V přehledné zatáčce u Radňovic bourá jeden řidič za druhým, jezdí rychle

  15:47aktualizováno  15:47
Další tři řidiči o uplynulém víkendu havarovali v zatáčce u Radňovic poblíž Nového Města na Moravě, kde od ledna 2015 policie eviduje třicet dopravních nehod. Podle policie je vina na řidičích a jejich špatném odhadu situace.

Radňovická zatáčka. Místo na silnici mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě, kde řidiči často bourají, se v posledních dnech stává extrémem.

Jen od předminulé soboty do úterý se podle příspěvků ve facebookové skupině „Radary a nehody ve Žďáře a okolí“ stalo v tomto místě celkem sedm nehod. Další tři přibyly teď o víkendu.

„Příště pište, když tam nehoda není,“ zlehčoval situaci jeden z diskutujících. „Zakládám sbírku na webkameru, ať to máme online,“ přidal se další z těch, kteří se informují o dopravních komplikacích nebo policejních hlídkách.

Jiní se předháněli v tom, jakou nejvyšší rychlostí se dá zatáčka projet. Další spekulují, zda je povrch vozovky v pořádku.

MF DNES požádala policii o statistiky. „Od ledna 2015 do současné doby evidujeme v daném úseku celkem 30 nehod. Z tohoto počtu jich policie celkem čtrnáct vyšetřovala. Zbývající si řešili řidiči cestou euroformuláře a svých pojišťoven,“ informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Fotogalerie

Štěstím je, že v zatáčce v posledních letech nikdo nepřišel o život. „Lidé se zranili při celkem jedenácti z těchto nehod. Jednalo se vždy o lehké zranění celkem třinácti osob,“ bilancuje mluvčí.

Příčinou všech dopravních nehod byla podle ní nepřiměřená rychlost a z toho plynoucí nezvládnutí řízení ze strany řidičů. „Devět ze čtrnácti šetřených nehod se stalo ve dne za dobré viditelnosti,“ poukazuje Čírtková.

Ve směru od Žďáru je v zatáčce v klesání přerušovaná čára, mnozí řidiči tam předjíždějí pomalejší vozidla. Ve směru od Nového Města je ve stoupání plná čára. Nehody se však stávají v obou směrech.

„Nehodám v posledních dnech nahrávalo počasí – mlha, déšť, také popadané listí. A hlavně nepozornost a nepřizpůsobení rychlosti ze strany řidičů. Zatáčka je přehledná, ta za to nemůže,“ říká dopravní policista, který si přál zůstat v anonymitě.

Od ledna 2015 do současnosti Policie ČR v úseku zatáčky u Raduňovic eviduje 30 dopravních nehod. Štěstím je, že při nich dosud došlo vždy jen k lehčím zraněním - konkrétně 13 lidí.

Od ledna 2015 do současnosti Policie ČR v úseku zatáčky u Raduňovic eviduje 30 dopravních nehod. Štěstím je, že při nich dosud došlo vždy jen k lehčím zraněním - konkrétně 13 lidí.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

O některých „ťukancích“ se dopravní policisté ani nedozvědí. Ke všem nehodám nevyjíždějí ani hasiči. Od loňského října zamířili k Radňovicím v osmi případech.

A co na zatáčku říkají oslovení řidiči? „Teď to byl extrém, dříve se tam nehody tolik nestávaly. Možná se o tom teď také víc ví a mluví díky Facebooku. Chyba musí být v řidičích. Jezdím tam pořád a je to bez problémů. Takových zatáček je v Česku spousta,“ míní Martin Molva, jenž tudy denně projíždí do práce.

U jedné nehody byl starosta

„Všichni vědí, že ta zatáčka je nebezpečná,“ tvrdí starosta Radňovic Josef Dvořák. Podle něj jde o jedno z mála míst, kde se dá v tomto členitém úseku předjíždět.

„Z toho asi pramení nehody. Před dvěma roky jsem tam byl účastníkem nehody: jel jsem od Žďáru, v zatáčce mě začalo předjíždět auto a smetlo vozidlo v protisměru, které stihlo uhnout už jen částečně. Vyletělo pak do vzduchu a dopadlo střechou na trávu,“ vzpomíná Dvořák na srážku, která se obešla bez vážnějšího zranění.

Podle starosty by nehodám mohl zabránit plánovaný obchvat obce, který by ve směru od Žďáru „narovnal“ tuto zatáčku a vyústil v „esíčku“ u železniční trati za obcí. K samotné stavbě by však podle starosty mělo dojít až za deset let.

Jestli policie bude chtít po správci komunikace nějaké úpravy radňovické zatáčky, zatím není jisté. „Obdrželi jsme podnět od policie a zkusíme prověřit protismykové vlastnosti vozovky. V návaznosti na výsledky měření pak mohou být navržena příslušná opatření,“ reagovala šéfka jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová.

Autor:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Penzista jezdí těšit lidi flašinetem, města si vybírá podle nálady

S flašinetem objíždí Jan Novák města zhruba šest let. Své štace si vybírá podle...

O jihlavském Masarykově náměstí se říká, že nežije. Politici a úředníci si lámou hlavy s tím, jak centrální...

Zámek v Třešti se na několik let uzavřel, Akademie věd ho nechá opravit

Na třešťském zámku se v jeho dlouhé historii vystřídala řada šlechtických rodů....

Liblice na Mělnicku a Třešť na Jihlavsku. To jsou dva zámky, které v Česku vlastní Akademie věd. Ten první před...

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Najdete na iDNES.cz