Vysokou pokutu, 600 tisíc korun, dostal od Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Vysokou pokutu, 600 tisíc korun, dostal od Státního ústavu pro kontrolu léčiv jihlavský podnikatel a člen oblastní rady ODS na Jihlavsku Leo Pavel Švančara. (v popředí s dýmkou). | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Významný člen jihlavské ODS dostal pokutu. Nabízel lék na rakovinu

  • 22
Leo Pavel Švančara, člen oblastní rady ODS na Jihlavsku, dostal sankci 600 tisíc korun. Jako podnikatel provozoval webovou prezentaci, na které nabízel homeopatika. Ta měla pomáhat nejen proti nachlazení a obezitě, ale také v léčbě vážných chorob.

Pokutu uložil Státní ústav pro kontrolu léčiv. "Příkaz uložený panu Švančarovi byl vydán na základě možného porušení zákona o regulaci reklamy. Slovo možného uvádím s ohledem na fakt, že rozhodnutí zatím nenabylo právní moci," sdělila Veronika Babicová Petláková z tiskového oddělení ústavu.

Švančara na webu www.svancara.eu nabízí léčivé přípravky na různé choroby a zdravotní problémy. Jejich propagace byla podle ústavu v rozporu se zákonem.

V případě závažných chorob jako rakovina nebo cukrovka bylo podle úřadu možné, že by pacienti uvěřili sugestivní reklamě a začali by užívat léčivý přípravek s tím, že má deklarované účinky. Tak ale mohli podcenit léčbu.

A léčiva podle odůvodnění státního ústavu nebyla registrovaná. "Registrace není potřeba. Je nutná pouze na léky nebo léčiva, které mají chemický základ," hájí se Leo Švančara. "Homeopatika nepracují na chemické bázi. Je to cukr," dodal.

Upozorňuje na evropské směrnice i české zákony a bude podávat odvolání. "Pokud se jim tuto pokutu podaří prosadit, tak je to moje likvidace. A to jen za použití slova lék," sdělil podnikatel.

Pokuta mohla být až ve výši dvou milionů, informoval ústav

Státní ústav pro kontrolu léčiv uvádí, že pokuta je ve spodní sazbě. Sankce mohla být až dvoumilionová.

"Je prý tak mírná proto, že jsem nikoho nepoškodil, neusmrtil ani neohrozil na zdraví," říká Švančara. Ten se chce bránit i s pomocí právníka.

"Všude mám uvedeno, že ty homeopatika nejsou léky ve smyslu léků podle zákonů. A také to, že prvně by měli nemocní navštívit svého lékaře. Navíc než si homeopatika pořídí, musí potvrdit svůj souhlas s tím, že nekupují léky. A tak jsem si myslel, že to stačí," doplnil Švančara. Pokuta přišla bez předchozího varování.

Mohlo dojít k zanedbání léčby?

"Myslím si, že největší problém mohla být klamavá reklama. U pacientů s rakovinou to například mohlo vyvolat dojem, že se dá homeopatiky řešit rakovina. Pacient místo na ozařování může chtít zkusit léčbu pana Švančary, a když zjistí, že nezabrala, může být na záchranu života dotyčného pozdě kvůli pokročilému stadiu nemoci," poznamenal ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev.

"Ke mně, stejně jako i ostatním léčitelům, se dostávají lidé až po tom, co jim lékaři nedávají naději," oponuje Švančara.