Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Třebíče do Dukovan povede cyklostezka. Stavba začne příští rok

  15:16aktualizováno  15:16
Z Třebíče do Dukovan by se měli lidé svézt po nové 27,3 kilometru dlouhé cyklostezce. Zatím se ale bude stavět jen první etapa. S výstavbou souhlasí dotčené obce i společnost ČEZ, po jejíchž pozemcích kolem dukovanské elektrárny stezka povede.

Do Dukovan povede nová cyklostezka. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

"V současné fázi se jedná o třináct kilometrů nové komunikace určené pro cyklisty, která povede z Dalešic do obce Dukovany. První část výstavby je rozdělena do tří etap podle tří obcí, jejichž katastry budou stavbou dotčeny," objasnil situaci manažer projektu Josef Kalčík.

Cyklostezka z Třebíče do Dukovan

Začalo se o ní jednat v roce 2009, kdy byla vypracována vyhledávací studie.

Akce, která vyjde podle předběžných informací na 111 milionů korun, vzniká ve spolupráci Státního fondu dopravní infrastruktury, Kraje Vysočina, obcí podél trasy a Skupiny ČEZ.

Cyklostezka z Třebíče povede přes Kožichovice, Slavičky, Třebenice, Valeč, Dalešice a Slavětice, kolem Jaderné elektrárny Dukovany až do obce Dukovany.

Jednotlivé úseky budou ve vlastnictví obcí, přes které povedou.

Pokud se zvládnou v zastupitelstvech projednat všechny náležitosti spojené se stavbou cyklotrasy, mohla by stavba začít už v příštím roce. Těžko se to ale stihne do března, kdy se uzavírají žádosti o státní dotace v příslušné kapitole a obce by pak musely hledat peníze do začátku z jiných zdrojů. V optimistické variantě by tyto tři úseky cyklostezky mohly sloužit cyklistům v roce 2013.

První úsek v katastru městyse Dalešice by měl být dlouhý 3 750 metrů. "Cyklostezka vede hezkou krajinou a pochopitelně bude lákat k zastavení nejen v místním pivovaru, ale náš městys se může pochlubit i dobrým zázemím pro rekreační sporty," řekl starosta Dalešic Jaroslav Zadražil. Podle něj lidé akci podpoří, projednávalo ji včerejší zastupitelstvo.

Ve Slavěticích je rozhodnuto

Na katastru Slavětic už mají jasno. Bylo to jednoduché, protože cyklostezka vede prakticky jen po obecních pozemcích. Slavětický úsek má být 4 468 metrů dlouhý. Od hranic mezi katastry obcí Dalešice a Slavětice pokračuje cyklostezka podél toku Olešné do Slavětic, kde se napojuje na dopravní infrastrukturu v obci na hrázi rybníka Skalník.

Za obcí pokračuje po takzvané účelové komunikaci souběžné se státní silnicí směrem na Jadernou elektrárnu Dukovany. "U nás problémy nejsou, lidé budou rádi za každého turistu, který přijede. Lákadlem v obci může být i nová hospoda, která do vybudování cyklotrasy bude určitě otevřená," řekl starosta Jan Drexler.

Elektrárna Dukovany.

Elektrárna Dukovany.

Ani s vedením trasy po místech, která jsou ve vlastnictví Skupiny ČEZ, by prý neměly být problémy. "Výjimkou jsou pozemky, kde se uvažuje o stavbě dalšího bloku elektrárny," připomněl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Podle nákresu trasy cyklostezky je to jasně vidět v místech mezi Slavěticemi a elektrárnou, kdy cyklostezka ostře míří ke stávající silnici a nepokračuje po původní polní cestě do Lipňan. A úsek vedený na katastru obce Dukovany by mohl provizorně končit na autobusovém nádraží před elektrárnou.

Drobné pozemky u Dukovan má na čtyřicet majitelů

Vystavět hned celých 5 015 metrů až do obce Dukovany zatím není možné. "Na zastupitelstvu jsme se tím zabývali, ale drobné kousky pozemků od elektrárny do obce mají na čtyři desítky vlastníků a s některými je těžké jednat i o malém kousku," řekl starosta Dukovan Miroslav Křišťál.

Když se povedou majetkové vztahy dořešit, bude trasa od autobusového nádraží před elektrárnou pokračovat podél pravé strany silnice na křižovatku se silnicí, kterou kopíruje až do obce Dukovany. Tam už je poměrně dobrá návaznost na cyklostezky na Znojemsku a Brněnsku.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Dívka z Jihlavy získala práci snů, stala se masérkou císařovny Sisi

Masážní lavička se v Hofburgu nacházela v císařovnině toaletní komnatě. Sisi v...

Před 120 lety zavraždili císařovnu Alžbětu zvanou Sisi. Mezi její služebné patřila i jistá Elisabeth Schmidová. U...

Nejhonosnější dům ve Žďáře se po opravě poprvé otevřel veřejnosti

Fasádu obnovili noví majitelé  čistě v secesním duchu. Jistě by se líbila i...

Stovky lidí stály frontu u Veliše. Slavnostní otevření nejhonosnějšího domu ve Žďáře nad Sázavou předčilo co do zájmu...

Stromům v Jihlavě pomohly přežít letošní sucho speciální vaky s vodou

Na dně speciálních vaků jsou otvory, jimiž voda postupně v malých dávkách...

Letošní velmi suché léto dalo zeleni ve městech pořádně zabrat. A i když v posledních dnech trochu zapršelo, stromy se...

Najdete na iDNES.cz