Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud řeší milionové krádeže barevných kovů ve žďárském Tokozu

  17:50aktualizováno  17:50
Žďárský okresní soud začal rozplétat případ rozsáhlých rozkrádaček barevných kovů v tamní firmě Tokoz. Šestice obviněných první den vypovídala, jak vytvořila důmyslný řetězec, na jehož konci byly tučné výdělky za prodané cihličky slitin hliníku a zinku. Ty končily ve sběrných surovinách.
Drahé kovy skončily ve výkupně. Ilustrační snímek

Drahé kovy skončily ve výkupně. Ilustrační snímek | foto: Lukáš TáborskýMF DNES

Státní zástupce David Vetešník odhadl způsobenou škodu na bez pár tisícovek dva miliony korun. Vše se dělo od února 2012 do dubna 2013.

"Obžalovaným Jaroslavu Dolanskému, Patrikovi Tobolkovi, Martinu Doležalovi a Vladimíru Čermákovi hrozí trest odnětí svobody na 2 až 8 let. Obžalovaní Pavel Jahn a Kamil Vavřička můžou jít za mříže až na tři roky," uvedla mluvčí žďárského soudu Klára Sklenářová.

Šestice pachatelů podle obžaloby ukradla a vyvezla z podniku za bílého dne při zhruba dvaceti jízdách celkově nejméně 49,5 tuny slitiny zinku, 25,3 tuny slitiny hliníku a 1800 kilogramů zinkových a hliníkových polotovarů

Z doznání pachatelů a jejich výpovědí před soudem vyplynula závažná skutečnost, kterou s pozdviženým obočím komentovala i soudkyně Blanka Jeňková: v TOKOZu přinejmenším v roce 2012 a na jaře roku 2013 naprosto selhala vnitřní kontrola pohybu velmi drahého materiálu.

Vystavit fiktivní fakturu a vyvézt zboží - žádný problém

Nebyl problém vystavit fiktivní fakturu, naložit na auto a provézt přes vrátnici až čtyři tuny cihliček slitiny drahých kovů, aniž si toho kdokoli všiml.

"A to je soukromá firma?" nevěřícně kroutila soudkyně Jeňková hlavou.

Generální ředitel společnosti Tokoz Vladimír Chládek k tomu ale tvrdí, že to už je minulost. "Teď je vše jinak. Určitě už nic takového není možné. Přijali jsme razantní opatření, aby zaměstnanci nemohli rozkrádat materiál. Mluvilo se o děravé vrátnici, myslím, že to bylo trochu jinak. Vrátný prostě viděl fiktivní fakturu, tak podle toho jednal," řekl MF DNES.

Celý mechanismus podle obžalovaného Jaroslava Dolanského, který působil jako skladník či dělník ve firmě jedenáct let, fungoval díky tomu, že je mezi skladem a dílnami v Tokoz velký pohyb lidí.

V době, kdy barevné kovy kradl ve velkém, věděl on a podle jeho slov i jeho kumpáni, že nikdo přesně nekontroluje, zda se z materiálu dodaného ze skladu na dílny vyrobí konkrétní množství výrobků. Dolanský byl u toho, když se finta vymýšlela.

Stačilo počkat na příhodnou konstelaci, nejlépe na odpolední směnu, kdy je vedení podniku pryč a "společníci" v práci. Na skladě muselo být dostatek palet s cihličkami slitin zinku či hliníku, nejlépe tak kolem sta tun, aby nevzbudilo pozornost, když jedna až čtyři tuny chyběly.

Vladimír Čermák podle obžaloby vystavoval fiktivní faktury, kterými celou krádež přikryl. Prostě materiál se "tvářil", že odešel na dílny, ale zůstal na svém místě.

„Nikdo už nekontroloval, jestli se ze dvou podle počítače vyskladněných tun slitiny zinku nebo hliníku opravdu něco udělalo,“ řekl u soudu Dolanský. Inventury prý bývaly jen sporadicky. I na to parta spoléhala.

Martin Doležal, další z dělníků ve firmě, podle Dolanského pomáhal s nakládkou na auto a hlídal, aby se ve skladu neobjevil někdo ze zaměstnanců, kterému by to mohlo být podezřelé.

Auta na odvoz poskytl Patrik Tobolka. Tobolka nepracuje v Tokozu, je známým zmíněné trojice. V současnosti dělá na živnosťák kopáče u firmy, která buduje kanalizace. Má několik aut, dvě z nich půjčoval na tuto trestnou činnost.

"Pak se jelo přes vrátnici, ve firmě ani jiný výjezd není," zmínil Dolanský.

Dolanský u soudu také uvedl, že na vrátnici nebyl problém, protože tudy denně projely desítky, možná stovky aut. Vrátní nekontrolovali, kam přesně náklad odjíždí. A jediná kamera, která byla u vrátnice, prý byla nasměrovaná jinam.

Prvního tři čtvrtě roku vozili zhruba každý týden jednu várku kradených cihliček do kovošrotu v Jihlavské ulici ve Žďáru nad Sázavou nebo do Luk nad Jihlavou.

Na jednu občanku cihličky maximálně za deset tisíc

Tam na občanské průkazy svých známých, kteří o tom údajně neměli tušení, neobvyklý náklad prodávali. Vždy tak, aby na jednu občanku nebylo víc než za deset tisíc korun. Aby nevznikla daňová povinnost.

Poté si Patrik Tobolka od září 2012 do dubna 2013 sehnal odbyt pro kradené kovy na Havlíčkobrodsku ve sběrných surovinách ve Mstislavicích.

Kamilu Vavřičkovi a Pavlu Jahnovi tvrdil, že je to z jeho firmy a že jde o nadnormativní zásoby určené k likvidaci. Jahn a Vavřička měli podle žalobce zastřít původ tohoto materiálu, řádně jej nezdokladovat a prodat dál.

Například Jaroslav Dolanský ve středu u soudu přiznal, že si krádežemi přišel na asi 400 tisíc, ze kterých už nemá ani korunu. Je nezaměstnaný, má tři děti ze dvou vztahů. Platí alimenty. V Tokozu bral výplatu 10 tisíc čistého, potřeboval ale na splácení hypotéky na byt a živobytí.

 Nakonec byt musel stejně prodat a dnes nemá zase nic. Patrik Tobolka totiž vydělané desítky tisíc korun prohrál obratem v automatech.

Soud zatím neskončil.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Najdete na iDNES.cz