Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj si oblíbil demolici nemocnic. K zemi půjde i dětské v Novém Městě

  13:41aktualizováno  13:41
Malé pacienty v Novém Městě na Moravě léčí v zastaralé budově. Původně ji měl Kraj Vysočina kompletně opravit. Úředníci však zjistili, že za stejnou cenu vyjde demolice a stavba zcela nové budovy. A tak se po Jihlavě, Havlíčkově Brodě a Třebíči bude nemocniční pavilon bourat i v Novém Městě.

Nevyplatí se opravovat. Odborníci na stavebnictví našli ve stávajícím dětském pavilonu dost „minusů“. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Novoměstská nemocnice bude mít do konce roku 2018 nový dětský pavilon. Krajští radní nakonec upřednostnili zbourání starého pavilonu číslo 5 a výstavbu nového.

Přitom loni odhlasovali rekonstrukci zhruba šedesát let staré budovy doplněné o moderní přístavbu. „Nakonec se ale ukázalo, že kdybychom udělali veškerá nutná opatření při rekonstrukci, bylo by to zhruba stejně drahé jako nová budova. Proto jsme původní záměr přehodnotili,“ vysvětlil náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Bourání vyjde podle dokumentace kraje na šest milionů, novostavba na 63,5 milionu plus je třeba započítat náklady na přípravu. Další investici si vyžádá obnova části vybavení, která půjde už z rozpočtu nemocnice.

Původně zvažovaná kompletní rekonstrukce s přístavbou směrem do nemocničního parku by přitom vyšla na 71 milionů korun.

Při přípravách této varianty navíc narazili odborníci na problémy se statikou, závadné příčky i nevyhovující hydroizolace. Bylo by nutné také vyztužit svislou i základovou konstrukci.

„Při porovnání nákladů na rekonstrukci a na výstavbu nové budovy jsme došli k rozhodnutí strhnout stávající objekt a na jeho místě postavit bez kompromisů provozních i technických nový objekt,“ doplnil Novotný.

Konstrukce budovy umožní v budoucnu patrovou nástavbu

Dětské oddělení v novoměstské nemocnici funguje od listopadu 1942. Od války prodělalo několik změn až do současné podoby.

Momentálně má 28 lůžek, z toho tři na intenzivní péči plus patnáct novorozeneckých. Funguje tam i sedm odborných ambulancí.

Do konce roku nechá Kraj Vysočina coby zřizovatel nemocnice a investor zpracovat projektovou dokumentaci a zahájí stavební řízení, na přelomu roku vysoutěží dodavatele. Hotovo by mělo být do konce roku 2018.

Nový dětský pavilon bude mít železobetonovou nosnou konstrukci, která bude dimenzována tak, aby v budoucnu umožnila případnou nástavbu jednoho až dvou podlaží. První nadzemní podlaží bude sloužit dětským ambulancím včetně neurologické či ORL, budou zde čekárny i zázemí pro lékaře a personál.

Ve druhém nadzemním patře bude umístěno dětské lůžkové oddělení s více než třemi desítkami lůžek pro různě staré dětské pacienty, počítá se i s lůžky pro doprovod. Výrazným zlepšením komfortu bude to, že všechny pokoje budou mít vlastní sociální zařízení, prostory budou klimatizované a řízeně větrané.

Dětské pacienty čeká stěhování. Nemocnice už to zná

Ještě předtím však musí všichni dětští pacienti i personál počítat se stěhováním na jiná oddělení. Pro nemocnici však nebudou přesuny ničím novým. Podobné manévry už byly nevyhnutelné při přestavbě interny nebo budování urgentního příjmu.

„V roce 2017 postupně připravíme vymístění dětského oddělení, abychom co nejméně narušili chod nemocnice,“ reagoval mluvčí zdravotnického zařízení Roman Kratochvíl. „Jsme rádi, že k výstavbě nového pavilonu dojde, je to jedna z posledních budov, které potřebují zásahy,“ doplnil.

Na přestavbu ve špitálu v Novém Městě čeká například ještě vstupní pavilon s laboratořemi.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Najdete na iDNES.cz