Pitné vody je na Vysočině stále dost. Její zdroje ale musí doplnit zima

  8:42aktualizováno  8:42
Hladiny údolních nádrží i podzemních zdrojů pitné vody na Vysočině klesají, zatím však stačí. Vodaři jsou klidní, ale zároveň doufají, že zdroje doplní voda ze sněhu.

Na Víru je dopad několikatýdenního období bez výraznějších dešťů na Vysočině asi nejviditelnější. Zatím ale vodaři uklidňují. Na Víru nebyla před suchem doplněna hladina, protože předtím byla přehrada upuštěna kvůli technických úpravám. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Přehradní nádrž Vír na Žďársku má hladinu níže o 14 metrů. Vodaři tam už najeli na mimořádný manipulační režim, jehož prioritou je zásobování pitnou vodou, pro které je Vír na Vysočině jedním z klíčových zdrojů.

Na hrázi přehrady jsou v poněkud děsivé výšce nad hladinou vidět pruhy, kam dosahovala hladina před obdobím sucha. „Hladina nádrže Vír je nyní na 49 procentech, Mostiště má 62 procent. Místy spadlo za první pololetí roku jen 50 až 70 procent průměrných srážek,“ konstatoval Petr Chmelař, tiskový mluvčí Povodí Moravy.

Na Víru je dopad několikatýdenního období bez výraznějších dešťů na Vysočině asi nejviditelnější. Zatím ale vodaři uklidňují. „Zásoby se tenčí, ale není důvod k obavám, že by nebyla pitná voda – přes zimu a jaro se nádrž doplní. Na Víru nebyla před suchem doplněna hladina, protože předtím byla přehrada upuštěna kvůli technických úpravám, i proto je tam vody méně,“ tiší emoce Karel Fuchs, ředitel žďárské divize Vodárenské akciové společnosti.

Fotogalerie

„Lidé si ale začínají uvědomovat hodnotu vody a to je možná dobře. Na vodu se lidé ptají, hlavně ti starší, kteří si pamatují, když jim vyschla studna na dvorku a jaké pak měli problémy,“ řekl Fuchs.

Jeho kolega, šéf třebíčské vodárenské divize Jaroslav Hedbávný, upozorňuje, že klíčová bude pro zásoby pitné vody letošní zima. Pro letošek zásoby vody stačí: „I přes letošní velké sucho jsme z hlediska hladiny na nádrži Vranov na tom dokonce lépe než loni, letošní scénář do konce roku nebude horší než loni.“

Co ale nastane, pokud bude zima bez sněhu a přes zimu se nepodaří Vranov doplnit? „Pak bude pokles v dalším roce daleko dramatičtější,“ upozornil Hedbávný.

Největší podzemní zdroj třebíčské vodárenské divize v lesích u Heraltic je na polovině své vydatnosti. „Na Vranově vodu vlivem tepla a poklesu hladiny čerpáme z velké hloubky, tím pádem se výroba pitné vody prodraží. Její kvalita ale stále není špatná,“ podotkl Hedbávný.

Hlubší vrty bez potíží

Vodaři zatím nemusí měnit kvůli suchu technologii úpravy surové vody. „Největší problémy máme u malých mělkých lokálních zdrojů. Mírné úbytky jsou na hladinách nádrží Hubenov a Nová Říše. U hlubších vrtů zatím nemáme potíže,“ popsala situaci na Jihlavsku mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková.

Problémy se zdroji pitné vody jsou zatím jen lokální. Vodaři musí vodu dovážet například do rekreační osady Bohusoudov u Knínic, do Zborné u Jihlavy či do vodojemu v Olšanech na Telčsku.

V Olšanech mají málo pitné vody každoročně. „Někteří lidé z Olšan mají ve svých studnách vodu pořád, ale hlavní zdroje pitné vody jsou tu opakovaně v létě bez vody,“ pravila starostka Zdeňka Musilová.

Na Žďársku dováží cisterny vodu do Prosatína, Škrdlovic, Vojnova Městce či Hodíškova. „V některých lokalitách jsme omezili spotřebu na sto litrů na osobu a den, což odpovídá běžné denní spotřebě. Problém by způsobilo, kdyby se s touto vodou zalévaly i zahrádky a napouštěly bazény,“ podotkla mluvčí vodařů Šebková.

Na Vysočině se průtoky ve větších tocích pohybují mezi 5 a 30 procenty dlouhodobého měsíčního průtoku. Některé drobné vodní toky jsou skoro vyschlé. Jihlavou ve Dvorcích protéká 8 procent srpnového normálu, stejně je na tom Loučka. Želetavka je na 7 procentech.

Neobvykle dlouhé období bez dešťů se dotklo i oblíbené destinace vodáků, přírodní rezervace Stvořidla na řece Sázavě je téměř na suchu.

Už v červnu koryto řeky v Jihlavy v krajském městě Vysočiny téměř zarostlo vegetací. Jenže vyhlížené dlouhodobé období dešťů stále nepřišlo.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Při běhu se psem si zranila obratle, přesto vydržela. A dál vozí medaile

Po nedávném úspěchu na mistrovství světa v Polsku, kde skončila stříbrná v...

Canicross a bikejöring jsou sportovní disciplíny, kde kromě fyzické kondice hraje velkou roli především souhra člověka...

VIDEO: Dravec ubránil letiště před zajícem, sežrat ho ale nesmí

Gira, samice káně Harrisovy, sedí na místě spolujezdce a bedlivě se rozhlíží z...

Nejen lidé slouží na vrtulníkové vojenské základně u Náměště nad Oslavou. Ve službě je tu i šestice dravců. Hlídají...

Znal jsem i sedmdesátiletého hráče, takže mám pořád čas, říká kuželkář

V Jihlavě Jan Kotyza kdysi s kuželkami jako kluk začal a teď už za ni druhou...

Letos je to osm let, co se stal Jan Kotyza vicemistrem světa v kuželkách jednotlivců. A ačkoli v reprezentaci už rodák...

Najdete na iDNES.cz