Přístroje včetně vyškolené obsluhy přizvali žďárští kriminalisté kvůli...

Přístroje včetně vyškolené obsluhy přizvali žďárští kriminalisté kvůli vyšetřování případu muže, který zemřel po požití alkoholu s obsahem methylu. | foto: Policie ČR

Policie na Žďársku testuje zabavený alkohol, hledá smrtící metanol

  • 1
Vyšetřování případu smrtelné otravy metanolem na Žďársku pokračuje. Poté, co v sobotu osmapadesátiletý muž otravě podlehl, policisté po celé pondělí testují veškerý alkohol, který ve spojitosti s kauzou zabavili. A také rozeslali tamním starostům varování o nebezpečném alkoholu, který stále může být mezi lidmi.

V pondělí ráno policisté přivezli do Žďáru nad Sázavou dva unikátní přístroje na měření metylalkoholu. Takzvaný Ramanův spektrometr je mobilní zařízení, které odhalí metanol i přes obal, takže testovaná láhev se nemusí vůbec otevírat.

O přístroje včetně vyškolené obsluhy projevili zájem žďárští kriminalisté kvůli vyšetřování případu muže, který zemřel po požití alkoholu (více čtěte zde).

Policisté se případem otravy muže zabývají od neděle 23. února, kdy byl převezen do nemocnice v Novém Městě na Moravě. Byl ve velmi vážném zdravotním stavu s příznaky otravy metylalkoholem.

V sobotu večer muž v nemocnici zemřel. K přesnému určení příčiny úmrtí byla nařízena soudní pitva a její výsledky by měly být k dispozici v úterý. 

"Vzhledem k tomu, že muž v sobotu večer v nemocnici zemřel, kriminalisté rozhodli o testování veškerého zajištěného alkoholu a ve spolupráci s Celní správou budou také zjišťovat původ zajištěného alkoholu," uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Zkrátí dobu testování

Analýzou projde všechen dosud zajištěný alkohol. "V průběhu pondělního dne oba přístroje otestují alkohol, který se nám podařilo zajistit na základě provedených domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor," řekl šéf kriminalistů na Žďársku Radek Uhlíř.

Ramanův spektrometr

Je mobilní zařízení, které odhalí methanol i přes obal, takže testovaná láhev se nemusí vůbec otevírat.

Metoda výrazně zkrátí i dobu testování, protože se vzorky nemusí posílat do laboratoří. Test jednoho vzorku trvá zhruba třicet sekund.

Ramanova spektroskopie funguje na principu analýzy odrazu ozářeného vzorku.

Alkohol podle policistů pochází od sedmatřicetiletého Miloše S. z Bobrové na Žďársku, který závadný alkohol prodával dál. Toho policisté minulý týden zadrželi a obvinili z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Nyní je ve vazbě a hrozí mu až osm let vězení.

Při domovních prohlídkách u něj policisté nalezli 42 plastových kanystrů o objemu šesti litrů s obsahem vodky jemné a 660 skleněných lahví o obsahu 0,42 litru vodky jemné od výrobce Likérka Drak (více čtěte zde).

První část zabaveného alkoholu byla hned druhý den po zajištění alkoholu podrobena testům na zjištění obsahu závadného methylu v laboratořích Hasičského záchranného sboru v Tišnově.

V testovaném alkoholu, který otrávený muž popíjel u svého známého, jenž jej od prodejce koupil, byl vysoký obsah methylu prokázán. K dalšímu testování byly do Tišnova převezeny jen namátkové vzorky z dalšího zajištěného alkoholu.

Policie varovala i starosty obcí

Nebezpečný alkohol se od prodejce z Bobrové mohl dostat i k dalším lidem. Policisté proto požádali o spolupráci starosty obcí na Žďársku, aby zveřejnili varování pro své obyvatele, kteří mohli závadný alkohol nakoupit.

"V souvislosti s vyšetřovaným případem znovu apelujeme na širokou veřejnost, aby lidé v žádném případě nekonzumovali podezřelý rozlévaný alkohol, který získají z neověřených zdrojů ani žádný alkohol, který je opatřen etiketami výrobce Likérka Drak. Pokud mají lidé tento neověřený alkohol ještě doma, měli by ho zlikvidovat nebo si jej před konzumací nechat testovat," doplnil kriminalista Uhlíř.