Po pěti letech svojí existence dostal Igráček ženu. Stvořila ji Marie Krejchová. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Igráčka vystavují v Novém Městě. Uniformy VB jsme se báli, říká tvůrce

  • 1
Novoměstské Horácké muzeum představuje příběh plastové postavičky. Výstavu Fenomén Igráček navštívil také spolutvůrce stavebnice Jiří Kalina. Zamlada byl zapáleným leteckým modelářem, dnes je mu 72 let, pořád staví stavebnice a stále si hraje.

Zametá, hasí požáry a staví domy. To vše už od roku svého života. Tenhle řemeslník ale není z masa a kostí. Je plastový a jmenuje se Igráček. Hraje si s ním několikátá generace dětí. Jeho vývoj od počátku do dnešní obnovené podoby přibližuje výstava, kterou v novoměstském Horáckém muzeu představil právě i Jiří Kalina.

Svého oblíbeného igráčka jeho konstruktér nemá. Hodně zajímavý podle něj byl jako příslušník Veřejné bezpečnosti.

"Trochu jsme se báli, jestli to patřičná místa nevezmou jako provokaci a třeba nás neseberou," vzpomíná Kalina. Nakonec se stal pravý opak a figurky rozesmátého příslušníka VB Kalinovi pomohly před placením pokut při dopravních kontrolách. "Všichni igráčka v uniformě chtěli," směje se.

Vůbec první igráček se zrodil v roce 1976 a byl to zedník. Do roku 1990, kdy se jejich výroba zastavila, vystřídal plastový panáček dvě desítky různých povolání. Designérka Marie Krejchová mu poprvé dala ženskou podobu ošetřovatelky se stylizovanou sukní.

"Než dostal takříkajíc Adam svoji Evu, trvalo to pět let," říká s úsměvem dlouholetý konstruktér družstva Igra. Další profese si igráček zkouší od roku 2010, kdy ho novoveselská firma začala znovu vyrábět. Stal se pekařem, zahradníkem nebo pumpařem.

V Německu postavička neměla úspěch

Jiří Kalina výstavu Fenomén Igráček zahajoval už na předchozích štacích. "Bylo to zajímavé. Přišlo hodně čtyřicátníků, kteří přivedli svoje děti. Ukazovali jim hračku, se kterou strávili svoje dětství," všiml si Kalina.

Postavička se vyvíjela hodně dlouho. "V roce 1966 jsem se potkal s Hansem Beckem, tvůrcem původní podoby igráčka. Neměl s ním v západním Německu vůbec úspěch. Já jsem na něm udělal nějaké konstrukční úpravy," přibližuje Kalina zrod igráčka.

Oba byli letečtí modeláři, a protože měl navíc Hans Beck jako emigrant z tehdejší NDR k Čechům blízko, domluvili se, že se Kalina pokusí postavičku u nás prosadit. "To, že se nám začalo dařit, ho povzbudilo," říká. Hans Beck svoji figurku, ze které vzhled igráčka vychází, prosadil do hrací sady Playmobil.

Jiří Kalina byl v devadesátých letech šéfredaktorem časopisu ABC, dodnes vyrábí a modeluje stavebnice. Říká o sobě, že i v 72 letech si stále hraje.