Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Využití tajného areálu S-7 je složité, míní šéf bezpečnostní rady Vysočiny

  14:30aktualizováno  14:30
V polovině listopadu rozhodla vláda o odtajnění chráněného vojenského areálu S-7, který možná leží někde na Vysočině. O jeho existenci ví jen minimum lidí. Areál byl vybudován v 70. letech. Jedním z lidí, kteří tam byli, je bývalý předseda bezpečnostní rady Kraje Vysočina Pavel Maslák.

U zrodu bezpečnostní politiky Kraje Vysočina stál Pavel Maslák, dnes ředitel profesionální hasičské stanice v Třebíči. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Maslák se také zúčastnil jednání v Praze, kde se o supertajném místě jednalo. Kde leží, se veřejnost zřejmě brzy dozví, protože ministerstvo vnitra jej hodlá nabídnout k prodeji.

Supertajný areál S-7

Byl vybudován v 70. letech a spravovalo jej vždy ministerstvo vnitra jako republikové záložní pracoviště. Do roku 2008 se neuvažovalo o tom, že by kraj Vysočina S-7 převzal do své správy.
Redakce MF DNES, která polohu areálu zná, hovořila s několika pamětníky, kteří tam byli v 80. letech na tajném cvičení. V případě válečného konfliktu by tam sídlil krizový štáb. Jeho členové měli mít v rozlehlém podzemí k dispozici vše od stravování přes lékařské ošetření po odpočinek. Pod zem prý vede výtah, jenž uveze plně naložené nákladní auto.

Pavel Maslák se byl jednou v areálu S-7 podívat. "Je to podzemní záložní pracoviště včetně operačního velení a dalších věcí. Byl jsem tam kolem roku 1999, tehdy to bylo soběstačné podzemní pracoviště. Ale už tehdy S-7 potřeboval výraznou ekonomickou injekci," popsal místo Maslák.

Podle něho to bylo na podmínky 80. let skvěle vybavené pracoviště. Jenž s jeho dnešním využitím to nevidí růžově. "Je zvláštně architektonicky postavené, že lze využít možná jako skladovací prostory. Ale ty potřebují funkční umělou ventilaci. Doba se změnila a dnes by S-7 mohl fungovat maximálně jako podzemní kryt," přiblížil Maslák.

Podobné prostory jsou podle Masláka v dnešní době složitě využitelné. Objekty jako S-7 ztrácí v dnešní době smysl. "Ono to ztratilo smysl už kolem roku 2000. Ochrana obyvatelstva ve státě se posunula jinam. Stát nemá jasného vnějšího nepřítele i ochrana obyvatelstva se dělá jinak," naznačil bývalý šéf bezpečnostní rady kraje.

S bezpečnostní komisí Kraje Vysočina ministerstvo o objektu S-7 jednalo jen minimálně. "Areál S-7 nebyl pod správou Kraje Vysočina. Nastupoval jsem do funkce roku 2001 a končil v roce 2008. Ministerstvo obrany nebyl partner, který by příliš komunikoval. Přišlo mi, že ta jednání byla spíše přešlapování na místě. Praktická vůle jednat o osudech S-7 nebyla," naznačil Maslák.

Pavel Maslák

Plukovník hasičů a člen bezpečnostní rady města Třebíč je činný také v obecním zastupitelstvu ve Velkém Beranově. Pracuje také jaké náměstek starosty krajského Svazu dobrovolných hasičů Vysočina. Je bývalým předsedou bezpečnostní rady Kraje Vysočina, v této funkci pracoval v letech 2001 až 2008.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Sanatorium na Žďársku se nedaří prodat ani napošesté, zájemce nezaplatil

Sanatorium na Buchtově kopci na Žďársku.

Z prodeje někdejšího sanatoria na Buchtově kopci nedaleko Sněžného na Žďársku možná znovu sejde. Kraj Vysočina jako...

Do vyřešení záhady tygřích mláďat zůstane pavilon o víkendech zavřený

Brzy se z těchto dvou tygříků mohou stát největší hvězdy v jihlavské zoo....

Jsou to kluci, nebo holky? Nebo dokonce páreček? Tyto otázky vrtají hlavou návštěvníkům jihlavské zoologické zahrady i...

Úložiště Na Skalním byl pro místní šok, protestovat přišly stovky lidí

Proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu i proti postupu SÚRAO přišlo a...

Před pár měsíci obyvatelé obcí poblíž Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku zažili šok. Dozvěděli se, že ve zdejší...

Najdete na iDNES.cz