Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pivovar se po opravě otevře, ukáže práci žirovnických knoflíkářů

  16:55aktualizováno  16:55
Zámecký pivovar v Žirovnici bude v sobotu opět přístupný návštěvníkům. Po kompletní rekonstrukci za 34 milionů korun tu najdou knoflíkářské muzeum i expozici šicích strojů. Dočtou se i informace o historii bývalého pivovaru.

Zámecký pivovar v Žirovnici byl po rozsáhlé rekonstrukci za 34 milionů korun kompletně opraven. Zázemí tam našlo knoflíkářské muzeum i expozice šicích strojů. Na snímku Miroslava Pechková připravuje výstavu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

První plány k celkové opravě vznikly už v roce 2007. "Budova zámeckého pivovaru byla dlouhodobě problémem ve městě. Jednak svým vzhledem, celkovým stavebně technickým stavem a někdy i kvůli některým nájemníkům," uvedl starosta Milan Šmíd.

Stavební práce na historické budově začaly v dubnu 2009. "Získali jsme dotaci ve výši osmdesáti procent skutečných nákladů, město se podílelo zbývajícími dvaceti procenty," uvedl starosta Šmíd.

Zámecký pivovar

O rekonstrukci areálu rozhodlo zastupitelstvo Žirovnice v roce 2007 s tím, že se pokusí využít peníze z Evropské unie. Radní nechali připravit projekt přeměny na knoflíkářské muzeum. Začalo se přestavovat v dubnu 2009 a náklady dosáhly 34 milionů korun.

Budova pivovaru je historicky cenná a je zapsána na seznamu kulturních památek republiky. Její historie sahá do 16. století.

Náklady se vyšplhaly k více než čtyřiatřiceti milionům. "Vzhledem k tomu, že z pivovarnictví se v komplexu nic nedochovalo, tak bylo naší hlavní myšlenkou při tvorbě projektu vytvořit expozici knoflíkářství. Měla by připomínat velký význam tohoto řemesla v životě našeho města," vysvětlil Šmíd.

Návštěvník se bude moci seznámit s tím, jak historická perleťářská dílna vypadala a jak šikovné ruce žirovničtí knoflíkáři měli. Vhodným doplněním je pak jedinečná sbírka Jiřího Vetýšky dokumentující na desítkách šicích strojů jejich vývoj.

Informace o pivovarnictví jsou bonusem navíc. "Atmosféru bývalého pivovaru pak navozuje malá expozice části pivovarnické výroby v prvním patře budovy. Expozice jsou doplněny informačními panely, vitrínami a audiovizuální technikou, která oživuje části expozic," popsal žirovnický starosta. Náklady na vybavení expozic představují částku kolem 1,6 milionu korun.

Kromě samotné budovy a její rekonstrukce se město zaměřilo i na vnější okolí pivovaru.

"Chtěli jsme vytvořit místo, které by bylo příjemné k odpočinku a zábavě. Návštěvníci tu proto najdou malou venkovní scénu, dětské hřiště s herními prvky a park s kašnou," popsal Šmíd.

Zámecký pivovar bude otevřen v sobotu 1. října a slavnostní akce bude mít i doprovodný program. "Zahraje soubor zdejší umělecké školy Arietta, samozřejmě nebude chybět prohlídka expozic," uvedla vedoucí žirovnického odboru kultury Věra Nepilová.

Slavnostní program začíná v devět hodin a v prostorách pivovaru uvidí návštěvníci kromě expozice knoflíků i výstavu šicích strojů a perleti.

Zámecký pivovar v Žirovnici byl po rozsáhlé rekonstrukci za 34 milionů korun
Zámecký pivovar v Žirovnici byl po rozsáhlé rekonstrukci za 34 milionů korun

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Jihlavští fotbalisté slavili, pozvali Spartu. Ale kde byli fanoušci?

Maskot jihlavských fotbalistů na exhibici k 70. výročí klubu

Měla to být fotbalová lahůdka. Na jedné straně stály největší legendy historie FC Vysočina, proti nim se v exhibičním...

Další z rubriky

Dívka z Jihlavy získala práci snů, stala se masérkou císařovny Sisi

Masážní lavička se v Hofburgu nacházela v císařovnině toaletní komnatě. Sisi v...

Před 120 lety zavraždili císařovnu Alžbětu zvanou Sisi. Mezi její služebné patřila i jistá Elisabeth Schmidová. U...

Jihlavu před volbami trápí stále stejné problémy: kanály a zimní stadion

Všech osm lip u morového sloupu je ve vážném stavu. Tři z nich budou muset být...

Rozvíjející se zoo, vylepšená městská hromadná doprava, ale také tápání kolem Horáckého zimního stadionu a nedořešený...

Zavřené stánky, nedodělané parkoviště. Jihlava pocítila potíže firmy PSJ

Firma PSJ kvůli insolvenci už nedokončí výstavbu záchytného parkoviště pro 110...

Co bude dál s vrcholovým fotbalem v Jihlavě? Co s nedokončenými stavbami? A jak se vše dotkne hotelu Gustav Mahler v...

Najdete na iDNES.cz