Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD)

Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vysvědčení Kraje Vysočina: za informování jednička, za faktury čtyřka

  • 3
Přenesme se do školních lavic a představme si, že vysvědčení dostává vedení Kraje Vysočina v čele s Jiřím Běhounkem z ČSSD. Hejtman dostal řadu dvojek, v jedné oblasti však schytal čtyři minus. Hejtmanství hodnotilo nezávislé sdružení Oživení a vybraní lidé z regionu.

Velmi dobrý výsledek přisoudilo hejtmanovi Běhounkovi a jeho týmu v celostátním průzkumu sdružení Oživení a Fondu Otakara Motejla. Bodoval v informovanosti veřejnosti třeba o rozhodování zastupitelstva nebo o územním rozvoji kraje.

Tam si kraj vysloužil jedničku nebo dvojku. Naopak čtyřka padla do "žákovské knížky" za vztah k etice.

"Je zřejmé, že krajští zastupitelé nejsou příliš iniciativní v přijímání etických kodexů pro sebe samé, ale u etických kodexů pro zaměstnance kraje jim vůle nechybí," poznamenal za autory průzkumu Vít Sochovský ze sdružení Oživení.

A dokonce 4- bylo uděleno za to, že Vysočina nezveřejňuje na internetu přehled faktur, které uhrazuje z prostředků daňových poplatníků. Veřejnost nemá dobrý přehled ani o nemovitostech, které kraj vlastní, nebo o uzavíraných smlouvách. S tím jsou na štíru i jiné regiony v Česku.

A jak známkoval učitel, držitel titulu Zlatý Ámos Vysočiny 2008, Hynek Bouchal? "Podle mě se hejtman Běhounek osvědčil. Převažují u něj pozitivní věci. Líbil se mi také jeho osobní přístup. Je takový přímý, mluví na rovinu a nebere si servítky. Dal bych mu dvojku," uvedl ředitel gymnázia v Havlíčkově Brodě.

Chvalitebnou by napsala na vysvědčení také žena, která stála v kraji v čele iniciativy lékařů Děkujeme, odcházíme. "Pravomoci krajů jsou v některých oblastech omezené, tak to tím mají ztížené. Perou se s tím, myslím, statečně," dodala krajská koordinátorka Lékařského odborového klubu Šárka Drinková.

Dařilo se opravovat nemocnice. V dopravě jsou naopak rezervy

Šéf jihlavské hospodářské komory Tomáš Prchal zmínil, že krajské vládě nelze určitě upřít snahu. "Ocenil bych hlavně pomoc malým podnikatelům," poznamenal Prchal. I on dal Běhounkovi a jeho radním dvojku.

Sám Jiří Běhounek uvádí jako plusy například to, že kraj podle něho není zadlužen, podařilo se opravit nemocnice a rozvíjejí se sociální služby. "Nepodařilo se však schválit integrovaný dopravní systém," připustil hejtman.

Kraji podle něho schází velké centrum s přirozenou spádovostí. "Nedořešili jsme dostatečně také objízdné trasy kolem dálnice D1," doplnil.

Běhounek si není vědom, že by se vedení kraje v uplynulých čtyřech letech dopustilo zásadního pochybení. "Kraji se však nepodařilo pokračovat rychlejším tempem ve slučování nebo případně rušení škol, jejichž kapacita převyšuje poptávku," připustil hejtman.

Miloš Vystrčil, bývalý hejtman za ODS, považuje za selhání kraje problémy, které vznikly v řízení Krajské správy a údržby silnic.

"Kontrola, kterou v této organizaci provedli krajští úředníci, našla desítky pochybení. Činnost příspěvkové organizace hospodařící se stamiliony korun dnes vyšetřuje policie," připomněl Vystrčil.

Politiku kraje v oblasti školství označil za systém "ode zdi ke zdi". Problémy s pokračujícím úbytkem žáků podle něho byly pouze odsunuty na další volební období.

,