Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Královna Eliška přijede zase po roce do Jemnice. Na 301. Barchan

  9:10aktualizováno  9:10
Historická jemnická slavnost Barchan, jedna z nejstarších ve střední Evropě, začíná už v pátek a potrvá do pondělí. Mázhausy otevírají v půl sedmé večer. Sobotní barchanický vlak tentokrát přiveze cestující až z Třebíče.

K Barchanu patří i průvod. V historických kostýmech mohli návštěvníci spatřit nejen jezdce na koních, ale také bubeníky, trubače či chovatele dravců. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Prokazatelně od roku 1713 se v Jemnici každoročně lidé po svátku svatého Víta baví na slavnosti Barchan. Město žije několik dní jarmarkem a pouťovými atrakcemi. Obvykle se Jemnice s pěti tisícovkami obyvatel rozrůstá na dvojnásobek. Stejně tomu je i letos.

Fotogalerie

"Celá slavnost bude zahájena dnes průvodem kostýmovaných postav - vyvěšením praporu barchanu a městského praporu na radnici. Následovat bude otvírání mázháusů. Večer jsou na programu taneční veselice na zámku a v sokolovně," avizují pořadatelé.

V sobotu ráno vzbudí jemnické speciální budíček, kdy průvod bubenic a trubačů projde ulicemi města. Dopoledne se uskuteční běh historických poslů, kteří přinesou zprávy královně Elišce od jejího manžela Jana Lucemburského z boje proti loupeživým rytířům.

Základ slavností totiž vychází z pověsti. Podle ní Jan Lucemburský zanechal královnu za pevnými hradbami města Jemnice a sám vedl vojenskou výpravu. Ani v boji nezapomněl na svoji mladou manželku. Vyslal čtyři posly se zprávami o průběhu bojů a královna všechny doručitele postupně odměnila.

První běžec dostal barchetový náprsník, který dal název historické slavnosti. Druhý obdržel šátek, třetí punčochy a čtvrtý cenu útěchy, věnec.

Historie v knížce i na DVD

Nedílnou součástí Barchanu je kostýmovaný průvod s dvěma stovkami účastníků včetně královny Elišky a krále Jana Lucemburského.

"Letos bude v doprovodném programu výstava v Muzeu Vysočiny na náměstí Svobody. Bude taky možné koupit si novou knížku o Barchanu, plnou fotografií včetně momentky běžců z roku 1899. V prodeji bude i DVD s filmem z roku 1967, v němž jsou úryvky ze snímku z roku 1928," uvedl jemnický místostarosta Petr Novotný.

Spolek pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě zve k jízdě sobotním barchanickým vlakem.

"Bude to krásná, dnes již historická souprava motorového rychlíku. Ranním spojem s ní budou moci přijet cestující až z Třebíče, odkud vyjíždí v 7:45. Posledním nočním spojem z Jemnice ve 23:30 hodin pak samozřejmě i nazpět," lákají lidé ze spolku.

Jemnická radnice už několik let usiluje o zápis Barchanu na prestižní seznam UNESCO. "Zatím se nám podařil první důležitý krok. Dostat se na seznam národních nehmotných kulturních památek. Další kroky, směřující k UNESCO, jdou už tak trochu mimo nás. Bude záležet na hodnocení odborníků. Někteří se letos na slavnostech objeví," dodal Novotný.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

PRAGMA personální agentura s.r.o.
HR Senior Ostrava

PRAGMA personální agentura s.r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz