Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pivovar se po opravě otevře, ukáže práci žirovnických knoflíkářů

  16:55aktualizováno  16:55
Zámecký pivovar v Žirovnici bude v sobotu opět přístupný návštěvníkům. Po kompletní rekonstrukci za 34 milionů korun tu najdou knoflíkářské muzeum i expozici šicích strojů. Dočtou se i informace o historii bývalého pivovaru.

Zámecký pivovar v Žirovnici byl po rozsáhlé rekonstrukci za 34 milionů korun kompletně opraven. Zázemí tam našlo knoflíkářské muzeum i expozice šicích strojů. Na snímku Miroslava Pechková připravuje výstavu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

První plány k celkové opravě vznikly už v roce 2007. "Budova zámeckého pivovaru byla dlouhodobě problémem ve městě. Jednak svým vzhledem, celkovým stavebně technickým stavem a někdy i kvůli některým nájemníkům," uvedl starosta Milan Šmíd.

Stavební práce na historické budově začaly v dubnu 2009. "Získali jsme dotaci ve výši osmdesáti procent skutečných nákladů, město se podílelo zbývajícími dvaceti procenty," uvedl starosta Šmíd.

Zámecký pivovar

O rekonstrukci areálu rozhodlo zastupitelstvo Žirovnice v roce 2007 s tím, že se pokusí využít peníze z Evropské unie. Radní nechali připravit projekt přeměny na knoflíkářské muzeum. Začalo se přestavovat v dubnu 2009 a náklady dosáhly 34 milionů korun.

Budova pivovaru je historicky cenná a je zapsána na seznamu kulturních památek republiky. Její historie sahá do 16. století.

Náklady se vyšplhaly k více než čtyřiatřiceti milionům. "Vzhledem k tomu, že z pivovarnictví se v komplexu nic nedochovalo, tak bylo naší hlavní myšlenkou při tvorbě projektu vytvořit expozici knoflíkářství. Měla by připomínat velký význam tohoto řemesla v životě našeho města," vysvětlil Šmíd.

Návštěvník se bude moci seznámit s tím, jak historická perleťářská dílna vypadala a jak šikovné ruce žirovničtí knoflíkáři měli. Vhodným doplněním je pak jedinečná sbírka Jiřího Vetýšky dokumentující na desítkách šicích strojů jejich vývoj.

Informace o pivovarnictví jsou bonusem navíc. "Atmosféru bývalého pivovaru pak navozuje malá expozice části pivovarnické výroby v prvním patře budovy. Expozice jsou doplněny informačními panely, vitrínami a audiovizuální technikou, která oživuje části expozic," popsal žirovnický starosta. Náklady na vybavení expozic představují částku kolem 1,6 milionu korun.

Kromě samotné budovy a její rekonstrukce se město zaměřilo i na vnější okolí pivovaru.

"Chtěli jsme vytvořit místo, které by bylo příjemné k odpočinku a zábavě. Návštěvníci tu proto najdou malou venkovní scénu, dětské hřiště s herními prvky a park s kašnou," popsal Šmíd.

Zámecký pivovar bude otevřen v sobotu 1. října a slavnostní akce bude mít i doprovodný program. "Zahraje soubor zdejší umělecké školy Arietta, samozřejmě nebude chybět prohlídka expozic," uvedla vedoucí žirovnického odboru kultury Věra Nepilová.

Slavnostní program začíná v devět hodin a v prostorách pivovaru uvidí návštěvníci kromě expozice knoflíků i výstavu šicích strojů a perleti.

Zámecký pivovar v Žirovnici byl po rozsáhlé rekonstrukci za 34 milionů korun
Zámecký pivovar v Žirovnici byl po rozsáhlé rekonstrukci za 34 milionů korunNejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

K cyklostezce do Dukovan přibyly další kilometry, do dvou let bude celá

Několik desítek kilometrů nových cyklostezek chtějí vybudovat jihomoravští...

Budování cyklostezky z Třebíče do Dukovan má za sebou další tříkilometrovou etapu. Nová část byla ve čtvrtek otevřena...

Údajné dluhy vymáhal opilý recidivista s palicí v ruce, skončil ve vazbě

Palice, se kterou opilý recidivista zaútočil na ženu.

S mohutnou palicí v ruce a téměř dvěma promile se v sobotu vydal vymáhat údajné dluhy jednatřicetiletý recidivista. Po...

Dojemné loučení v jihlavské zoo, tygří táta Dandys se vrací do Brna

Tygr Dandys splnil svou jihlavskou misi, zanechal po sobě dvě mladá koťata, a...

Úspěšná půlroční mise tygra sumaterského Dandyse v jihlavské zoologické zahradě, v pátek skončila. Brzy ráno se vydal...

Advantage Consulting, s.r.o.
INSPEKTOR KVALITY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz