Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Královna Eliška přijede zase po roce do Jemnice. Na 301. Barchan

  9:10aktualizováno  9:10
Historická jemnická slavnost Barchan, jedna z nejstarších ve střední Evropě, začíná už v pátek a potrvá do pondělí. Mázhausy otevírají v půl sedmé večer. Sobotní barchanický vlak tentokrát přiveze cestující až z Třebíče.

K Barchanu patří i průvod. V historických kostýmech mohli návštěvníci spatřit nejen jezdce na koních, ale také bubeníky, trubače či chovatele dravců. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Prokazatelně od roku 1713 se v Jemnici každoročně lidé po svátku svatého Víta baví na slavnosti Barchan. Město žije několik dní jarmarkem a pouťovými atrakcemi. Obvykle se Jemnice s pěti tisícovkami obyvatel rozrůstá na dvojnásobek. Stejně tomu je i letos.

Fotogalerie

"Celá slavnost bude zahájena dnes průvodem kostýmovaných postav - vyvěšením praporu barchanu a městského praporu na radnici. Následovat bude otvírání mázháusů. Večer jsou na programu taneční veselice na zámku a v sokolovně," avizují pořadatelé.

V sobotu ráno vzbudí jemnické speciální budíček, kdy průvod bubenic a trubačů projde ulicemi města. Dopoledne se uskuteční běh historických poslů, kteří přinesou zprávy královně Elišce od jejího manžela Jana Lucemburského z boje proti loupeživým rytířům.

Základ slavností totiž vychází z pověsti. Podle ní Jan Lucemburský zanechal královnu za pevnými hradbami města Jemnice a sám vedl vojenskou výpravu. Ani v boji nezapomněl na svoji mladou manželku. Vyslal čtyři posly se zprávami o průběhu bojů a královna všechny doručitele postupně odměnila.

První běžec dostal barchetový náprsník, který dal název historické slavnosti. Druhý obdržel šátek, třetí punčochy a čtvrtý cenu útěchy, věnec.

Historie v knížce i na DVD

Nedílnou součástí Barchanu je kostýmovaný průvod s dvěma stovkami účastníků včetně královny Elišky a krále Jana Lucemburského.

"Letos bude v doprovodném programu výstava v Muzeu Vysočiny na náměstí Svobody. Bude taky možné koupit si novou knížku o Barchanu, plnou fotografií včetně momentky běžců z roku 1899. V prodeji bude i DVD s filmem z roku 1967, v němž jsou úryvky ze snímku z roku 1928," uvedl jemnický místostarosta Petr Novotný.

Spolek pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě zve k jízdě sobotním barchanickým vlakem.

"Bude to krásná, dnes již historická souprava motorového rychlíku. Ranním spojem s ní budou moci přijet cestující až z Třebíče, odkud vyjíždí v 7:45. Posledním nočním spojem z Jemnice ve 23:30 hodin pak samozřejmě i nazpět," lákají lidé ze spolku.

Jemnická radnice už několik let usiluje o zápis Barchanu na prestižní seznam UNESCO. "Zatím se nám podařil první důležitý krok. Dostat se na seznam národních nehmotných kulturních památek. Další kroky, směřující k UNESCO, jdou už tak trochu mimo nás. Bude záležet na hodnocení odborníků. Někteří se letos na slavnostech objeví," dodal Novotný.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ S AJ - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz