Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pitné vody je na Vysočině stále dost. Její zdroje ale musí doplnit zima

  8:42aktualizováno  8:42
Hladiny údolních nádrží i podzemních zdrojů pitné vody na Vysočině klesají, zatím však stačí. Vodaři jsou klidní, ale zároveň doufají, že zdroje doplní voda ze sněhu.

Na Víru je dopad několikatýdenního období bez výraznějších dešťů na Vysočině asi nejviditelnější. Zatím ale vodaři uklidňují. Na Víru nebyla před suchem doplněna hladina, protože předtím byla přehrada upuštěna kvůli technických úpravám. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Přehradní nádrž Vír na Žďársku má hladinu níže o 14 metrů. Vodaři tam už najeli na mimořádný manipulační režim, jehož prioritou je zásobování pitnou vodou, pro které je Vír na Vysočině jedním z klíčových zdrojů.

Na hrázi přehrady jsou v poněkud děsivé výšce nad hladinou vidět pruhy, kam dosahovala hladina před obdobím sucha. „Hladina nádrže Vír je nyní na 49 procentech, Mostiště má 62 procent. Místy spadlo za první pololetí roku jen 50 až 70 procent průměrných srážek,“ konstatoval Petr Chmelař, tiskový mluvčí Povodí Moravy.

Na Víru je dopad několikatýdenního období bez výraznějších dešťů na Vysočině asi nejviditelnější. Zatím ale vodaři uklidňují. „Zásoby se tenčí, ale není důvod k obavám, že by nebyla pitná voda – přes zimu a jaro se nádrž doplní. Na Víru nebyla před suchem doplněna hladina, protože předtím byla přehrada upuštěna kvůli technických úpravám, i proto je tam vody méně,“ tiší emoce Karel Fuchs, ředitel žďárské divize Vodárenské akciové společnosti.

Fotogalerie

„Lidé si ale začínají uvědomovat hodnotu vody a to je možná dobře. Na vodu se lidé ptají, hlavně ti starší, kteří si pamatují, když jim vyschla studna na dvorku a jaké pak měli problémy,“ řekl Fuchs.

Jeho kolega, šéf třebíčské vodárenské divize Jaroslav Hedbávný, upozorňuje, že klíčová bude pro zásoby pitné vody letošní zima. Pro letošek zásoby vody stačí: „I přes letošní velké sucho jsme z hlediska hladiny na nádrži Vranov na tom dokonce lépe než loni, letošní scénář do konce roku nebude horší než loni.“

Co ale nastane, pokud bude zima bez sněhu a přes zimu se nepodaří Vranov doplnit? „Pak bude pokles v dalším roce daleko dramatičtější,“ upozornil Hedbávný.

Největší podzemní zdroj třebíčské vodárenské divize v lesích u Heraltic je na polovině své vydatnosti. „Na Vranově vodu vlivem tepla a poklesu hladiny čerpáme z velké hloubky, tím pádem se výroba pitné vody prodraží. Její kvalita ale stále není špatná,“ podotkl Hedbávný.

Hlubší vrty bez potíží

Vodaři zatím nemusí měnit kvůli suchu technologii úpravy surové vody. „Největší problémy máme u malých mělkých lokálních zdrojů. Mírné úbytky jsou na hladinách nádrží Hubenov a Nová Říše. U hlubších vrtů zatím nemáme potíže,“ popsala situaci na Jihlavsku mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková.

Problémy se zdroji pitné vody jsou zatím jen lokální. Vodaři musí vodu dovážet například do rekreační osady Bohusoudov u Knínic, do Zborné u Jihlavy či do vodojemu v Olšanech na Telčsku.

V Olšanech mají málo pitné vody každoročně. „Někteří lidé z Olšan mají ve svých studnách vodu pořád, ale hlavní zdroje pitné vody jsou tu opakovaně v létě bez vody,“ pravila starostka Zdeňka Musilová.

Na Žďársku dováží cisterny vodu do Prosatína, Škrdlovic, Vojnova Městce či Hodíškova. „V některých lokalitách jsme omezili spotřebu na sto litrů na osobu a den, což odpovídá běžné denní spotřebě. Problém by způsobilo, kdyby se s touto vodou zalévaly i zahrádky a napouštěly bazény,“ podotkla mluvčí vodařů Šebková.

Na Vysočině se průtoky ve větších tocích pohybují mezi 5 a 30 procenty dlouhodobého měsíčního průtoku. Některé drobné vodní toky jsou skoro vyschlé. Jihlavou ve Dvorcích protéká 8 procent srpnového normálu, stejně je na tom Loučka. Želetavka je na 7 procentech.

Neobvykle dlouhé období bez dešťů se dotklo i oblíbené destinace vodáků, přírodní rezervace Stvořidla na řece Sázavě je téměř na suchu.

Už v červnu koryto řeky v Jihlavy v krajském městě Vysočiny téměř zarostlo vegetací. Jenže vyhlížené dlouhodobé období dešťů stále nepřišlo.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Zavřené stánky, nedodělané parkoviště. Jihlava pocítila potíže firmy PSJ

Firma PSJ kvůli insolvenci už nedokončí výstavbu záchytného parkoviště pro 110...

Co bude dál s vrcholovým fotbalem v Jihlavě? Co s nedokončenými stavbami? A jak se vše dotkne hotelu Gustav Mahler v...

Musí přijít někdo, kdo město umí rozvíjet, říká lídr hnutí Žijeme Jihlavou

Vít Zeman, lídr koaličního uskupení TOP09, Zelených a Pirátů, které jde do...

Na jihlavském magistrátu už před lety pracoval. Tehdy jako vedoucí útvaru hlavního architekta. Po letošních komunálních...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz