Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Epigramy jsou nádobky na hněv, říkal Borovský. Teď je lidé mohou psát

  13:20aktualizováno  13:20
Téměř na den přesně před 159 lety skolila tuberkulóza významného českého básníka, spisovatele a novináře Karla Havlíčka Borovského. U té příležitosti se rozjíždí soutěž v psaní epigramů.

Známý básník, satirik a novinář zemřel v Praze 29. července 1856 v pouhých 34 letech na tuberkulózu. U příležitosti tohoto výročí spouští vysočinské sdružení Syndikátu novinářů soutěž v psaní epigramů.

Zapojit se do ní může každý, koho baví psát krátké satirické básně, i­ ten, kdo si chce tento žánr vyzkoušet. Příští rok, který lze s ohledem na „kulaté“ výročí úmrtí spisovatele považovat i za Rok Karla Havlíčka Borovského, vyjde s těmito epigramy sborník. Za vysočinský syndikát novinářů to uvedl Jan Kliment.

Epigram 2016

Syndikát novinářů na Vysočině spouští projekt – stejně jako obě předchozí soutěžní kola Epigram 2006 a Epigram 2011 – s cílem povzbudit ve výročním „Havlíčkově“ roce tvorbu dosti opomíjeného žánru – krátkých satirických básní.

Autoři si mohou vyžádat bližší informace o podmínkách, jednotlivých kategoriích a uzávěrkách soutěže na e-mailové adrese syndikat.vysocina@volny.cz.

Epigramy autorů, kteří v soutěži uspějí, vyjdou ve druhé půli příštího roku ve sborníku Epigram 2016.

Borovský sám o epigramech říkal, že jsou to takové malé nádobky, do kterých svůj hněv ukrývá. „Básničky psal na lidová témata, velice blízká obyčejným lidem. Proto v­ tom národu i zůstaly,“ uvedla pro MF DNES průvodkyně v expozici v rodném domě Borovského v Havlíčkově Borové Marcela Sobotková.

Dílo Epigramy vydal Karel Havlíček Borovský v roce 1845. Vzniklo během jeho pobytu v Moskvě, kde pracoval jako vychovatel v rodině profesora Pogodina. Havlíček psal třeba epigramy proti rakouskému režimu. Císař František Josef I. se proto vytrvalého kritika rozhodl poslat do exilu v Brixenu.

V rodném domě se mohou zájemci dovědět o Havlíčkovi řadu zajímavostí. Průvodkyně třeba odpoví na otázku, jaký byl Havlíček jako kluk. „Především neskutečně svéhlavý, paličatý. S rodiči nevycházel,“ popsala Marcela Sobotková.

Havlíček si našel velice brzy cestu na borovskou faru, kde v té době jako hospodyně a kuchařka sloužila jeho prateta Františka Rospeková.

„Záhy se dostal pod vliv faráře Brůžka, který byl velice vlastenecky založený, byl to velmi osvícený člověk. Novátorské myšlenky, národní uvědomění a hrdost, láska k­ vlasti se skrze faráře brzo dostaly do hlavy malého chlapce,“ pověděla průvodkyně.

Farář byl podle ní navíc velice přísný člověk. „To malému Karlu Havlíčkovi pouze prospělo, protože pod jeho vlivem se naučil takové sebekázni a sebeovládání,“ řekla Sobotková.

V německé Jihlavě nebyl spokojený

Z Borové šel hoch na studia do Jihlavy. Tam se mu ale nelíbilo. „Velice rychle pochopil otázku národnostního rozdílu. Jihlava byla hodně německá,“ připomněla.

Fotogalerie

Havlíček také viděl, že učitelé se jinak chovají k dětem, které pocházejí z německých rodin. K českým přistupovali prý s posměchem. Po roce v Jihlavě tak Karel – na radu učitele a po rozhodnutí rodičů – přešel do Německého Brodu. „Tam to prostředí bylo takové přátelské,“ pravila Sobotková.

Pojďme ale ještě zpět do borovské farské školy. Tamní učitel Antonín Línek byl velký vlastenec a především vášnivý muzikant. Vyžadoval, aby děti hrály na nějaký hudební nástroj, nebo alespoň zpívaly. Karel Havlíček na hudbu moc nebyl, ale nebylo zbytí.

„Naučil se hrát na kytaru a toho pak později využíval v těch dalších letech, ať už na studiích v Německém Brodě, v ­hospůdkách při posezeních s přáteli či spolužáky a pak i ve všech místech, kde pobýval. Kytara mu byla takovým dobrým přítelem,“ uvedla Marcela Sobotková.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz