Záchranáři kraje Vysočina uspěli u soudu s požadavkem o proplacení přestávek, peněz se však stále nedočkali (iluistrační snímek).

Záchranáři kraje Vysočina uspěli u soudu s požadavkem o proplacení přestávek, peněz se však stále nedočkali (iluistrační snímek). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Záchranáři si vysoudili zaplacení přestávek, peněz se stále nedočkali

  • 0
Na třicet bývalých i současných zaměstnanců Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina se soudilo kvůli neplaceným přestávkám. Soud jim dal za pravdu, žádné peníze ovšem zatím neviděli. Některé přestávky jsou již navíc promlčené.

Na tři desítky bývalých i současných záchranářů z kraje čeká již několik let na své peníze, které se svým zaměstnavatelem vysoudili. Zaměstnanci pracující pod Zdravotnickou záchrannou službou Kraje Vysočina totiž v roce 2005 nedostávali proplacené přestávky, přestože je museli trávit na stanici.

Mohl za to tehdejší výklad zákoníku práce. Poté se zákoník změnil a bývalí i současní zaměstnanci se dohodli a začali se se záchrankou soudit o proplacení přestávek.

"Začalo to tak, že jsme poukazovali na to, že se přestávky neproplácejí, přestože nemůžeme opustit stanici. Odboráři nám slíbili, že se s vedením záchranky domluví na proplacení. Vše se však táhlo tak dlouho, až některé nezaplacené přestávky byly již promlčeny," popsal počátky soudního sporu jeden z žalujících lékařů, Richard Štrobl.

Soud se táhne už léta

Spor se odehrál v jednom soudním procesu. "Bylo to v roce 2004, kdy docházelo k transformaci okresních záchranek pod jednu krajskou a neexistoval jednoznačný výklad zákoníku práce, takže se neproplácely přestávky. Ty se od roku 2005 standardně proplácejí. Od roku 2007 se tak táhne soud převážně se záchranáři, ale i řidiči, lékaři a operátory, kteří chtějí uhradit ušlý zisk," sdělila ředitelka krajských záchranářů Vladislava Filová.

Teď je podle ní celá věc u konce. Okresní soud požadavek žalobců potvrdil, záchranka se však odvolala a věc postoupila ke krajskému soudu. Ten dal předchozímu rozsudku za pravdu a na počátku letošního ledna uložil záchrance, aby spočítala, kolik kterému zaměstnanci vyplatí.

"Je rozhodnuto, že se přestávky mají proplatit. A čekáme na vyjádření záchranné služby, zda dobrovolně částky vyplatí. Každý žalující se samozřejmě soudil o určitou částku vypočítanou ze svého základu. Její výše však závisí i na tom, jak dlouho pracoval, aniž mu byly propláceny přestávky, a také na jeho profesi. Částka se bude lišit u operátora, lékaře, záchranáře či řidiče," upřesnila soudkyně Okresního soudu v Jihlavě Eva Bastlová, která společně se svým kolegou případy řešila.

Soudili se zaměstnanci záchranky z celého kraje. Od počátku ledna do konce března měla Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina čas na to, aby vypočítala, kolik každému lékaři náleží.

"Zatím nás však informovali pouze o tom, že o částkách jednají, ale jinak nic nedodali. Proto jsme přikročili k tomu, že částky vypočítáme sami. Záchranka nám však musí poskytnout potřebné dokumenty," podotkla soudkyně, podle které je problém ještě v jedné věci. "My teď jednáme o tom, kolik komu proplatíme," doplnila Filová. Je však jasné, že částky půjdou do statisíců.

Jak to bude s úroky?

Problém je také v dlužních úrocích. "Záchranná služba totiž uznala, že proplatí zaměstnancům přestávky, ale ne dlužní úroky, takže se teď budou muset dohodnout, nebo bude vyvoláno nové jednání," vyjádřila se Bastlová.

"Vím o tom, že k rozhodnutí došlo, zatím však žádná částka nepřišla," nechal se slyšet Štrobl.

Pokud žádné peníze neobdrží, je připraven dál vést soudní spor. "Vázne chod informací od záchranky i od odborů, které nás zastupovaly. Určitě bychom potřebovali mít v ruce písemný rozsudek," dodal Štrobl.