Ve Velkém Meziříčí leží soutok dvou řek, což boj s případnou povodní komplikuje. Ilustrační snímek

Ve Velkém Meziříčí leží soutok dvou řek, což boj s případnou povodní komplikuje. Ilustrační snímek | foto: Wikimedia Commons

Velká voda by Meziříčím zamávala, bránit ji budou stavby za 170 milionů

  • 0
Povodí Moravy se chystá Velké Meziříčí ochránit před velkou vodou. Radnice společně s vodohospodáři představila plán stavebních úprav, které by už neměly dovolit ani jednomu ze zdejších toků - řece Oslavě a říčce Balince - vystoupat z břehů a páchat škody.

Do konce příštího roku vyrostou u Oslavy i Balinky protipovodňové betonové hradby a valy. Přestavba na tříkilometrové části obou toků se dotkne také jezů, mostů a lávek, všechna vyústění kanalizace budou opatřena zpětnou klapkou, aby se voda nevracela zpět.

Na projekt za 170 milionů korun teď povodí vybírá dodavatele. "Zájem projevila asi dvacítka společností," informoval ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Samotné práce by podle něho měly začít nejpozději začátkem podzimu a trvat mají v případě, že nenastanou komplikace, do půlky příštího roku.

Případná stoletá voda by tak ve Velkém Meziříčí v upravených a vyčištěných korytech měla mít do vylití z břehů ještě 30 centimetrů rezervu. "Realizace projektu nebude jednoduchá," řekl ředitel Povodí Moravy Světlík s tím, že se jedná o soutok dvou řek, navíc v intravilánu města.

Město už vykoupilo potřebné pozemky

O většinu nákladů na opatření proti povodním se podělí Evropská unie a ministerstvo zemědělství.

"Velké Meziříčí zatím stála příprava na celou akci necelé tři miliony korun. K tomuto účelu jsme také vykoupili pozemky za 220 tisíc korun. To jsou dohromady směšné investice ve srovnání s tím, jak drahá by byla likvidace škod při možné další stoleté vodě," podotkl starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid. Nyní je totiž ochrana města před povodní poměrně malá.

Ničivá povodeň zasáhla město v roce 1985. "Konečně budeme moct klidně spát," pravil osmdesátiletý František Jurek, který pamatuje velkou povodeň v roce 1985 i tu předchozí ze druhé světové války. Náměstí, kde stojí v těsném sousedství s historickou radnicí i jeho dům, bylo v obou případech kompletně pod vodou.

Kovový štítek na fasádě domu dodnes ukazuje, že hladina v roce 1985 dosahovala do úrovně oken. "Horší než před domem to ale bylo na zahradě. Kůlny pod vodou, všechno tu plavalo, čuníci se zachránili jen tím, že vylezli v kuchyni na stůl," vzpomíná Jurek.

"Právě takovým tragédiím a obrovským škodám, které jsou vždy s povodněmi a záplavami spojené, chceme tímto projektem zabránit," uvedl starosta Necid.