Na nové dětské oddělení přispěje i ministerstvo životního prostředí

  17:47aktualizováno  17:47
V novoměstské nemocnici chystají nové dětské oddělení za 70 milionů korun. Na novostavbu, jejíž termín dokončení je začátek ledna 2019, se pořádá i sbírka. Kraj Vysočina navíc získal také dotaci od ministerstva životního prostředí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Nejprve jsme mysleli, že nová budova bude celá hrazena z krajského rozpočtu. Pak se objevila možnost čerpat z operačního programu na nízkoenergetické domy – to znamená například na fasádu či okna. Žádost jsme podali a vyšlo to,“ řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný s tím, že schválená částka 20,5 milionu korun  odpovídá třiceti procentům celkových výdajů.

Na novostavbě dětského pavilonu se nyní intenzivně pracuje. Termín dokončení je na začátku ledna 2019. Zda se vše podaří stihnout, je zatím s velkým otazníkem.

„Bude to s vypětím všech sil, ale stihneme to,“ je přesvědčený stavbyvedoucí Josef Nejedlý ze společnosti PKS stavby.Také technický náměstek nemocnice Jiří Drdla říká, že generální dodavatel má maximální snahu termín dodržet.

Nicméně podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného je zpoždění stavebních prací patrné. „Uvidíme, jestli lednový termín stihnou. Získaná dotace nám však poskytuje možnost mít výjimku do dubna 2019,“ poznamenal.

Čilý stavební ruch panuje nyní v interiérech pavilonu. „Dělají se vnitřní příčky, buduje se vzduchotechnika, rozvody elektřiny, vody a medicinálních plynů. Takto rozdělané je první patro, kde budou ambulance. Tento týden budou osazena i poslední okna a začne se rovněž s fasádou,“ popisuje Jiří Drdla.

Celý skelet nového pavilonu se zatepluje vatou, na niž se položí speciální keramické obklady. „Právě to zajistí nízkoenergetický standard, na což je určena dotace,“ dodal Drdla.

Základem nového pavilonu je železobetonová nosná konstrukce, která je dimenzována tak, aby v budoucnu umožnila případnou nástavbu jednoho až dvou podlaží.

První nadzemní podlaží bude sloužit dětským ambulancím, budou zde čekárny a zázemí pro lékaře a personál.

Ve druhém nadzemním podlaží bude umístěno dětské lůžkové oddělení. V nové budově bude 33 lůžek, z toho tři lůžka budou určena pro zvýšenou péči.

„Kapacita se oproti stávajícímu dětskému oddělení zvýší o pět lůžek. Počítáno je i s lůžky pro rodinný doprovod,“ poznamenala mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Všechny pokoje budou mít vlastní sociální zařízení, prostory budou klimatizované a řízeně větrané.

Dary už přesáhly milion korun

Zajímavě řešená bude střecha pavilonu, která bude zatravněná. „Chystáme se na ni za čtrnáct dnů. Není to nic komplikovaného. Do týdne by měla být dokončena,“ poznamenal stavbyvedoucí Josef Nejedlý.

Na vybavení nového dětského oddělení vyhlásila novoměstská nemocnice historicky první veřejnou finanční sbírku. Za pět měsíců jejího trvání je na účtě již 1,066 milionu korun. „Své dary na speciální účet zasílají firmy a zaměstnavatelé v regionu, malé obce i organizátoři různých akcí,“ připomíná Pecková s tím, že k dispozici je i devět sbírkových pokladniček.

Novostavba se nachází na místě původní, šedesát let staré budovy dětského oddělení. I když Kraj Vysočina nejprve chtěl dětské oddělení pouze zmodernizovat, nakonec se rozhodl budovu zbourat a postavit novou za 70 milionů korun. Objevily se totiž problémy se statikou, vady příček a poškození konstrukcí.Nejčtenější

Komunisty dráždil jako konzul australského knížectví. I tak musel utéct

Sedmdesátiletý Vladimír Kříž si za komunismu prožil drsné chvíle. Vyhodili ho z...

Před 70 lety se narodil. Před půlstoletím zažil okupaci Československa jako voják v Havlíčkově Brodě. Pak byl konzulem...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Hokejisté Budějovic přehráli Jihlavu, Poruba si poradila s Kladnem

Situace před prvním gólem Českých Budějovic.

Hokejisté Českých Budějovic zdolali v 17. kole první ligy Jihlavu 4:1 a vedou tabulku už o šest bodů. Na druhé místo se...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Další z rubriky

Nebereme, musíte jinam. V Jihlavě není možné sehnat lékaře specialistu

Při zánětlivých onemocněních klouby otékají a nemoc je i deformuje. Na snímku...

V Jihlavě chybějí lékaři specialisté. Problém se týká hlavně revmatologů, endokrinologů a odborníků na kožní nemoci....

Vandalové nalili pěnidlo do žďárské kašny, strážníci ji vypnuli

Kašna na žďárském náměstí Republiky v pátek v noci překypovala pěnou. Podle...

Hodně nezvyklý pohled nabídla kolemjdoucím v pátek v noci kašna na žďárském náměstí Republiky. Nasvícená dominanta před...

Referendum vyhnalo Penny od Beranova. Je to chyba, říká část obyvatel

Takto mělo logistické centrum společnosti Penny Market ve Velkém Beranově dle...

Lidé z Velkého Beranova, ležícího kousek od dálnice D1 nedaleko Jihlavy, odmítli velký sklad Penny Marketu. Jeden z...

Najdete na iDNES.cz