Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysoká škola v Třebíči vstává z mrtvých. Má našlápnuto k druhému oboru

  11:09aktualizováno  11:09
Ještě před rokem stála Západomoravská vysoká škola Třebíč (ZMVŠ) nad propastí. Akreditační komisi vadila úroveň pedagogů, jejich publikační činnost. Podle komise pak ze školy nevycházeli kvalitní absolventi. Nyní má ale tato soukromá škola našlápnuto k získání akreditace už druhého oboru za poslední rok: Kulturně historická studia.

Západomoravská vysoká škola v Třebíči. | foto: ČTK

"Obor Kulturně historická studia má ZMVŠ dobře připravený. V komisi jsme mu dali zelenou. Doporučíme ho ministerstvu školství ke schválení akreditace na období čtyř let," sdělila ve středu po třídenním zasedání Akreditační komise její předsedkyně Vladimíra Dvořáková.

Poslední slovo bude mít ministerstvo školství, které v drtivé většině případů dá na názor komise odborníků. Ministerstvo by mělo rozhodnout do konce června.

Pro třebíčskou vysokou školu je to pozitivní zpráva. Její rektor Marek Matějek zatím nechtěl ve středu oficiálně reagovat s tím, že si počká na zápis ze zasedání komise. Neskrýval ale radost.

"Garantem tohoto nově vytvořeného tříletého bakalářského oboru je docent František Čapka, odborník na historii. V týmu kantorů je celkem 13 významných osobností," uvedl Matějek.

Obor je vytvořený jako modulární. To znamená, že první tři semestry budou všichni studenti studovat to samé, aby získali potřebný teoretický a odborný základ. Čtvrtý až šestý semestr si budou volit mezi dvěma specializacemi. První bude určena těm, co raději pracují s textem a rádi by získali zaměstnání například v archivu nebo spisové službě.

Druhý modul bude určený kreativním osobnostem, co by se rády uplatnily mimo jiné v organizování kultury či v komunikaci s médii.

Jakmile dá ministerstvo školství v červnu novému oboru i poslední razítka, bude možné přes prázdniny přijmout desítky studentů. "Doby, kdy jeden obor studovaly stovky lidí, jsou pryč," řekl rektor.

"Kulturně historická studia jsou pro zdejší region logická. Máme tu památky zapsané na seznamu UNESCO, kulturní instituce. Koncepci tvoříme tak, aby nekopírovala nabídku jiných vysokých škol. Jdeme vlastní cestou. Studium bude mít přesah i do etnologie a antropologie," přiblížil rektor.

Škola se bude stěhovat

Západomoravská vysoká škola se také chystá opouštět budovu základní školy na okraji města, kde od svého založení sídlí. Nový prostor už po 1. lednu 2015 najde v soukromém areálu bývalé firmy BOPO.

"Důležitá je pro nás taky variabilita prostoru. A nosnost," naznačil. Volná dispozice se dá zmenšovat či zvětšovat podle toho, jaký bude vývoj počtu studentů.

"Hala byla stavěná na těžké průmyslové stroje a vysoký pohyb lidí. Bez problémů tedy unese školní knihovnu se šestnácti tisíci svazky," vysvětlil rektor.

Podle jeho slov tovární prostory nabídl škole majitel objektu, Třebíčská tepelná společnost (TTS) s tím, že provede rekonstrukci na vlastní náklady a škole učebny v celém jednom patře pronajme. "Vyjde to levněji, než platit provoz v bývalé základní škole," podotkl Matějek.

ZMVŠ vznikla v roce 2003 a je to soukromá škola, platí se tu školné 19 tisíc korun za jeden semestr. Zřizovatelem jsou Hospodářská komora Třebíč, firma Vivat Academia a město Třebíč. Třebíčští zastupitelé vzdělávacímu zařízení letos v zimě přiklepli příspěvek dva miliony korun.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Najdete na iDNES.cz