Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Studenci staví podnikatel zvířecí park pro lvy, tygry, slony i hyeny

  14:15aktualizováno  14:15
Podnikatel z Třebíče Michal Novák buduje u studeneckého nádraží soukromý zvířecí park. První část ambiciózního projektu plánuje otevřít na jaře. Momentálně buduje kotce pro další zvířata. A ne ledajaká. V parku budou pobíhat ty nejnebezpečnější šelmy. Povolení od veterinářů dostal.

Podnikatel Michal Novák buduje ze staré pily ve Studenci zvířecí park. Už nyní v něm chová mnoho šelem, například lvy, tygry nebo hyeny. Časem mají přibýt i třeba sloni, zebry nebo pandy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zní to skoro neuvěřitelně. Naproti výpravní budově vlakového nádraží Studenec na Třebíčsku jsou v hale bývalé pily kotce, ve kterých se prohánějí hyeny skvrnité. Kousek od nich mají svůj domov lev se lvicí nebo tygr ussurijský. Taky jsou tu smečky vlků polárních, himálajských a kanadských.

Tím ale výčet nekončí. Brzy mají přibýt další a další zvířata. Alespoň tak o tom mluví majitel areálu, dvaačtyřicetiletý podnikatel z Třebíče Michal Novák.

Po Novém roce přiveze nosorožce, plánuje rovněž chovat řadu dalších kočkovitých šelem. A nemají chybět krokodýli a v detašovaném výběhu poblíž Třebíče ve Slavicích opice či lemuři.

„Koupil jsem bývalou pilu u studeneckého nádraží, abych vybudoval něco jiného. Uvažoval jsem o bezcelní nákupní zóně. To se mi nepodařilo realizovat a pak jsme s kamarádem dostali nápad, zřídit zvířecí koutek nebo jakýsi zvířecí park, protože mám ke zvířatům vztah. A tak jsem se do toho pustil,“ říká Novák. V první polovině roku 2015 chce část areálu otevřít veřejnosti.

Povolení od veteriny má, jednání se stavebním úřadem kulhá

Od veterinářů má podle svých slov všechno posvěcené, trochu prý kulhá jednání se stavebním úřadem. „Ale to snad dopadne dobře,“ doufá. Důrazně trvá na tom, že se místo nesmí nazývat zoologická zahrada, která má jinou legislativu.

Toto má být několikahektarové centrum odpočinku pro celé rodiny. V plánu je restaurace, herna pro děti či malý vláček.

Fotogalerie

O projektu něco málo ví starosta Studence Jiří Tomešek. „Zatím nemáme oficiálně od pana Nováka předložený podnikatelský záměr, čekáme na něj a přiznám se, že jsem velmi zvědavý. Vím jen, že má potíže se stavebním úřadem,“ uvedl. Vyjádření stavebního úřadu či veteriny se nepodařilo mezi svátky v době dovolených zajistit.

Vlakové nádraží Studenec leží přibližně v polovině železniční trati z Jihlavy do Brna. Do obou krajských měst je to zhruba padesát kilometrů. Cesta vlakem může být pohodlná pro matky s kočárky.

„Je to taky dost daleko od dvou oficiálních zoologických zahrad. Dále je to téměř u hlavní silnice I/23, která je významnou frekventovanou trasou. Nedaleko je Dalešická přehrada s Hartvíkovickou pláží, kam jezdí tisíce lidí za rekreací. A samozřejmě je poblíž Třebíč, druhé největší město Vysočiny, kde toho ale moc k zábavě není, krom několika památek a akvaparku,“ vypočítal Novák důvody, které podle jeho názoru podpírají smysluplnost myšlenky, proč budovat zázemí pro cizokrajná zvířata zrovna u Studence. V okolí se navíc nacházejí cyklostezky.

Sloni, krokodýli, medvědi grizzly, pumy, panteři, pandy...

Areál bývalé pily teď pokrývá poprašek sněhu, pod nímž se rýsují základy výběhů pro jednotlivé druhy šelem. Kouří se z komína bývalé haly, kde jsou zvířata ustájená před mrazem. Uvnitř je teplo a panuje tu čilý stavební ruch. Několik dělníků chystá kotce a zázemí například pro nosorožce.

„Moc bych si přál mít i dva malé slony indické, něco se rýsuje, ale nechci to zakřiknout. I zebry a poníci tu budou. Panter, puma a gepard, jedná se o červené pandě, hyeně čabrakové, bílé variantě tygra ussurijského. Tygrů bych chtěl mít tři páry, dále různé druhy koček, surikaty. U krokodýlů budu mít taky gaviála,“ vypočítává nadšeně Novák skoro neuvěřitelný seznam zvířat.

Přidává ještě dva druhy medvědů, mezi nimiž nechybí grizzly. Hovoří taky o největší kočkovité šelmě planety - o ligerovi, kříženci mezi lvem a tygřicí.

A posluchače napadá, že to snad ani není možné. Kde se vůbec takové druhy shánějí do soukromého chovu, aby měly veškerá potřebná povolení? A kde podnikatel bere na tak ambiciózní projekt peníze?

Respekt budí hyeny, tygřice v Berlíně pokousala dva lidi

„Peníze mám z jiného a dřívějšího podnikání v lesnictví a obchodu. Doufám, že snad získám ještě nějaký grant a sponzory,“ odpovídá. Zvířata kupuje podle svých slov od soukromých chovatelů a zoologických zahrad. Pocházejí z Polska, Francie, Belgie či Německa. Odtud je právě tygřice.

„Co vím, předchází ji ne úplně dobrá pověst, ale neověřoval jsem si ji do důsledku. Je snad z Berlína, kde ji špatně zajistili a pokousala dva lidi. U nás je v kvalitně udělaném kovovém kotci a už si na lidi celkem přivykla,“ podotkl Novák.

Zajímavé je sledovat hyeny, které si Novák hodně oblíbil. Jsou stále v pohybu, na rozdíl například od lvů. Člověk jim nesmí dát přes mříž prsty, protože by je ukously. Mají totiž mezi šelmami výjimečně silný stisk, jsou bystré. „Rád se na ně chodím dívat. Dominantní je jedna samice, ta má teď tři mladé. Hyeny budí respekt,“ říká podnikatel.

Chce komentované večerní prohlídky i ukázky přípravy pokrmů

„Až bude park v provozu, rádi bychom zvířata lidem ukazovali i večer, kdy aktivita některých druhů vzrůstá. Chceme dělat komentované prohlídky, víc jednotlivé druhy přibližovat, aby se například k dětem dostalo co nejvíc zajímavých informací. A taky plánujeme ukazovat přípravu potravy,“ podotkl třebíčský podnikatel.

Na zajištění ovoce a zeleniny se mu podařilo domluvit se s jedním obchodním řetězcem, od kterého bude odebírat přebytky. Maso je z jatek.

Plánuje zaměstnat několik školených odborníků a prý i místní lidi, kteří mají dobrý vztah ke zvířatům. Už se mu na Facebooku hlásí zájemci.

Po Novém roce ho čeká další kolečko jednání s úřady. Chtěl by přikoupit pozemky od obce. „Věřím, že se to celé povede,“ říká Novák.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Najdete na iDNES.cz