Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Studenci staví podnikatel zvířecí park pro lvy, tygry, slony i hyeny

  14:15aktualizováno  14:15
Podnikatel z Třebíče Michal Novák buduje u studeneckého nádraží soukromý zvířecí park. První část ambiciózního projektu plánuje otevřít na jaře. Momentálně buduje kotce pro další zvířata. A ne ledajaká. V parku budou pobíhat ty nejnebezpečnější šelmy. Povolení od veterinářů dostal.

Podnikatel Michal Novák buduje ze staré pily ve Studenci zvířecí park. Už nyní v něm chová mnoho šelem, například lvy, tygry nebo hyeny. Časem mají přibýt i třeba sloni, zebry nebo pandy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zní to skoro neuvěřitelně. Naproti výpravní budově vlakového nádraží Studenec na Třebíčsku jsou v hale bývalé pily kotce, ve kterých se prohánějí hyeny skvrnité. Kousek od nich mají svůj domov lev se lvicí nebo tygr ussurijský. Taky jsou tu smečky vlků polárních, himálajských a kanadských.

Tím ale výčet nekončí. Brzy mají přibýt další a další zvířata. Alespoň tak o tom mluví majitel areálu, dvaačtyřicetiletý podnikatel z Třebíče Michal Novák.

Po Novém roce přiveze nosorožce, plánuje rovněž chovat řadu dalších kočkovitých šelem. A nemají chybět krokodýli a v detašovaném výběhu poblíž Třebíče ve Slavicích opice či lemuři.

„Koupil jsem bývalou pilu u studeneckého nádraží, abych vybudoval něco jiného. Uvažoval jsem o bezcelní nákupní zóně. To se mi nepodařilo realizovat a pak jsme s kamarádem dostali nápad, zřídit zvířecí koutek nebo jakýsi zvířecí park, protože mám ke zvířatům vztah. A tak jsem se do toho pustil,“ říká Novák. V první polovině roku 2015 chce část areálu otevřít veřejnosti.

Povolení od veteriny má, jednání se stavebním úřadem kulhá

Od veterinářů má podle svých slov všechno posvěcené, trochu prý kulhá jednání se stavebním úřadem. „Ale to snad dopadne dobře,“ doufá. Důrazně trvá na tom, že se místo nesmí nazývat zoologická zahrada, která má jinou legislativu.

Toto má být několikahektarové centrum odpočinku pro celé rodiny. V plánu je restaurace, herna pro děti či malý vláček.

Fotogalerie

O projektu něco málo ví starosta Studence Jiří Tomešek. „Zatím nemáme oficiálně od pana Nováka předložený podnikatelský záměr, čekáme na něj a přiznám se, že jsem velmi zvědavý. Vím jen, že má potíže se stavebním úřadem,“ uvedl. Vyjádření stavebního úřadu či veteriny se nepodařilo mezi svátky v době dovolených zajistit.

Vlakové nádraží Studenec leží přibližně v polovině železniční trati z Jihlavy do Brna. Do obou krajských měst je to zhruba padesát kilometrů. Cesta vlakem může být pohodlná pro matky s kočárky.

„Je to taky dost daleko od dvou oficiálních zoologických zahrad. Dále je to téměř u hlavní silnice I/23, která je významnou frekventovanou trasou. Nedaleko je Dalešická přehrada s Hartvíkovickou pláží, kam jezdí tisíce lidí za rekreací. A samozřejmě je poblíž Třebíč, druhé největší město Vysočiny, kde toho ale moc k zábavě není, krom několika památek a akvaparku,“ vypočítal Novák důvody, které podle jeho názoru podpírají smysluplnost myšlenky, proč budovat zázemí pro cizokrajná zvířata zrovna u Studence. V okolí se navíc nacházejí cyklostezky.

Sloni, krokodýli, medvědi grizzly, pumy, panteři, pandy...

Areál bývalé pily teď pokrývá poprašek sněhu, pod nímž se rýsují základy výběhů pro jednotlivé druhy šelem. Kouří se z komína bývalé haly, kde jsou zvířata ustájená před mrazem. Uvnitř je teplo a panuje tu čilý stavební ruch. Několik dělníků chystá kotce a zázemí například pro nosorožce.

„Moc bych si přál mít i dva malé slony indické, něco se rýsuje, ale nechci to zakřiknout. I zebry a poníci tu budou. Panter, puma a gepard, jedná se o červené pandě, hyeně čabrakové, bílé variantě tygra ussurijského. Tygrů bych chtěl mít tři páry, dále různé druhy koček, surikaty. U krokodýlů budu mít taky gaviála,“ vypočítává nadšeně Novák skoro neuvěřitelný seznam zvířat.

Přidává ještě dva druhy medvědů, mezi nimiž nechybí grizzly. Hovoří taky o největší kočkovité šelmě planety - o ligerovi, kříženci mezi lvem a tygřicí.

A posluchače napadá, že to snad ani není možné. Kde se vůbec takové druhy shánějí do soukromého chovu, aby měly veškerá potřebná povolení? A kde podnikatel bere na tak ambiciózní projekt peníze?

Respekt budí hyeny, tygřice v Berlíně pokousala dva lidi

„Peníze mám z jiného a dřívějšího podnikání v lesnictví a obchodu. Doufám, že snad získám ještě nějaký grant a sponzory,“ odpovídá. Zvířata kupuje podle svých slov od soukromých chovatelů a zoologických zahrad. Pocházejí z Polska, Francie, Belgie či Německa. Odtud je právě tygřice.

„Co vím, předchází ji ne úplně dobrá pověst, ale neověřoval jsem si ji do důsledku. Je snad z Berlína, kde ji špatně zajistili a pokousala dva lidi. U nás je v kvalitně udělaném kovovém kotci a už si na lidi celkem přivykla,“ podotkl Novák.

Zajímavé je sledovat hyeny, které si Novák hodně oblíbil. Jsou stále v pohybu, na rozdíl například od lvů. Člověk jim nesmí dát přes mříž prsty, protože by je ukously. Mají totiž mezi šelmami výjimečně silný stisk, jsou bystré. „Rád se na ně chodím dívat. Dominantní je jedna samice, ta má teď tři mladé. Hyeny budí respekt,“ říká podnikatel.

Chce komentované večerní prohlídky i ukázky přípravy pokrmů

„Až bude park v provozu, rádi bychom zvířata lidem ukazovali i večer, kdy aktivita některých druhů vzrůstá. Chceme dělat komentované prohlídky, víc jednotlivé druhy přibližovat, aby se například k dětem dostalo co nejvíc zajímavých informací. A taky plánujeme ukazovat přípravu potravy,“ podotkl třebíčský podnikatel.

Na zajištění ovoce a zeleniny se mu podařilo domluvit se s jedním obchodním řetězcem, od kterého bude odebírat přebytky. Maso je z jatek.

Plánuje zaměstnat několik školených odborníků a prý i místní lidi, kteří mají dobrý vztah ke zvířatům. Už se mu na Facebooku hlásí zájemci.

Po Novém roce ho čeká další kolečko jednání s úřady. Chtěl by přikoupit pozemky od obce. „Věřím, že se to celé povede,“ říká Novák.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Stáli jsme nedaleko hranic a řešili, jestli se vrátit, vzpomíná hokejová legenda

Bývalý hokejový obránce Jan Suchý vzpomíná nejen na bouřlivý srpen 1968, ale...

Nejlepší roky své kariéry prožil v době, kdy hokej byl snad jedinou možností, jak dát co proto nenáviděným „Rusákům“....

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz