Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

OZS-400 Vepříkov. Nenápadným domkem procházely hovory Varšavské smlouvy

  12:16
Když nedávno v malé obci Vepříkov na severu Havlíčkobrodska dělali výkopy pro kanalizaci, lžíce bagru dvakrát o cosi v zemi zavadila. To cosi byl pět centimetrů silný kabel, místy uložený v betonovém korýtku. Stát se něco takového před rokem 1989, byl by to velký průšvih. A na jeho konci možná kriminál.

Ten kabel se označoval zkratkou MKKM-1, čili Mezinárodní kabelová koaxiální magistrála. Podstatnější je, že šlo o kabel horké linky mezi špičkami států Varšavské smlouvy Berlín–Praha–Moskva.

Jinými slovy: v éře studené války šlo o nejstřeženější telefonní linku v evropské části sovětského bloku.

„Pamatuji se, že v dětství jeden pán z obce při nějakém výkopu o ten kabel jenom štrejchl krumpáčem. Z kabelu unikl natlakovaný vzduch. Do půl hodiny na místě byla Veřejná bezpečnost a četa kabelářů. Pak byly výslechy, hrozily velké pokuty i vězení,“ vzpomněl starosta Vepříkova Petr Bárta.

Kabel byl uveden do provozu přibližně v roce 1962, odpojen byl v roce 1991. V roce, kdy zanikla i Varšavská smlouva.

O jeho funkci a provozu dodnes existuje pouze velmi málo informací, které po střípcích střádají specializovaní badatelé.

Stanice s obsluhou

Součástí obslužného systému horké linky do Moskvy byl i nenápadný areál zeleně natřených budov západně od Vepříkova.

Tam fungovala jedna z neustále střežených zesilovacích stanic kabelu. Stanice zajišťovala, aby telefonní signál na dva tisíce kilometrů dlouhé lince neslábl.

Vepříkovská stanice měla svou kódovou zkratku OZS-400. Písmeno „O“ ve zkratce znamenalo, že jde o stanici s obsluhou. Vedle nich totiž existovaly také neobsluhované stanice, podobné velkým hermeticky uzavřeným kontejnerům zakopaným v zemi. Anebo typ ZZS: zodolněné stanice. To byla pro změnu zařízení podobná masivním protiatomovým krytům.

Zesilovačka ve Vepříkově fungovala v nepřetržitém provozu vždy minimálně se dvěma lidmi obsluhy v technickém sále a dvěma lidmi ve strojovně.

Ve strojovně se nacházel - a dodnes nachází - velký naftový agregát pro nouzové napájení stanice.

A také soustava nepřetržitě dobíjených silných baterií, které měly při výpadku zajistit přechodné napájení systému, než naskočí dieselagregát. „Když agregát nahodili, otřásal se a duněl celý barák,“ vzpomínala pětaosmdesátiletá Marie Danielová, která ve vepříkovské stanici donedávna bydlela. Její manžel tam byl správcem, ona uklízečkou.

Součástí technologie byly také rotační měniče napětí - masivní šedé válce s nápisy v azbuce, které se ještě předloni v budovách vepříkovského areálu nacházely.

Zesilovačka Vepříkov měla dvacet stálých zaměstnanců a také nenápadný další stálý dohled. „Protože zde byla vedena i horká linka Moskva–Praha–Berlín, byla stanice vedena jako přísně tajný objekt. StB zde kontrolovala situaci pomocí důvěrníka s krycím jménem Olda,“ poznamenal ve své studii Okres na východě 1960-1989 historik Prokop Tomek.

Rybník, les i louka

Podobné stanice jako Vepříkov byly od sebe vzdáleny přibližně šedesát kilometrů, přičemž obsluha každé stanice hlídala 30 kilometrů kabelu na obou stranách.

„Vše bylo promyšleno. V hlavní budově byl generátor na naftu, takže stanice byla plně soběstačná. V budově byly tři byty pro zaměstnance, spousta provozních a kancelářských místností. V suterénu pak byl protiatomový kryt. Garáže včetně montážních jam byly vyhřívané. K areálu patřil rybník pro chov kaprů, les pro dřevo a louka pro seno,“ popsal Jiří Hromas z firmy Max Merlin, která byla několik let vlastníkem vepříkovské zesilovačky.

V areálu byly garáže pro zásahová vozidla montážní čety, v osmdesátých letech přibyly také přístavby s výkonnými radiostanicemi. Byly zde tři studny a vlastní čistička vody. V zahradě jsou kromě jabloní také dvě nenápadné budky - nouzové výlezy z malého protiatomového krytu.

V současnosti nový majitel areál stavebně upravuje k bydlení. Prostornému sklepení však stále vévodí výkonný naftový agregát Škoda s rokem výroby 1960, část ventilace a rozvodné skříně.

Marie Danielová s manželem se do tehdy dokončované budovy zesilovačky přistěhovala v roce 1962. „Tehdy se to teprve připravovalo do provozu, inženýři ze Sovětského svazu v budově montovali přístroje, všechny byly sovětské. Kabely už ale byly tou dobou zakopané v zemi,“ vzpomíná Danielová.

Pád smetáku

Dodnes nechápe, proč v roce 1968 při okupaci vepříkovskou stanici neobsadili Rusové, jako to udělali na podobných zařízeních v Praze či Brně. „Asi to ve Vepříkově ani nenašli, jak to bylo tajné. Už v šest hodin ráno 21. srpna mi hlásila obsluha, že na Ruzyni přistávají vojenská letadla. Čekali jsme, že nás taky obsadí, ale nic. Měli jsme strach. V Brně se na zesilovačce stalo, že uklízečce upadl smeták a ruský voják se samopalem, jak slyšel tu ránu, chtěl začít střílet. Byly to nervy. Tehdy se mluvilo o tom, že zaměstnanci Správy dálkových kabelů chtěli udělat v reakci na okupaci nějakou sabotáž, ale asi k ničemu nedošlo, protože se nic nedělo,“ vybavila si Danielová.

V nenápadném domku v obci Vepříkov na Havlíčkobrodsku sídlila v letech 1961 - 1991 tajná zesilovací stanice Mezinárodní kabelové koaxialní magistrály Varšavské smlouvy. Horké linky na trase Berlín - Praha - Moskva.

V nenápadném domku v obci Vepříkov na Havlíčkobrodsku sídlila v letech 1961 - 1991 tajná zesilovací stanice Mezinárodní kabelové koaxialní magistrály Varšavské smlouvy. Horké linky na trase Berlín - Praha - Moskva.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Běžný člověk zvenčí neměl na zesilovací stanici přístup. „Každému se zapisovaly u vchodu legitimace, dohled byl přísný,“ líčí Danielová. Součástí technického systému v rámci vepříkovské zesilovačky byly podle jejích vzpomínek ještě dva bunkry: u Habrů a obce Klouzovy. Dnes už jsou prý však zbořené.

V kabelu MKKM-1 byl natlakovaný vzduch nebo plyn. Tlak na koncích kabelu registrovaly tlakové senzory, které signalizovaly jeho případné poškození. Podle jednoho z německých badatelských webů vždy jeden díl kabelu měřil 300 metrů, po kterých byl s dalším dílem propojen spojkou. Byl uložen v hloubce přibližně dvou metrů. Na území bývalé Německé demokratické republiky východní Němci označovali také FK-165 a dál na území bývalého Československa jej označovali jako GK-265.

Kabel byl schopen přenášet současně 1 920 telefonních hovorů, ale také televizní signál mezinárodního vysílání v zemích východního bloku v časech socialismu, známého jako Intervize. „Tímto kanálem byl přenášen barevný televizní signál přenosu letních olympijských her v Tokiu v roce 1964 a živě vysílán v Berlíně,“ napsal zmíněný německý badatelský web.

Lidé ve Vepříkově říkali stanici horké linky prostě „zesilovačka“. Vyjma zaměstnanců vázaných mlčenlivostí však stěží někdo tušil, odkud kam tudy vede tlustý a nedotknutelný kabel pod zemí.

Autobusová zastávka před areálem i dnes nese všeříkající název „Vepříkov, spoje“.

  • Nejčtenější

Ženu v útulku pokousal pes, po srdeční zástavě a amputaci nohy bojuje o život

18. dubna 2024  13:48,  aktualizováno  14:13

Mnohačetná a velmi vážná poranění utrpěla žena, kterou v úterý napadl pes ve žďárském útulku v...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava rozšíří parkovací zóny. Dojíždějící jsou nám ukradení, řekl radní

18. dubna 2024  15:07

Jihlava od května rozšíří kontroverzní nový systém parkování do dalších dvou oblastí v okolí ulic U...

Není jara bez Zahrady. Populární výstava opět přiláká do Brodu tisíce lidí

25. dubna 2024  16:23

Není léta bez slunce, podzimu bez spadaného listí a zimy bez alespoň trochy sněhu. A jara? No přeci...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Jihlava prodá bývalé kasárny zpět armádě. Nesmí tu být cizí vojsko, volá SPD

25. dubna 2024  9:22

Jihlava prodá část bývalého pístovského vojenského areálu ministerstvu obrany. Armáda chce z...

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...