Kaloň zlatotýlý (ilustrační foto)

Kaloň zlatotýlý (ilustrační foto) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Z jihlavské zoo vyrazil do Amsterdamu vzácný náklad - kaloň zlatý

  • 3
Pět samců vzácných kaloňů zlatých se rozloučí s jihlavskou zoologickou zahradou a přestěhují se do zahrady v nizozemském Amsterdamu. Kaloni jsou příbuzní netopýrů a jejich původní domovinou je ostrov Rodrigues v Indickém oceánu.

Tento živočich je zapsán do atlasu ohrožených druhů. "Jihlavská zoo chová tento druh od roku 2003. Za ty roky se zde narodilo devětadvacet mláďat," uvedla mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

Pět samců odjelo do nového působiště v pátek ráno. "Včera byl proveden odchyt všech samců, kontrola čipů a přesun pětice vybraných kaloňů do transportní klece, ve které budou cestovat do Holandska," popsala mluvčí.

Odchyt kaloňů zlatých v zoo

V roce 2003 získala jihlavská zahrada čtyři samce z olomoucké zoo. "K těm počátkem roku 2004 přibyly tři samičky z anglické ZOO Chester. Hned v září odchovaly první mládě. Za sedm let se jihlavská skupina těchto vzácných letounů rozrostla a narodilo se celkem 29 mláďat," uvedla Kosová.

Kaloň zlatý je nazýván též kaloň rodriguezský a je ohrožený kvůli ničení jeho přirozeného prostředí. Na ostrově Rodrigues byla jeho populace takřka vyhubena, známý zoolog a spisovatel Gerald Durrel odchytil několik posledních volně žijících kaloňů a založil úspěšných chov ve své zoo na ostrově Jersey.

Kaloni mají tělo podobné netopýřímu, jejich hlava však připomíná lišku. Jsou býložravci, živí se převážně sladkými ovocnými plody. Kaloně v Česku chovají ještě v Praze a v Plzni. V jihlavské zoo jsou k vidění v noční chýši africké vesnice Matongo.

,