Třebíčská vysoká škola se ocitla nad propastí, nedostala akreditace

  12:23aktualizováno  12:23
Akreditační komise smetla ze stolu návrh koncepce tří nových oborů na Západomoravské vysoké škole v Třebíči. Neměly by prý patřičnou úroveň, komisi se nelíbí odbornost profesorů. Rektor Marek Matějek s tím zásadně nesouhlasí, škola se chystá bojovat o svou budoucnost.

Západomoravská vysoká škola v Třebíči. | foto: ČTK

Koncepce tří nových oborů, kterou nám předložili ke schválení, neslibuje výchovu vysokoškoláků, ale možná nabiflovaných středoškoláků. Proto od nás razítko nedostanou. Takto se mimo jiné vyjádřila předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková o chystaném směřování soukromé Západomoravské vysoké školy Třebíč (ZMVŠ).

Konečné slovo bude mít ministerstvo školství. Pokud dá na doporučení komise, může to v krajním případě znamenat i zánik školy po roce 2015.

Vedení ZMVŠ s tímto stanoviskem nesouhlasí, chystá rozsáhlá jednání s komisí i na ministerstvu. Doufá, že má šanci situaci zvrátit.

ZMVŠ Třebíč

Vznikla v roce 2003, má 387 studentů tříletých bakalářských oborů. Zřizovatelem jsou město Třebíč, Hospodářská komora Třebíč a firma Vivat Academia.

Škola chystá nové obory: Podnikání a management, Udržitelný rozvoj regionu a krajiny a Kulturně historická studia.

Škola už má od loňska pozastavenou akreditaci na tři ze čtyř oborů, nemohou do nich nabírat studenty. Ti stávající vzdělání dokončí. Přijímat mohou jen do oboru Aplikované informační technologie, o ten však není zájem. O bakalářský titul v něm usiluje pouhých patnáct studentů v ročníku.

Proto představitelé ZMVŠ vymysleli dva zcela nové obory - Udržitelný rozvoj regionu a krajiny a Kulturně historická studia. Třetí chystaný obor je staronový, dostal název Podnikání a management. Je do něj začleněné i dosavadní studium informatiky.

Že kantoři otisknou články v novinách, není publikační činnost

Podle Dvořákové škola pro nově navržené obory nesehnala schopné kantory, kteří by dokázali vychovávat lidi s myšlením na vysokoškolské úrovni.

"Nedoložili nám třeba řádnou publikační činnost. To, že otisknou pár článků v novinách, nepovažujeme za odpovídající. Navíc nové obory jsou koncipované příliš zeširoka," doplnila další výtku předsedkyně.

Rektor Marek Matějek však důrazně nesouhlasí. "Chystáme pro příští rok obory, pro něž jsme sehnali deset docentů a dva profesory. A nepracovali jsme izolovaně, rozsáhle jsme všechno konzultovali. Čerstvé zamítavé stanovisko Akreditační komise nás tedy pořádně zaskočilo," reagoval na nepříjemnou zprávu rektor.

V pondělí jede do Prahy, aby se s tajemníkem komise pobavil o výhradách. "Budu chtít vědět, co si Akreditační komise představuje pod pojmem uznatelná publikační činnost. Taky chci říct, že naše škola má zajímavý příslib spolupráce s prestižní univerzitou v německé Mohuči v oboru Kulturně historická studia," řekl Matějek.

Ve stejný den se taky sejde správní rada školy. "Vůbec nechci předjímat, na čem se dohodneme. Stojíme o zachování školy ve městě," řekl její člen a místostarosta Třebíče Pavel Svoboda.

Výsledky voleb 2018

 Výsledky komunálních voleb do jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby 2018 v Kraji Vysočina vyhrála ve druhém kole v obvodu č.53 - Třebíč Hana Žáková.Nejčtenější

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do...

Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Další z rubriky

Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Do Jihlavy přichází nábytkový řetězec Möbelix, zaměstná desítky lidí

Prodejna s nábytkem bude stát hned vedle Vrchlického ulice, parkoviště bude pod...

Vedení nábytkářského řetězce Möbelix plánuje otevřít svůj nový obchod v Jihlavě ve Vrchlického ulici. A to už v první...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz