, ať už na ni budeme nazírat jakýmkoli způsobem, ekonomikou budoucnosti," uvedl Joukl.

Sám Ota Benc byl jako opoziční zastupitel jednou na Ukrajině v partnerském kraji, kterému Vysočina pomáhá.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Najdete na iDNES.cz