Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysoká škola v Třebíči vstává z mrtvých. Má našlápnuto k druhému oboru

  11:09aktualizováno  11:09
Ještě před rokem stála Západomoravská vysoká škola Třebíč (ZMVŠ) nad propastí. Akreditační komisi vadila úroveň pedagogů, jejich publikační činnost. Podle komise pak ze školy nevycházeli kvalitní absolventi. Nyní má ale tato soukromá škola našlápnuto k získání akreditace už druhého oboru za poslední rok: Kulturně historická studia.

Západomoravská vysoká škola v Třebíči. | foto: ČTK

"Obor Kulturně historická studia má ZMVŠ dobře připravený. V komisi jsme mu dali zelenou. Doporučíme ho ministerstvu školství ke schválení akreditace na období čtyř let," sdělila ve středu po třídenním zasedání Akreditační komise její předsedkyně Vladimíra Dvořáková.

Poslední slovo bude mít ministerstvo školství, které v drtivé většině případů dá na názor komise odborníků. Ministerstvo by mělo rozhodnout do konce června.

Pro třebíčskou vysokou školu je to pozitivní zpráva. Její rektor Marek Matějek zatím nechtěl ve středu oficiálně reagovat s tím, že si počká na zápis ze zasedání komise. Neskrýval ale radost.

"Garantem tohoto nově vytvořeného tříletého bakalářského oboru je docent František Čapka, odborník na historii. V týmu kantorů je celkem 13 významných osobností," uvedl Matějek.

Obor je vytvořený jako modulární. To znamená, že první tři semestry budou všichni studenti studovat to samé, aby získali potřebný teoretický a odborný základ. Čtvrtý až šestý semestr si budou volit mezi dvěma specializacemi. První bude určena těm, co raději pracují s textem a rádi by získali zaměstnání například v archivu nebo spisové službě.

Druhý modul bude určený kreativním osobnostem, co by se rády uplatnily mimo jiné v organizování kultury či v komunikaci s médii.

Jakmile dá ministerstvo školství v červnu novému oboru i poslední razítka, bude možné přes prázdniny přijmout desítky studentů. "Doby, kdy jeden obor studovaly stovky lidí, jsou pryč," řekl rektor.

"Kulturně historická studia jsou pro zdejší region logická. Máme tu památky zapsané na seznamu UNESCO, kulturní instituce. Koncepci tvoříme tak, aby nekopírovala nabídku jiných vysokých škol. Jdeme vlastní cestou. Studium bude mít přesah i do etnologie a antropologie," přiblížil rektor.

Škola se bude stěhovat

Západomoravská vysoká škola se také chystá opouštět budovu základní školy na okraji města, kde od svého založení sídlí. Nový prostor už po 1. lednu 2015 najde v soukromém areálu bývalé firmy BOPO.

"Důležitá je pro nás taky variabilita prostoru. A nosnost," naznačil. Volná dispozice se dá zmenšovat či zvětšovat podle toho, jaký bude vývoj počtu studentů.

"Hala byla stavěná na těžké průmyslové stroje a vysoký pohyb lidí. Bez problémů tedy unese školní knihovnu se šestnácti tisíci svazky," vysvětlil rektor.

Podle jeho slov tovární prostory nabídl škole majitel objektu, Třebíčská tepelná společnost (TTS) s tím, že provede rekonstrukci na vlastní náklady a škole učebny v celém jednom patře pronajme. "Vyjde to levněji, než platit provoz v bývalé základní škole," podotkl Matějek.

ZMVŠ vznikla v roce 2003 a je to soukromá škola, platí se tu školné 19 tisíc korun za jeden semestr. Zřizovatelem jsou Hospodářská komora Třebíč, firma Vivat Academia a město Třebíč. Třebíčští zastupitelé vzdělávacímu zařízení letos v zimě přiklepli příspěvek dva miliony korun.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ S AJ - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz