Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze staré továrny v sousedství jihlavského City Parku budou desítky bytů

  13:43aktualizováno  13:43
Desítky nových bytů v sousedství City Parku plánuje vystavět majitel bývalé tovární budovy Alfatexu. Proměna první části areálu pod Brněnským mostem by mohla začít v příštím roce. Jenže lidem v sousedství se to příliš nezamlouvá. Raději by tu vylepšili hřiště, osvětlení a doplnili toalety.

Pohled na současnou podobu jihovýchodní části bývalé továrny Alfatex. Přízemní trakt by zůstal zachován, nad ním by vyrostly nové třípodlažní domy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tři nové bytové domy se čtyřmi desítkami bytů. To je úvaha, kterou se nyní zabývají projektanti společnosti Art Projekt. Úlohu jim zadal jihlavský podnikatel Jaroslav Dobrovolný, kterému bývalý tovární areál patří.

Ten už v Jihlavě proměnil v byty například bývalou kotelnu v lokalitě u Skalky, či vystavěl rohový bytový dům s věžičkou v proluce na jihlavském náměstí Svobody. A nyní by rád oživil - a tím i zpeněžil - další, léta z větší části nevyužitou, tovární nemovitost v centru města.

"Pro víc jak půl areálu už je smysluplné využití navrženo. Projekt je rozdělený na dvě poloviny. Jedna část směrem k říčce a k dětskému dopravnímu hřišti je projektovaná jako klidová část s byty, druhá část, směrem k Brněnskému mostu, by měla využití spíš jako kanceláře a provozovny s charakterem veřejného života," uvedl podnikatel Dobrovolný.

Projektanti se nyní zaměřili právě na nové byty, které by měly vzniknout nejdříve. Ze směru od dopravního hřiště počítají se zachováním současného přízemního traktu. "To by byl vstupní prostor, atrium společné pro všechny tři bytové domy," nastínil jednatel Art Projektu Petr Holub. V suterénu budovy by byla místa i pro parkování aut. Nové bytové domy by pak vyrostly z atria do výše dalších tří podlaží.

Odlehlé a uzavřené prostranství se přemění v náměstíčko

Hned pod okny nových bytů by tak jako dosud protékala říčka Jihlávka, do které se v těchto místech vlévá Koželužský potok. Přes říčku by od nových bytových domů mohla vést lávka na dopravní hřiště - takové jsou alespoň úvahy projektantů.

V první etapě přestavby fabriky by došlo i ke zbourání zdi, která odděluje Křižíkovu ulici od továrního areálu. Na její úkor by mohla být úzká ulice rozšířena a v otevřeném továrním dvoře by zbouráním přístavků vzniklo parkoviště.

Vizualizace nových bytových domů, které vzniknou přestavbou jihovýchodní části...

Vizualizace nových bytových domů, které vzniknou přestavbou jihovýchodní části továrního areálu u City Parku.

Celé dosud odlehlé a uzavřené prostranství by tak dostalo ráz jakéhosi náměstíčka. "Už nyní je úzká nepřehledná silnice pro provoz nevyhovující, je obousměrná, často se zde pohybují také chodci a cyklisté, proto úřad požaduje rozšíření silnice pro zajištění bezpečnějšího provozu, který zde po obsazení bytů ještě zhoustne," uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Stavební práce by se podle majitele nemovitosti Jaroslava Dobrovolného mohly rozběhnout v příštím roce. "Příští rok by se na projektu po stavební stránce mohlo začít pracovat," potvrdil Dobrovolný.

"Schvalovací proces bytového komplexu zatím není zahájen," dodal za jihlavský magistrát mluvčí Radek Tulis.

Sousedé se bojí ztráty klidu a soukromí, chtěli by hřiště a WC

"Že zmizela bývalá budova Jihlavanu a místo ní je City Park, to myslím ničemu neuškodilo. Ani na tuto chátrající ruinu není pěkný pohled, myslím, že když bytové domy nebudou nijak vysoké, nemůže to ničemu vadit," zmínil sedmašedesátiletý Pavel Švec z Jihlavy, který si v neděli hrál na sousedním dopravním hřišti s vnoučaty. Oslovení obyvatelé okolních domků se však obávají, že s desítkami nových bytů přijdou o klid, na který v údolí byli po léta zvyklí.

"Je tady klid, když se tu postaví byty, asi to tu bude rušnější. Ale to stejně neovlivníme," uvedl třiatřicetiletý Pavel, který žije za dopravním hřištěm s výhledem na bývalou tovární budovu.

To potvrzuje i soused Vladimír Digrin, bydlící jen o pár domků dál. "Není tady žádný provoz, přitom jsme kousek od centra. Když tam budou desítky bytů, už to soukromí tady asi bude narušené," myslí si Digrin. A ten by uvítal, kdyby město vylepšilo stávající dětské dopravní hřiště.

"Na plácku uprostřed by mohlo být hřiště na volejbal, nebo basketbal, místo tam na to je. Mládež tady takhle jen posedává, popíjí a kouří. Taky tady chybí veřejné toalety, když tu jsou na hřišti maminky s dětmi celé dopoledne, kam na WC mají jít?," upozornil Digrin.

Stejně tak by uvítal, kdyby se prostranství lépe osvětlilo. "Večer je prostranství setmělé," dodal připomínku.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Najdete na iDNES.cz