Sanace skládky nebezpečného odpadu v Pozďátkách u Třebíče.

Sanace skládky nebezpečného odpadu v Pozďátkách u Třebíče. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Z Pozďátek zmizel toxický odpad. Lidé si po 14 letech oddechli

  • 2
Trápila je čtrnáct let. A stačilo pár měsíců, aby si oddechli. Řeč je o nejrizikovější skládce toxických odpadů na Vysočině v Pozďátkách u Třebíče. Právě v úterý se tu konal prezentační kontrolní den s prohlídkou haldy. Ačkoli o skládce se už mluvit nedá, odpad zmizel.

Od července do půlky října odvozila nákladní auta 30 tisíc tun léků, kyanidů, chemických přípravků včetně skalice zelené a dalších látek. Nebezpečný odpad byl nejprve roztříděn, pak naložen do kontejnerů.

Zaplnil korby rovného tisíce nákladních vozů. Tento odpad putoval na skládku v Litvínově, kde si s ním odborně poradí.

Sanace skládky nebezpečného odpadu v Pozďátkách u Třebíče.Sanace skládky nebezpečného odpadu v Pozďátkách u Třebíče.Sanace skládky nebezpečného odpadu v Pozďátkách u Třebíče.

Topolánek chtěl skákat "lomeňáka"

Zmizela nevábná laguna s kyselinou sírovou. Místo ní tu zeje kráter. K laguně se váže pár kuriozit. V honbě za zajímavými záběry se tu nechtěně vykoupal jeden televizní kameraman.

A expremiér Mirek Topolánek při prohlídce skládky v roce 2008 srdnatě nakráčel na konec chatrné lávky nad jezírkem s kyselinou a zažertoval: "Mám tam hodit lomeňáka?" Mužům z ochranky se přitom ježily vlasy.

Odvezou kontaminovanou zeminu

Z laguny odvozilo na dvě stě cisteren 4,5 tisíce kubíků zamořené vody. "Kontaminovaná voda končila ve speciálních čističkách odpadních vod nebo v chemičkách, kde ji dokážou neutralizovat," popsal Jiří Šváb ze společnosti Garnets, která je správcem stavby.

Sanace skládky nebezpečného odpadu v Pozďátkách u Třebíče.

Pryč je také nevzhledná hala, v níž byly uloženy jedy. "To hlavní máme za sebou. Jsme na dně skládky. Nyní budeme odebírat vzorky půdy. Musíme zjistit, jak moc je kontaminovaná. Zasažená zemina bude také odvezena," zmínil se Šváb.

Skládka se zazelená za dva roky

Proč trvalo 14 let, než se se skládkou začalo něco dít? Roky byl problém s tím, že haldu vlastnil soukromý majitel. Ten ji sice chtěl sanovat, ale zároveň také rozšířit.

Nakonec odkoupil loni skládku státní podnik Diamo za 23 milionů korun od italské firmy Logika na základě rozhodnutí vlády. A letos v květnu začala první etapa likvidace.

Sanace skládky nebezpečného odpadu v Pozďátkách u Třebíče.

Úplná sanace skončí v dubnu 2012 a stát za ni zaplatí necelých 600 milionů korun, přičemž 85 procent pokryje evropská dotace. Sanace zasáhne pět hektarů plochy. Ta by se měla po vyčištění zazelenat.