Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavská polytechnika má nového rektora. Přichází z fakultní nemocnice

  9:54aktualizováno  9:54
Čtyři kola ve druhé volbě rektora a jeden vítěz, o kterém rozhodlo deset členů akademického senátu a pět studentů Vysoké školy polytechnické v Jihlavě. Polytechnika si na post šéfa vybrala Václava Báču, náměstka ředitele pro granty ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Čtyřicetiletý Václav Báča pochází ze Zlína. Prostředí jihlavské vysoké školy zná. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Báča už na polytechnice má částečný úvazek na katedře zdravotnických studií. Ve volbě zvítězil s osmi hlasy. Dostal  tedy o jeden hlas více než další ze tří uchazečů, prorektorka VŠPJ Eva Lajtkepová. O nejvyšší post na polytechnice se ucházel i vedoucí katedry sportů Emanuel Hurych.

Muselo dojít na čtyři kola

Kdo také kandidoval na post rektora

Eva Lajtkepová se narodila v Brně. S polytechnikou je spojená od roku 2009. Nyní je na pozici prorektorky pro studium. Ve svém volebním programu vyzdvihovala jako klíčové pro budoucnost školy mimo jiné lidské zdroje a společné sdílení poslání, norem a hodnot. Navrhuje i zkvalitnění výuky, například pomocí stipendií či zapojení studentů do tvůrčí práce kateder. Emanuel Hurych působí na VŠPJ od roku 2011 jako vedoucí Katedry sportů. Ve volebním programu zmiňoval otevření tří nových oborů. Jeden by měl být technicky zaměřený, druhý by podporoval aktivní pohyb a třetí - humanitní - by se orientoval na kulturně-historické studie.

Volba rektora ale  byla do poslední chvíle napjatá nejen pro trojici adeptů, ale i pro více než dvě desítky přítomných v aule.

"V prvním kole volby nebyl vybrán rektor," oznamovala po sečtení hlasů Martina Černá a aulou nervózně "zašumělo". Báča obdržel sedm hlasů a ostatní dva kandidáti po čtyřech. Báčovi už tehdy chyběl jediný hlas.

Druhé kolo přineslo rozhodnutí v tom, že vypadl Hurych, který získal čtyři platné hlasy, Lajtkepová jich tentokrát měla pět a Báča šest. Atmosféra houstla...

"Ani třetí kolo nepřineslo jasný výsledek," prohlásila Černá s tím, že oba adepti získali v další "rundě" hlasování po sedmi hlasech, jeden byl neplatný. V tu chvíli Eva Lajtkepová, která se dosud i přes viditelné napětí usmívala, z místnosti na chvíli odešla.

A tak si nevyslechla výsledek čtvrtého kola volby, které bylo nejrychlejší a tentokrát s jasným vítězným verdiktem pro Báču.

Ještě musí souhlasit Zeman

Václav Báča podle svých slov vítězství trochu čekal. "Vzhledem k tomu, že mě nominovaly čtyři katedry a ostatní kandidáty po dvou, tak tady jisté očekávání bylo," uvedl a hned také doplnil: "Je to těžší pozice pro nastupujícího rektora vyhrát těsnou nadpoloviční většinou, než kdyby měl mandát silně většinový."

Vybraného kandidáta navrhne ministerstvo školství na jmenování prezidentem. "Po zkušenostech očekáváme, že to celé potrvá přibližně měsíc, maximálně dva," přiblížila vedoucí kanceláře rektora Hana Pospíchalová.

Za školu zatím jako zastupující prorektor jedná Martin Hemelík. Po jmenování si pak rektor sám bude moci zvolit své prorektory.

Předchozí šéf školy Jakub Novotný nekandidoval. Skončil ve funkci 31. května. O jeho nástupci se poprvé rozhodovalo v březnu. Tehdy se ho ale kvůli remíze hlasů mezi dvěma kandidátkami a prorektorkami VŠPJ Evou Lajtkepovou a Alenou Štěrbovou nepodařilo vybrat.

Štěrbová se už v další volbě rozhodla nekandidovat. "Nechtěla jsem znovu jít do volby, která by rozdělila školu. Protože členové senátu, kteří volili moji osobu, neměli důvod měnit názor. A pokud by volili opět mne, byla by vysoká pravděpodobnost nerozhodného výsledku. Jde mi o instituci, kde pracuji již osm let a mám na starosti její rozvoj. Chtěla jsem, aby byl kandidát zvolen a škola mohla normálně fungovat," vysvětlila svůj krok Alena Štěrbová.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Najdete na iDNES.cz