Týden před smrtí Makovička dokončil scénář ambiciózního projektu

  10:11aktualizováno  10:11
Anděl s ďáblem v těle, Anděl svádí ďábla, Akce Bororo, Sólo pro starou dámu. Nejen pod těmito filmy je podepsán jako scenárista Drahoslav Makovička, rodák z Police na Třebíčsku, jenž poslední roky svého života psal v Panských Dubenkách na Jihlavsku.

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011) | foto: ČTK

Podílel se i na scénáři k oblíbenému seriálu Četnické humoresky. Podle jeho syna Jana Makovičky zemřel minulý týden jen sedm dní poté, co dopsal scénář k filmu První dáma. Ten pojednává o manželce prezidenta T. G. Masaryka Charlottě.

„Několikrát ten scénář přepisoval, dělali jsme na tom spolu snad dvanáct let. Týden před smrtí dokončil definitivní verzi, je to hotové,“ popsal Jan Makovička.

Jeho otec náhle zesnul ve věku devadesáti let. Poslední roky tvořil v Panských Dubenkách, kam se přestěhoval z hlavního města.

„Praha už se mu zajídala. Měl rád krajinu Vysočiny, proto tady žil celoročně i přes svůj vyšší věk. V zimě si topil. A hlavně měl klid na psaní, to byla celoživotně jeho priorita,“ přiblížil scenáristův syn.

Už v dětství za první republiky jezdil Drahoslav Makovička s rodiči do Počátek, kde trávili prázdniny na letním bytě. Také tam se upevňoval vztah k jeho rodnému kraji.

Proto když jednou přijeli se synem na houby k Panským Dubenkám – to už mu bylo kolem osmdesátky – zalíbilo se mu tam. Když se v místě naskytla i možnost bydlení, řekl synovi, že už na Vysočině zůstane, aby mu přivezl z Prahy věci.

„Pak se mu odsud vůbec nechtělo. Musel jsem ho přemlouvat i kvůli návštěvám lékaře,“ popisuje Jan Makovička.

Scénář První dámy spolu probírali telefonicky i osobně, když mu přivezl nákup. Někdy až do tří hodin ráno, tak je práce zajímala. Má jít o ambiciózní projekt.

Producent František Formánek mluvil už v roce 2012 o tom, že by Masarykovu choť mohla hrát jedna z amerických filmových hvězd. V té souvislosti zmiňoval třeba Susan Sarandonovou, Jane Fondovou, Glenn Closeovou nebo Diane Keatonovou. To je ale stále jen ve fázi úvah.

„Objevili jsme historické události neznámé dnešnímu divákovi a spojili je s autorskou fabulací, která dotváří toto pozoruhodné dílo prolínající minulost se současností. Bez Charlotty by Masaryk republiku nezaložil,“ doplnil Jan Makovička.

Zároveň prozradil, že nejraději z filmů svého otce má rád Akci Bororo, v níž dostala hlavní roli slovenská herečka Božidara Turzonovová vedle Vlastimila Brodského.

„Táta na tom spolupracoval i s matkou, hecovali se s nápady, kdo dostane lepší. To byl jeho nejlidštější a zároveň nejoriginálnější film,“ doplnil scenáristův syn.

Podle něj byly na osmdesátá léta odvážné i filmy Anděl s ďáblem v těle a Anděl svádí ďábla.

Pohřeb Drahoslava Makovičky se bude konat v pátek v Praze jen v kruhu rodiny a nejbližších přátel. V kostele v Panských Dubenkách se chystá v sobotu mše za zesnulého sloužená od osmnácti hodin.

Autor:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Při běhu se psem si zranila obratle, přesto vydržela. A dál vozí medaile

Po nedávném úspěchu na mistrovství světa v Polsku, kde skončila stříbrná v...

Canicross a bikejöring jsou sportovní disciplíny, kde kromě fyzické kondice hraje velkou roli především souhra člověka...

Znal jsem i sedmdesátiletého hráče, takže mám pořád čas, říká kuželkář

V Jihlavě Jan Kotyza kdysi s kuželkami jako kluk začal a teď už za ni druhou...

Letos je to osm let, co se stal Jan Kotyza vicemistrem světa v kuželkách jednotlivců. A ačkoli v reprezentaci už rodák...

Penzista jezdí těšit lidi flašinetem, města si vybírá podle nálady

S flašinetem objíždí Jan Novák města zhruba šest let. Své štace si vybírá podle...

O jihlavském Masarykově náměstí se říká, že nežije. Politici a úředníci si lámou hlavy s tím, jak centrální...

Najdete na iDNES.cz