Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysokorychlostní železnici by na Vysočině chtěli, moc tomu ale nevěří

  17:30aktualizováno  17:30
Minulý týden se rozvířila debata o vybudování vysokorychlostní železniční trati, která by spojila Prahu s Brnem. Cesta z Vysočiny do hlavního města by tak netrvala ani hodinu. Lidé v Havlíčkově Brodě by rychlejšími a útulnějšími vlaky jezdili rádi, moc tomu ale nevěří.

(Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V pondělí musel Patrik Rumler na školení do Prahy. Vyrazil z Brodu v sedm hodin, vracel se ve čtyři odpoledne. "Vlakem jsem jel výjimečně. A tak to pro mě bylo jako vrátit se třicet let zpátky v čase," vyprávěl po příjezdu.

V rozpáleném vagoně měl horko nebo zase průvan z otevřeného okna. "Vím, proč jezdím autem. Bohužel dnes to jinak než vlakem nešlo," dodal.

Přiznal však, že kdyby kultura cestování byla srovnatelná alespoň s pohodlím v klimatizovaném autě a cesta byla rychlejší, využil by vlak. Hlavně kvůli špatnému parkování v Praze. "To víte, že jo. Kdyby byla možnost dostat se do Prahy za půl hodiny, pohodlně a v nových vagonech, bylo by to něco jiného," zasnil se.

Srovnání s Evropou

V Evropě funguje zhruba
6 700 kilometrů železničních tratí s konstrukcí na rychlost 230 km/h. Do roku 2025 se má délka ztrojnásobit. 

V ČR mohou jet vlaky maximálně 160 km/h. Na Vysočině této rychlosti nedosáhnou, kvůli členitosti terénu je omezena na 120 km/h.

Ministerstvo: Na to nemáne

Debatu o vybudování vysokorychlostní železniční trati, která by spojila Prahu s Brnem, na konci minulého týdne rozvířila konference, již právě na toto téma pořádala Mezinárodní železniční unie.

Na jedné straně se sešli odborníci, podle nichž by taková investice byla potřebná, užitečná i reálná. A na druhé ministerstvo dopravy, které v současné době před poslední slovo v předchozí větě dává hlavně kvůli penězům předponu ne.

"Pochybuji, že bych se něčeho takového vůbec dožil. Vezměte si, kolik je u nás se vším problémů. Třeba stavba snad každé dálnice se o několik let protáhne a několikanásobně prodraží. Jen blázen by si myslel, že by tohle šlo jinak," mává rukou další z cestujících Radim Bárta. "Nevěřím, že tu něco takového někdy bude," dodal.

Všichni z dotázaných cestujících jsou si však jisti, že pokud by někdy skutečně k budování vysokorychlostní trati přeci jen došlo, Vysočina na tom jen vydělá. "Jestli to má být nejkratší cesta z Prahy do Brna, musí to vést přes Vysočinu. A to by bylo, aby alespoň v jednom z měst tyto vlaky nestavěly," říká Pavel Kroutil.

Pomoc regionálním tratím

Petr Šlégr, ředitel Centra pro efektivní dopravu, považuje za nejvýhodnější trasu kopírující dálnici - přes Benešov, Jihlavu a Velké Meziříčí.

"Linky dálkové dopravy budou kombinovaně využívat novou trať včetně vazby na regionální tratě. Tyto tratě jsou pro dopravu do krajského města samostatně neefektivní a hrozí jim zrušení. Pokud by v Jihlavě navazovaly i na skutečně rychlou a konkurenceschopnou dálkovou dopravu, jejich atraktivnost by byla výrazně vyšší," doplňuje.

Vybudování vysokorychlostní tratě by tak podle něj pomohlo i tratím regionálním. A to i přesto, že by samotnou rychlodráhu měly naplno využívat jen vlaky nejvyšší kategorie spojující největší města.

"V časových mezerách bude dost kapacity, aby trať využily vlaky, které pojedou například z Prahy do Jihlavy a pak sjedou na původní zmodernizovanou trať a pojedou jako spěšný vlak přes Třebíč do Brna či do Znojma," nastínil Šlégr.

S tím ústy mluvčího Petra Šťáhlavského souhlasí i České dráhy. Nasadit takové vlaky by podle něho nebyl problém. Lokomotivy pro rychlost 200 kilometrů v hodině už se schvalují, na mezinárodních spojích už takto "rychlé" vagony jezdí. Na českých kolejích už jezdí pendolino nebo rakouské taurusy konstruované pro rychlost 230 kilometrů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Školáci se rozjeli, křídami počmárali i mobiliář na brodském náměstí

Při doprovodné akci ke Dni bez aut děti v Havlíčkově Brodě nepokreslily jen...

Děti pomalovaly náměstí v Havlíčkově Brodě. V rámce akce pořádané ke Dni bez aut křídou kreslily nejen na chodníky, ale...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

VIDEO: Podvodník zmátl prodavače, na směně bankovek vydělal pět tisíc

Muž obral prodavače o pět tisíc. Hledá ho policie

Jihlavští policisté hledají podvodníka, který dokázal zmást prodavače v obchodě. Tak dlouho s ním měnil peníze, až...

Ve 190 obcích na Vysočině už je jasné, která kandidátka vyhraje volby

Ve Vysoké Lhotě, která má 15 obyvatel, je vždy potřeba zvolit aspoň pět...

Tady letošní komunální volby žádné překvapení nepřinesou. „Nemáme na výběr,“ mohou si říct obyvatelé čtvrtiny vesnic na...

Havlíčkobrodská MHD měla vozit lidi zdarma, její řidiči to ale nevěděli

V Havlíčkově Brodě momentálně jezdí devět autobusových linek.

Po celý uplynulý víkend měla jezdit městská hromadná doprava v Havlíčkově Brodě zdarma. Tak to na plakátech avizovala...

Najdete na iDNES.cz