Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hola, hola, škola volá. Letos na Vysočině přivábila víc prvňáčků

  5:08aktualizováno  5:08
Školní rok začíná. Základní školy na Vysočině přivítají přibližně pět a půl tisíce prvňáčků. Drobný nárůst v jejich počtu zaznamenaly školy ve všech okresech kraje. Posmívat ostatním školákům se mohou děti ve Velkém Beranově, tam si kvůli opravě školy prázdniny o týden prodlouží.

Poprvé do základní školy dnes na Vysočině rodiče odvedou přibližně pět a půl tisíce dětí. Prvňáků tak bude oproti loňsku o něco víc. Ilustrační snímek. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Školní lavice, které zely dva měsíce prázdnotou, se opět zaplní. Už dnes je obsadí žáci a studenti a učitelé se ujmou svých tříd.

Základní školy letos na Vysočině přivítají téměř pět a půl tisíce prvňáčků, to je zhruba o 300 víc než loni.

I střední školy hlásí téměř pěti tisícové číslo. "Zápis na střední školu odevzdalo v květnu přes čtyři a půl tisíce žáků," říká mluvčí Krajského úřadu Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Základní školy na Havlíčkobrodsku si co do počtu nových žáčků polepší. Do tříd tam nastoupí více než tisícovka dětí, skoro o stovku více než v roce 2012.

Pelhřimovsko pak "novopečených školáků" hlásí 744, což je jen zhruba o dvacet více než loni. Žďársko čeká přes dvanáct set prvňáčků, podobně je na tom Jihlavsko. Tato čísla zůstávají skoro stejná z loňskem.

Více dětí usedne letos do školních lavic také přímo v Třebíči. Do sedmi základních škol, které ve městě jsou, přijde téměř 450 prvňáčků. "Dohromady pak evidujeme 3 500 dětí včetně prvňáků," sdělil mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

V Bystřici nad Pernštejnem dětí školou povinných ubylo. Letos jich do Základní školy Tomáše Garrigue Masaryka zamíří 443, což je mírný pokles oproti loňskému roku. V ZŠ Nádražní 615 se pak cifra "návštěvnosti" také sníží.

Nechtěli pustit děti na stavbu, tak jim prodloužili volno

Zatímco většina školáků nastoupí do školy už dnes, ve Velkém Beranově mají o týden delší prázdniny. "Děti jsou samozřejmě rády," říká starosta Velkého Beranova, který školu zřizuje, Bohumil Kříž. Dodal, že školní rok se tam zpozdil vůbec poprvé. Důvodem jsou úpravy budovy školy.

"Hlavně jsme se snažili, abychom měli učebny v pořádku a děti přišly do nového," podotýká. Podle Kříže se žáci mohou těšit na zateplenou školu, nová okna i výmalbu.

"Připraveno je jedenáct učeben. A my potřebujeme pro běžný chod devět. O týden později začínáme kvůli fasádě, která se zpozdila. My chceme, aby děti přišly do budovy, která bude už v určitém barevném provedení. A i kvůli bezpečnosti, protože je tu ještě lešení, tak aby nechodily po staveništi," dodal Kříž.

Učitelům a zaměstnancům prázdniny skončily o týden dřív

Do školy se připravují nejen děti, ale i učitelé. "Od minulého pondělí jsme tu byli každý den. Absolvovali jsme různá školení. I ta navíc - s psychology, policií a podobně. Postarali jsme se o nové učebnice, seznamy dětí, zkrátka o papírovou agendu," řekla učitelka ZŠ TGM v Jihlavě Bohumila Morská. Novinkou podle ní letos pro děti od sedmé třídy bude povinný druhý cizí jazyk.

A nezahálí se ani v kuchyni. "Vaříme od minulého pondělka. Máme celodenní provoz," popisuje vedoucí školní kuchyně na Střední odborné škole v Novém Městě na Moravě Jana Popelková.

Podle ní mají děti většinou nejradši špagety a těstoviny s omáčkami. "A často moc nemusí ryby," dodává Popelková s úsměvem.

Vánoční prázdniny budou letos rekordně dlouhé

Školáci a studenti se jistě budou těšit na prázdniny. Těch bude do konce letošního školního roku končícího 27. června 2014 hned několik. Například vánoční prázdniny budou trvat celkem šestnáct dní, začnou 21. prosince.

Pololetní volný den připadá podle informací od Kraje Vysočina na pátek 31. ledna a jarní prázdniny začínají v regionu 10. března.  Dva volné dny budou už tradičně ve čtvrtek a pátek před Velikonočním pondělím, které je v kalendáři 21. dubna 2014.

U zahájení školního roku na Vysočině budou i krajští radní. Hejtman Jiří Běhounek má pozdravit děti ve školách v Mohelnu a Studenci.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kam dál? Přeškrtaná značka na Jihlavsku baví internet

Fotografie dopravní značky, která baví sociální sítě. Autor tvrdí, že k ní...

Ani doleva, ani doprava. Rovně už vůbec ne. A stopka před křižovatkou také neplatí. Co zbývá? Jen se otočit a jet zpět....

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Další z rubriky

Tomáš Klus hrál poprvé za mřížemi, vězeňské turné zahájil v Plzni

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

V centrále borské věznice v Plzni, pověstné hvězdě, odehrál v pondělí koncert muzikant Tomáš Klus se svojí kapelou....

Tygří mláďata v jihlavské zoo jsou holky. Tedy vypadá to tak

Jedno z tygřích mláďat je průbojnější a občas vykoukne z porodního boxu. Matka...

Záhada pohlaví dvou tygřích koťat, která se narodila v jihlavské zoologické zahradě, je zřejmě rozluštěna. V úterý...

Kam dál? Přeškrtaná značka na Jihlavsku baví internet

Fotografie dopravní značky, která baví sociální sítě. Autor tvrdí, že k ní...

Ani doleva, ani doprava. Rovně už vůbec ne. A stopka před křižovatkou také neplatí. Co zbývá? Jen se otočit a jet zpět....

Najdete na iDNES.cz