Děti v Novém Městě budou hrát a tančit v novém sídle za 50 milionů

  11:37aktualizováno  11:37
Ze tří budov do jedné velké se během dvou týdnů musí přemístit základní umělecká škola Jana Štursy v Novém Městě na Moravě. Nové sídlo už je před začátkem nového školního roku téměř připravené.

Stěhovaní Základní umělecké školy Jana Štursy do nových prostor začalo v pondělí. Na čtvrtek je naplánována kolaudace. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Velkou logistickou operaci zahájili tento týden v Novém Městě na Moravě. Rekonstrukce budovy bývalé regionální pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny, kterou město odkoupilo, se chýlí ke konci. Zaměstnanci základní umělecké školy už začali se stěhováním do nových prostor.

Fotogalerie

„Stavbaři nás v pondělí pustili do budovy, konečně jsme zahájili stěhování. Budova je téměř připravená, zbývají dodělávky, jako například opona v koncertním sále,“ řekla v úterý Eva Mošnerová, ředitelka Základní umělecké školy Jana Štursy.

Tento čtvrtek je v plánu kolaudace. Výuka začne o týden později, než bývá zvykem. „Drama vrcholí, pokusíme se vše stihnout tak, abychom mohli podle harmonogramu zahájit výuku 10. září. Jsme rádi, že to vyšlo aspoň takhle,“ těší Mošnerovou, že nedošlo ke zdržení stavby.

„Všechno jde podle plánu,“ potvrdil starosta Michal Šmarda. „Cena rekonstrukce je kolem 35 milionů, došlo jen k mírnému navýšení. Nad rámec původního plánu se dělala například nová fasáda a podlaha ve vstupní hale,“ doplnil.

Do celkových nákladů je nutné započítat i to, že město koupilo budovu u kašny se známou sochou Pasáčka od VZP za 16 milionů.

Školáci využívali i tělovýchovné středisko

Dosud „zuška“ fungovala dokonce na třech místech v desetitisícovém městě. Kromě hlavní budovy na Vratislavově náměstí, kde byla soustředěna většina hudebních tříd, učebny tanečního a výtvarného oboru a ředitelna, žáci navštěvovali také dům v Monseově ulici. Tam škola potřebovala čtyři hudební třídy nebo učebnu literárně-dramatického oboru s víceúčelovým sálem. Žáci navíc provizorně využívali rovněž prostory v tělovýchovném středisku v Tyršově ulici.

„Nyní už bude všechno na jednom místě. Dosud jsme neměli sborovnu, kabinety nebo třeba sprchy u tanečních sálů. Bude to daleko příjemnější prostředí, už se těšíme,“ neskrývá radost ředitelka Mošnerová. Připravuje se i komorní sál s kapacitou kolem 80 lidí.

Základní umělecká škola má 590 žáků, což je maximum dané ministerstvem. „Rozšiřovat kapacitu nemůžeme, ale mohli bychom otevřít třeba nové nástrojové zaměření, kam přejdou někteří žáci,“ vysvětluje ředitelka.

Novoměstská radnice zároveň s dokončením rekonstrukce řeší také osud opuštěných budov. Historický dům na Vratislavově náměstí už město prodalo, za 4,8 milionu korun jej získal Zdeněk Zítka. Pro prodej bylo 17 z 18 přítomných zastupitelů, jež od prodeje neodradila ani petice, kterou na červnovém zastupitelstvu přednesli odpůrci toho, aby se město zbavilo své budovy v centru.

„Dům číslo popisné 121 by jistě mohl mít důstojné využití i poté, co přestane být využíván jako základní umělecká škola,“ řekl na zastupitelstvu Miroslav Skalník, jeden z iniciátorů petice. Podle něj by se dala budova po úpravách využít jako obřadní síň, výstavní prostory, síň slávy novoměstských osobností či nové výstavní prostory Horáckého muzea nebo jiných kulturních organizací města.

Naopak napoprvé nebyl zájem o budovu v Monseově ulici. „Zvažujeme, že budovu pronajmeme, nebo prodáme,“ uvedl starosta Šmarda. Případný kupec bude muset nabídnou minimálně 4,4 milionu, což je odhadní cena nemovitosti.

Autor:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Zámek v Třešti se na několik let uzavřel, Akademie věd ho nechá opravit

Na třešťském zámku se v jeho dlouhé historii vystřídala řada šlechtických rodů....

Liblice na Mělnicku a Třešť na Jihlavsku. To jsou dva zámky, které v Česku vlastní Akademie věd. Ten první před...

Plány na vězení před lety zmařili, teď je zámek srdcem Pacova

V expozici nově mají i kroje, které byly v minulosti pro Pacovsko typické.

Ještě krátce po roce 1989 byl pacovský zámek veřejnosti nepřístupnými kasárnami. Vojáci už ho ale dávno opustili a do...

Nové vedení Jihlavy se začíná přiklánět ke stavbě nové hokejové arény

Na Horácký zimní stadion v Jihlavě chodí fanoušci na hokej už od roku 1956. A...

Jihlavský magistrát po volbách znovu přehodnocuje plány, co udělat s chátrající halou Horáckého zimního stadionu. V...

Najdete na iDNES.cz