Vysílač Javořice.

Vysílač Javořice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Z Javořice už jen digitálně, pod vysílačem nastane analogová tma

  • 1
Vysílač na nejvyšším vrcholu Vysočiny Javořici vypíná analogové vysílání a od června bude vysílat pouze v digitální kvalitě. Diváci, kteří zaspali s modernizací svých přijímačů a nekoupili si set-top-box, od středy nenaladí vůbec žádný program.

Na vysílač na Javořici dohlíží devětatřicetiletý Oldřich Odehnal, který funkci převzal před rokem po posledním stálém správci. Stálého správce už totiž vysílač dnes nevyžaduje. "Tím, jak jdou dopředu technologie a ovládací systémy, je vysílač nyní kontrolovatelný na dálku z pražského dispečinku," vysvětlil Odehnal.

Vysílač Javořice - na snímku správce Oldřich Odehnal

V případě technického problému na Javořici ihned vyráží technik z Brna. To podle Odehnala může být jednou za měsíc i dvakrát za týden. "Jezdíme k vysílači pravidelně dvakrát za měsíc i kvůli kontrolám, technika je ale nevyzpytatelná, výjezdy k problémům mohou být i častější," řekl Odehnal.

Vypnutí analogu

Bude mít vliv na diváky, kteří přijímají signál přes anténu. Na Vysočině jich je kolem 250 tisíc. Pokud nepřešli na kabelovou nebo satelitní televizi, potřebují ke staré televizi set-top-box či nový přijímač s digitálním tunerem.

Úterní vypnutí analogového signálu již bude bez přítomnosti techniků na vysílači na Javořici. Informační kampaň k přechodu na digitální vysílání potrvá na Vysočině do poloviny června.

Zájemci také najdou informace na webu digitalne.tv. Provoz bezplatné telefonní infolinky 800 906 030 bude v období vypínání posílen i na víkendy.

V zimě se cesta k vysílači prohrnuje

A to v jakémkoliv čase, počasí či ročním období. "Pokud nastane mimořádná porucha, vyjede k vysílači technik, který má pohotovost, a to třeba i o půlnoci," ujistil správce vysílače Odehnal.

Cestu vedoucí k Javořici si České radiokomunikace, které vysílač provozují, nechávají v zimě prohrnovat. "Přesto se bez řetězů v prudkých kopcích často v zimě neobejdeme, někdy se na horu dostaneme jedině na čtyřkolce," popsal Odehnal.

Nejvyšší bod Vysočiny musí být i pořádným lákadlem pro blesky. Může se stát a občas se to stává, že pod úderem blesku dojde k poruše na vysílači. Vysílač je pro takové případy extrémů počasí dobře připraven i na výpadky elektřiny. V provozní budově je instalován záložní agregát, který provoz vysílače dokáže utáhnout i několik hodin.

Rozhledna? To je vyloučeno

Namístě 164 metrů vysokého vysílače dříve stávala dřevěná rozhledna. Ta dnes některým turistům na nejvyšším kopci Vysočiny s vrcholem ve výšce 837 metrů nad mořem chybí.

"Javořice jako nejvyšší vrchol Vysočiny by si nějakou rozhlednu určitě zasloužila. Skoro na každém kopci je nějaká rozhledna a tady nic," posteskl si Josef z Telče. "Stačilo by menší konstrukci, jen aby člověk viděl přes vrcholky stromů," dodal pětapadesátiletý senior.

Pohled z Javořice na Vysočině.
Pohled z Javořice na Vysočině.
Pohled z Javořice na Vysočině.

To ale podle správce vysílače Odehnala není možné. "Okolo každého vysílače je stanovené ochranné pásmo, ve kterém nesmí nic stát," vysvětlil Odehnal.

Pohyb na vysílači sleduje čidlo

Samotný vysílač je pak proti případným zvědavcům, které by napadlo na stožár vyšplhat, zabezpečen a monitorován z pražské centrály. "Pohyb na vysílači zaregistruje pohybové čidlo, které jej okamžitě nahlásí na dispečink v Praze. Ten informuje policii, která na místo vyjede," dodal Odehnal.

On sám okolí Javořice paradoxně zná spíše jen z výšky vysílače. "Na nějaké procházky po okolí nebývá čas," dodal muž, který se stará o všechny vysílače na jižní Moravě.

Asi nejbližší mu je Kojál u Brna. "Narodil jsem se nedaleko odtud, takže místo znám odmalička," prozradil. Samotné vypnutí analogového vysílání na javořickém vysílači uskuteční technici již na dálku.