Pietní setkání k uctění památky bývalého velitele 1. čs. armádního sboru v SSSR

Pietní setkání k uctění památky bývalého velitele 1. čs. armádního sboru v SSSR a prezidenta Ludvíka Svobody u příležitosti 117. výročí jeho narozenin a 70. výročí založení Čs. samostatného polního praporu v SSSR | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V chalupě, kde se narodil prezident Svoboda, lidé vzpomínali

  • 10
Slavnější rodák se v malé vsi se 113 obyvateli asi jen tak zase nenarodí. V Hroznatíně si v sobotu připomenuli 117. let od narození prezidenta Ludvíka Svobody. Slavný rodák měl i velký podíl na osvobození republiky od nacismu.

Před Svobodovým rodným domem se sešli pamětníci, váleční hrdinové v uniformách, nechyběl mezi nimi i generál Alexander Beer, který nedávno získal ocenění prezidenta republiky, Řád Bílého lva. Ten za války bojoval proti nacismu na východní frontě v jednotce Ludvíka Svobody a podílel se na osvobození Československa.

Účast veteránů ocenil jeden z pořadatelů setkání Ludvík Engl. "Hroznatín se dostává na mezinárodní mapu a věřím, že se znovu stane velkým pietním místem. Jsem hrdý na to, že všichni, kteří celý život zasvětili dobru, jsou tady dnes s námi a je na nás, abychom pokračovali v jejich šlépějích," sdělil v jednom z mnoha projevů u pamětní desky na rodném domě prezidenta předseda pořádající Společnosti Ludvíka Svobody.

Někteří však v projevech neskrývali rozčarování nad nezájmem lidí o osobnosti novodobých dějin, kteří bojovali za národ  na válečných frontách.  "Nemohu pochopit, že na oslavu bitvy Napoleona u Slavkova přijedou tisíce a tisíce lidí, a na oslavě našich hrdinů jsou jenom ti věrní. To teda ne, to musíme otočit, být hrdí na svou vlast a bojovat za to, na co máme právo," apeloval na asi dvousethlavý  lidí Jiří Stanislav ze Společnosti Ludvíka Svobody.

Na pietní akci nemohla chybět ani sedmaosmdesátiletá dcera Ludvíka Svobody Zoe Klusáková Svobodová. Ta jako první položila květiny k pamětní desce na zdi otcova rodného stavení.  Společně s rodinou se snaží udržovat stavení v původním duchu s expozicemi věnovanými československému odboji a samozřejmě i Svobodovi.

Ještě do poloviny osmdesátých let v zemědělské usedlosti žili příbuzní Ludvíka Svobody. "Nikdo už tady pak nechtěl hospodařit a maminka dům od příbuzných vykoupila. Udržujeme ho tak, jak byl," popsala bez tří let devadesátiletá Svobodova dcera Zoe.

Od pětaosmdesátého roku pak do stodoly, která je součástí stavení, byla umístěna expozice Západomoravského muzea v Třebíči, věnovaná druhému vojenskému odboji. Začátkem devadesátých let ale o expozici přestal být zájem a prostory začaly muzeu sloužit pouze jako depozitář.

V Hroznatíně se kromě pozvaných osobností sešli většinou členové Klubu Českých turistů, nebo místní.  "V minulosti se na rodáka a odboj zapomínalo. Teď se o něj lidé zase začínají zajímat, i během roku občas volají a ptají se, jak muzeum v domě funguje. Zájem nás těší, protože nás zviditelňuje, jsme malinká obec," řekla starostka Hroznatína se 113 obyvateli Jana Uchytilová. Ludvík Svoboda je jediný takto známý rodák obce.

Většina lidí si sobotní pietní setkání spojila s výšlapem z asi osm kilometrů vzdálené Trnavy. "Chodil jsem jako kluk do Rudíkova do školy generála Ludvíka Svobody, a do Hroznatína chodíme tradičně," sdělil odpočívajíc na autobusové zastávce dvaačtyřicetiletý Zdeněk.  V Hroznatíně bude 9.března, u příležitosti výročí 70 let od bitvy u Sokolova, slavnostně odhalen pamětní kámen generála Ludvíka Svobody.