Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavská polytechnika má nového rektora. Přichází z fakultní nemocnice

  9:54aktualizováno  9:54
Čtyři kola ve druhé volbě rektora a jeden vítěz, o kterém rozhodlo deset členů akademického senátu a pět studentů Vysoké školy polytechnické v Jihlavě. Polytechnika si na post šéfa vybrala Václava Báču, náměstka ředitele pro granty ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Čtyřicetiletý Václav Báča pochází ze Zlína. Prostředí jihlavské vysoké školy zná. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Báča už na polytechnice má částečný úvazek na katedře zdravotnických studií. Ve volbě zvítězil s osmi hlasy. Dostal  tedy o jeden hlas více než další ze tří uchazečů, prorektorka VŠPJ Eva Lajtkepová. O nejvyšší post na polytechnice se ucházel i vedoucí katedry sportů Emanuel Hurych.

Muselo dojít na čtyři kola

Kdo také kandidoval na post rektora

Eva Lajtkepová se narodila v Brně. S polytechnikou je spojená od roku 2009. Nyní je na pozici prorektorky pro studium. Ve svém volebním programu vyzdvihovala jako klíčové pro budoucnost školy mimo jiné lidské zdroje a společné sdílení poslání, norem a hodnot. Navrhuje i zkvalitnění výuky, například pomocí stipendií či zapojení studentů do tvůrčí práce kateder. Emanuel Hurych působí na VŠPJ od roku 2011 jako vedoucí Katedry sportů. Ve volebním programu zmiňoval otevření tří nových oborů. Jeden by měl být technicky zaměřený, druhý by podporoval aktivní pohyb a třetí - humanitní - by se orientoval na kulturně-historické studie.

Volba rektora ale  byla do poslední chvíle napjatá nejen pro trojici adeptů, ale i pro více než dvě desítky přítomných v aule.

"V prvním kole volby nebyl vybrán rektor," oznamovala po sečtení hlasů Martina Černá a aulou nervózně "zašumělo". Báča obdržel sedm hlasů a ostatní dva kandidáti po čtyřech. Báčovi už tehdy chyběl jediný hlas.

Druhé kolo přineslo rozhodnutí v tom, že vypadl Hurych, který získal čtyři platné hlasy, Lajtkepová jich tentokrát měla pět a Báča šest. Atmosféra houstla...

"Ani třetí kolo nepřineslo jasný výsledek," prohlásila Černá s tím, že oba adepti získali v další "rundě" hlasování po sedmi hlasech, jeden byl neplatný. V tu chvíli Eva Lajtkepová, která se dosud i přes viditelné napětí usmívala, z místnosti na chvíli odešla.

A tak si nevyslechla výsledek čtvrtého kola volby, které bylo nejrychlejší a tentokrát s jasným vítězným verdiktem pro Báču.

Ještě musí souhlasit Zeman

Václav Báča podle svých slov vítězství trochu čekal. "Vzhledem k tomu, že mě nominovaly čtyři katedry a ostatní kandidáty po dvou, tak tady jisté očekávání bylo," uvedl a hned také doplnil: "Je to těžší pozice pro nastupujícího rektora vyhrát těsnou nadpoloviční většinou, než kdyby měl mandát silně většinový."

Vybraného kandidáta navrhne ministerstvo školství na jmenování prezidentem. "Po zkušenostech očekáváme, že to celé potrvá přibližně měsíc, maximálně dva," přiblížila vedoucí kanceláře rektora Hana Pospíchalová.

Za školu zatím jako zastupující prorektor jedná Martin Hemelík. Po jmenování si pak rektor sám bude moci zvolit své prorektory.

Předchozí šéf školy Jakub Novotný nekandidoval. Skončil ve funkci 31. května. O jeho nástupci se poprvé rozhodovalo v březnu. Tehdy se ho ale kvůli remíze hlasů mezi dvěma kandidátkami a prorektorkami VŠPJ Evou Lajtkepovou a Alenou Štěrbovou nepodařilo vybrat.

Štěrbová se už v další volbě rozhodla nekandidovat. "Nechtěla jsem znovu jít do volby, která by rozdělila školu. Protože členové senátu, kteří volili moji osobu, neměli důvod měnit názor. A pokud by volili opět mne, byla by vysoká pravděpodobnost nerozhodného výsledku. Jde mi o instituci, kde pracuji již osm let a mám na starosti její rozvoj. Chtěla jsem, aby byl kandidát zvolen a škola mohla normálně fungovat," vysvětlila svůj krok Alena Štěrbová.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz