Výstava Romantická zastavení aneb střípky z módní historie v jihlavském Muzeu

Výstava Romantická zastavení aneb střípky z módní historie v jihlavském Muzeu Vysočiny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Podívejte, co nosily prababičky. Krásná, romantická a nepohodlná móda

  • 0
Vrátit se do doby první republiky či ještě dál do historie a pak obdivovat třeba dobové spodničky. To lze od pátku v jihlavském muzeu. Návštěvníkům tam předvádí různé oblečení a doplňky z minulosti. Tehdejší móda sice mnohým může připadat úžasná. Do dnešního pohodlí měl jeho majitel ale hodně daleko.

Sto let starý vyšívaný čepec, hedvábný čínský slunečník a starodávné ložní prádlo pražského továrníka. To vše je k vidění na výstavě představující módu z konce 19. století až po tu, co byla "in". Tedy do poloviny čtyřicátých let 20. století.

Unikátní výstava má název Romantická zastavení aneb střípky z módní historie a je ji možné zhlédnout v Muzeu Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě.

K vidění zde bude například unikátní ložní prádlo známého majitele továrny na čokolády. "Jde o věci pana Vydry z Prahy. Získali jsme je od jeho rodiny, která má vilu na Barrandově," pravila jedna z autorek výstavy Alena Zemanová.

"Všude na polštářích, na prostěradlech a podobně je vyšit monogram LVF. Část nápisu zřejmě znamená František Vydra a na L začíná křestní jméno jeho ženy," domnívá se Zemanová.

Monogramy byly kdysi módním hitem. "Byl to tehdy umělecký záměr, patřilo to k době, na jejich vytváření se podílela celá rodina. Dělala se tak i svatební výbava, dívky si ji šily společně s maminkou a babičkou. Bohatí si to samozřejmě nechávali dělat a dali tak vydělat ostatním. Patřilo to k dobré pověsti, byl to trend," rozkryla tajemství výšivek členka Klubu panenek.

Šaty se v kufrech hromadily dlouhých patnáct let

Za jedinečnou sbírkou stojí právě Klub panenek. "Díky tomu, že sbíráme panenky, jsme získali krásné věci. Lidé za námi chodili s oblečením, ať z toho ušijeme něco na ty naše panenky. Nám to přišlo škoda rozstříhat nebo to jinak znehodnotit, tak jsme to postupně skládali do kufrů a dnes jich už máme deset plných," vysvětlila nápad Zemanová. Věci členky sbíraly 15 let.

Výstava představí například secesní model šatů z přelomu 19. a 20. století či oděv z doby první republiky. "Oblečení se většinou šilo jako jednorázová záležitost u švadleny, takže to bylo - co šaty, to model," míní spoluautorka.

"Kdysi bývaly dívčí školy, dámy se učily dívčí práce. A na naší výstavě najdete ukázky, co vše se v takovém učení dalo vytvořit, od vyšívání, háčkování až po další techniky, které se využívaly při tvorbě oblečení," podotkla.

V prostorách muzea je rovněž bohatá přehlídka spodního prádla. "Jde o takové to venkovské, krásně vyšívané. Vystavené jsou spodní košilky, kalhotky, různé šněrovačky, spodničky, pletené punčochy. A k tomu i dětské oblečení, například křestní soupravy, boty a další," zmínila Zemanová.

Na výstavě jsou k vidění i pracovní a sváteční kroje z roku 1918.

Dnešní ženy by se někdejších těsných šatů už nevešly

"Oděv z období doznívání romantismu se vyznačoval těsným oblečením podtrhujícím ženskost. Secese přinesla do odívání nádherné květinové a geometrické motivy. Dvacátá léta 20. století se vyznačovala nástupem takzvaného chlapeckého stylu a návrat k ženskosti pak nastává v letech třicátých. Tento trend poznáte, pokud zavítáte do muzea," vysvětlila kurátorka výstavy Eva Charvátová.

Podle Zemanové bylo navíc oblečení stejné jako dámy tehdy - velmi malé a drobné a dnes by jej už málokdo oblékl.

Oblečení v prostorách muzea bude převážně dámské, je tady i několik kusů ošacení pro děti a doplňky, například háčkované a hedvábné punčochy, slunečníky, vějíře, šály, kabelky, klobouky, rukavice a další.

"I když móda minulých let mnohdy nebyla zcela pohodlná, vždy byla krásná a elegantní," zmínila Charvátová.

V pátek 24. května se v rámci Muzejní a galerijní noci uskuteční komentovaná prohlídka výstavy s jednou z autorek, s Alenou Zemanovou. Výstava potrvá do 16. června.