Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Třebíče do Dukovan povede cyklostezka. Stavba začne příští rok

  15:16aktualizováno  15:16
Z Třebíče do Dukovan by se měli lidé svézt po nové 27,3 kilometru dlouhé cyklostezce. Zatím se ale bude stavět jen první etapa. S výstavbou souhlasí dotčené obce i společnost ČEZ, po jejíchž pozemcích kolem dukovanské elektrárny stezka povede.

Do Dukovan povede nová cyklostezka. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

"V současné fázi se jedná o třináct kilometrů nové komunikace určené pro cyklisty, která povede z Dalešic do obce Dukovany. První část výstavby je rozdělena do tří etap podle tří obcí, jejichž katastry budou stavbou dotčeny," objasnil situaci manažer projektu Josef Kalčík.

Cyklostezka z Třebíče do Dukovan

Začalo se o ní jednat v roce 2009, kdy byla vypracována vyhledávací studie.

Akce, která vyjde podle předběžných informací na 111 milionů korun, vzniká ve spolupráci Státního fondu dopravní infrastruktury, Kraje Vysočina, obcí podél trasy a Skupiny ČEZ.

Cyklostezka z Třebíče povede přes Kožichovice, Slavičky, Třebenice, Valeč, Dalešice a Slavětice, kolem Jaderné elektrárny Dukovany až do obce Dukovany.

Jednotlivé úseky budou ve vlastnictví obcí, přes které povedou.

Pokud se zvládnou v zastupitelstvech projednat všechny náležitosti spojené se stavbou cyklotrasy, mohla by stavba začít už v příštím roce. Těžko se to ale stihne do března, kdy se uzavírají žádosti o státní dotace v příslušné kapitole a obce by pak musely hledat peníze do začátku z jiných zdrojů. V optimistické variantě by tyto tři úseky cyklostezky mohly sloužit cyklistům v roce 2013.

První úsek v katastru městyse Dalešice by měl být dlouhý 3 750 metrů. "Cyklostezka vede hezkou krajinou a pochopitelně bude lákat k zastavení nejen v místním pivovaru, ale náš městys se může pochlubit i dobrým zázemím pro rekreační sporty," řekl starosta Dalešic Jaroslav Zadražil. Podle něj lidé akci podpoří, projednávalo ji včerejší zastupitelstvo.

Ve Slavěticích je rozhodnuto

Na katastru Slavětic už mají jasno. Bylo to jednoduché, protože cyklostezka vede prakticky jen po obecních pozemcích. Slavětický úsek má být 4 468 metrů dlouhý. Od hranic mezi katastry obcí Dalešice a Slavětice pokračuje cyklostezka podél toku Olešné do Slavětic, kde se napojuje na dopravní infrastrukturu v obci na hrázi rybníka Skalník.

Za obcí pokračuje po takzvané účelové komunikaci souběžné se státní silnicí směrem na Jadernou elektrárnu Dukovany. "U nás problémy nejsou, lidé budou rádi za každého turistu, který přijede. Lákadlem v obci může být i nová hospoda, která do vybudování cyklotrasy bude určitě otevřená," řekl starosta Jan Drexler.

Elektrárna Dukovany.

Elektrárna Dukovany.

Ani s vedením trasy po místech, která jsou ve vlastnictví Skupiny ČEZ, by prý neměly být problémy. "Výjimkou jsou pozemky, kde se uvažuje o stavbě dalšího bloku elektrárny," připomněl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Podle nákresu trasy cyklostezky je to jasně vidět v místech mezi Slavěticemi a elektrárnou, kdy cyklostezka ostře míří ke stávající silnici a nepokračuje po původní polní cestě do Lipňan. A úsek vedený na katastru obce Dukovany by mohl provizorně končit na autobusovém nádraží před elektrárnou.

Drobné pozemky u Dukovan má na čtyřicet majitelů

Vystavět hned celých 5 015 metrů až do obce Dukovany zatím není možné. "Na zastupitelstvu jsme se tím zabývali, ale drobné kousky pozemků od elektrárny do obce mají na čtyři desítky vlastníků a s některými je těžké jednat i o malém kousku," řekl starosta Dukovan Miroslav Křišťál.

Když se povedou majetkové vztahy dořešit, bude trasa od autobusového nádraží před elektrárnou pokračovat podél pravé strany silnice na křižovatku se silnicí, kterou kopíruje až do obce Dukovany. Tam už je poměrně dobrá návaznost na cyklostezky na Znojemsku a Brněnsku.

Autor:Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

K cyklostezce do Dukovan přibyly další kilometry, do dvou let bude celá

Několik desítek kilometrů nových cyklostezek chtějí vybudovat jihomoravští...

Budování cyklostezky z Třebíče do Dukovan má za sebou další tříkilometrovou etapu. Nová část byla ve čtvrtek otevřena...

Do vyřešení záhady tygřích mláďat zůstane pavilon o víkendech zavřený

Brzy se z těchto dvou tygříků mohou stát největší hvězdy v jihlavské zoo....

Jsou to kluci, nebo holky? Nebo dokonce páreček? Tyto otázky vrtají hlavou návštěvníkům jihlavské zoologické zahrady i...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Najdete na iDNES.cz