Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fronty na registru aut zmizely. Přívětivý městský úřad zavedl regulaci

  13:27aktualizováno  13:27
Velký nárůst „nežďárských“ klientů využívajících registr vozidel donutil žďárský městský úřad k regulaci počtu obsloužených za den. Podle statistik se radnice v posledních měsících potýkala s frontami na odboru dopravy. Od začátku letošního července proto úředníci nastavili limity. Výhodné zůstalo objednat se předem přes internet.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Od loňského června přihlášení vozidla provede kterýkoliv městský úřad obce s rozšířenou působnosti.

„Díky rušení místní příslušnosti podle trvalého bydliště, které je bezesporu proklientské, si začínají klienti vybírat úřady, které jsou více dostupné, otevřené a žádosti zvládají vyřídit rychle. Hlavně z tohoto důvodu jsme za poslední rok zaregistrovali dvacetiprocentní nárůst nově příchozích klientů,“ říká tajemník úřadu Jan Havlík.

Žďárský úřad, který se stal loni vítězem republikové soutěže Přívětivý úřad, má otevřeno pět dní v týdnu, z toho v pondělí a ve středu až do 17 hodin. Přitahuje i lidi odjinud, kde by požadované úkony nevyřídili na počkání.

Třetina klientů na registru vozidel není ze Žďárska

Podle úředníků není výjimkou, že do Žďáru přijíždí i klienti ze sousedních okresů nebo třeba pražské firmy s velkým vozovým parkem.

„Pětatřicet procent klientů je místně nepříslušných,“ nahlíží do statistik vedoucí odboru dopravy Jaroslav Miklík.

Podle jeho zkušeností se stávalo, že ve frontě v prvním patře úřadu čekalo i přes dvacet lidí. „Je to komplikace pro klienty, protože někteří zbytečně čekají, ale také pro úředníky. Stávalo se, že jsme museli systém v půl třetí vypnout. Lidé byli rozčarovaní, protože čekali přes dvě hodiny a pak se stejně nedostali na řadu,“ vysvětluje Miklík.

Vyvolávací systém je proto od 2. července nastaven tak, aby vydával pořadové lístky pouze v takovém množství, aby byla zajištěna přiměřená čekací doba a klient se dostal bez problémů na řadu.

„Další klienti, kteří už nemohou být obslouženi nebo by čekali nepřiměřeně dlouho, pořadové číslo nedostanou. Opatření se netýká objednaných klientů přes internet, ti budou obslouženi vždy a přednostně,“ poukazuje vedoucí odboru.

Ve čtvrtek odpoledne, hodinu před koncem otevírací doby, panoval na městském úřadě klid. Oslovení návštěvníci se shodli, že dávají přednost rezervaci přes webový formulář. „Pak nemusím dlouho sedět na chodbě a jdu na konkrétní čas, žádné fronty,“ řekl jeden z čekajících. Zájem o časové rezervace je proto ještě vyšší než v minulosti. 

Ve čtvrtek nabídl objednávací systém WebCall nejbližší volný termín na registr vozidel s českými doklady až na pondělí 27. srpna. „Lidé už si zvykli, objednávkový systém je využitý takřka stoprocentně,“ reaguje Jaroslav Miklík.

Omezený počet lístků situaci zklidnil

Během prvního měsíce, kdy začala platit regulace, došlo podle vedoucího odboru dopravy ke zklidnění situace. Na vyhodnocení je však podle něj ještě brzy, protože prázdniny jsou specifickým obdobím.

Jak často se přihodí, že vyvolávací systém ve vestibulu přestane vydávat lístky pro registr vozidel?

„Stává se to dvakrát až třikrát týdně. Vydávání lístků se zastaví třeba kolem oběda nebo jedné hodiny,“ poznamenal Miklík.

Jeho podřízení jsou schopni obsloužit průměrně 70 až 85 lidí denně, v některých dnech až 150 – podle časové náročnosti jednotlivých případů.

Odbavovací systém pro samotný registr vozidel uvolní pro neobjednané klienty v pondělí a středu 35 lístků a 30 lístků pro neobjednané v krátké dny.

Podobná situace může nastat v registru řidičů. Od července byla i v tomto případě zrušena místní příslušnost. „Úkony jsou časově náročnější, například focení žadatele nebo přeposílání dokumentace místně nepříslušných klientů, tudíž se kapacita pro obsluhu klientů opět sníží,“ vysvětluje úřad v tiskové zprávě.

„Centrální registr nám prozatím neumožňuje zjistit, jaké procento klientů je místně nepříslušných,“ poznamenal po měsíci fungování novinky Jaroslav Miklík.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz