Kvůli suchu v Pelhřimově odložili budování jezírka, díru zasypal bagr

  16:24aktualizováno  16:24
Přijel bagr, vyhloubil díru a zase ji zasypal. A to minimálně až do příštího roku. Tak prozatím dopadla stavba jezírka v pelhřimovských Městských sadech. Vodní plocha s rozlohou okolo 500 metrů čtverečních se zatím budovat nebude.

Důvod? Je prý na ni příliš sucho. „Spodní vody jsou na nízké úrovni,“ potvrzuje místostarosta Ladislav Med, do jehož kompetencí patří investice v Pelhřimově.

Město se už s dodavatelem jezírka, které mělo vyjít na asi 350 tisíc korun, dohodlo na ukončení smlouvy k 31. srpnu.

Podle vedení města to však neznamená, že by od záměru vybudovat jezírko úplně ustoupilo. „Bylo by zbytečné nechávat tam vykopanou díru. Přijde nám lepší rok počkat. Uvidíme, jaká bude zima. Hladina spodní vody se může zvednout,“ dodal Med.

„Když budou příští rok panovat jiné poměry, můžeme v létě pokračovat,“ doplnil také pelhřimovský starosta František Kučera.

Nápad vybudovat v Městských sadech jezírko se zrodil už před několika lety. Bylo pro něj vybráno místo, které se za normálních klimatických podmínek jeví jako zcela ideální – prostor bývalého, dnes již zasypaného Soukenického rybníka.

Fotogalerie

„I po zavezení rybníka tam byl jakýsi mokřad. Kdykoli víc zapršelo, drželo se tam pět až deset centimetrů vody,“ přibližuje vytipovanou lokaci Kučera.

Jezírko mělo mít vlastní pramen a v případě nedostatku vody jej mělo zásobovat propojení na říčku Bělá. Jenže když letos v létě přijely na určené místo bagry a začaly hloubit, zjistilo se, že vody je méně, než se původně čekalo.

„I přesto, že byl proveden hydrogeologický průzkum dané lokality, který potvrdil přítomnost spodní vody, byly provedeny před vlastní realizací ještě sondy bagrem. A bylo zjištěno, že hladina spodních vod je nízká,“ vysvětlilo v průběhu srpna vedení města svým občanům, proč budování nové vodní plochy nebude pokračovat.

Kvůli suchu není možné jezírko napouštět

Vzhledem k současnému suchu si nikdo nedovolil jezírko napustit z říčky Bělé, v jejímž korytu je také minimální množství vody.

„V současné chvíli jsme nemohli vodu napouštět, to bychom lidem nedokázali vysvětlit,“ pronesl starosta Kučera.

Podle jeho slov musely kvůli nynějšímu nízkému stavu vody omezit technické služby i kropení trávníku fotbalového hřiště.

Revitalizace Městských sadů začala už během loňského jara. Vše odstartovala prořezávka vzrostlých stromů a pokácení těch, které odborníci označili za poškozené.

Od letošního roku může veřejnost používat nové dětské hřiště za více než 1,1 milionu korun a workoutové hřiště za asi 440 tisíc korun. Těsně před dokončením je rovněž stavba altánu.

Nyní město hledá dodavatele, který opraví současné a postaví nové chodníky včetně inlinové dráhy. Veškeré práce by měly vyjít na zhruba pět milionů korun.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Znal jsem i sedmdesátiletého hráče, takže mám pořád čas, říká kuželkář

V Jihlavě Jan Kotyza kdysi s kuželkami jako kluk začal a teď už za ni druhou...

Letos je to osm let, co se stal Jan Kotyza vicemistrem světa v kuželkách jednotlivců. A ačkoli v reprezentaci už rodák...

Strážníci byli příliš horliví a nešetřili pokutami, vadí opozici v Brodě

Vjezd do havlíčkobrodského sídliště V Rámech, ačkoliv je zde velké parkoviště...

Městská policie v Havlíčkově Brodě měla o víkendu žně. A to takové, že se její počínání při tradičním podzimním Trhu...

Penzista jezdí těšit lidi flašinetem, města si vybírá podle nálady

S flašinetem objíždí Jan Novák města zhruba šest let. Své štace si vybírá podle...

O jihlavském Masarykově náměstí se říká, že nežije. Politici a úředníci si lámou hlavy s tím, jak centrální...

Najdete na iDNES.cz