Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

  16:13aktualizováno  16:13
Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna jednají, aby se podrobili dechovému testu na alkohol. I tak by v budoucnu mohla vypadat zasedání nejvyššího orgánu krajského města.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zastupitelé za hnutí ANO totiž zvažují změnu jednacího řádu. Chtějí do něj vložit pasáž, která by v úvodu zmíněné testy umožnila.

„Řada zastupitelů si totiž všimla, že někteří z kolegů nevypadali při některých zasedáních zcela střízlivě,“ vysvětluje radní Rostislav Habán, proč se touto myšlenkou začali zástupci hnutí ANO vůbec zaobírat. Konkrétní zastupitele, u nichž mělo být podezření na alkohol, však nezmínil.

Vše je podle Habána zatím na samém počátku a rozhodně nelze počítat s tím, že by se změna jednacího řádu uskutečnila ještě v tomto volebním období. Úprava by se však mohla zařadit do pravidel pro zasedání, která si schválí noví zastupitelé. Ti vzejdou z říjnových komunálních voleb.

I tak ale nápad členů ANO může narazit na řadu úskalí. Tou nejzávažnější jsou legislativní překážky. „Trochu jsem se na to vyptával a skutečně to není zrovna jednoduchá záležitost. Než bychom ke změně jednacího řádu sáhli, určitě bychom si nechali vypracovat právní stanovisko,“ ujišťuje Habán.

Moc dobře si uvědomuje, že přinutit zvolené zastupitele k tomu, aby se podrobili zkoušce na alkohol, je vlastně nemožné. Test totiž mohou odmítnout.

Stejně tak je prakticky nepostižitelná i situace, kdyby zastupitel podstoupil test na alkohol a jeho výsledek byl pozitivní.

„Ano, nic bychom s takovým člověkem nemohli udělat. Žádný přímý dopad by to nemělo. Každopádně by měl alespoň ostudu a měl by z ní vyvodit osobní zodpovědnost,“ dodává Habán.

Vykázání od primátora

Případné testy zastupitelů na alkohol jsou zatím stále ve fázi myšlenek. Zástupci ANO s nimi zatím neseznámili kolegy z ostatních stran a hnutí, které jsou na jihlavském magistrátu zastoupeny. Jejich první reakce na připravovanou novinku jsou však spíše opatrné až negativní.

„Osobně by mě nikdy nenapadlo, abych přišla do práce nebo na zasedání zastupitelstva pod vlivem alkoholu. Chápu myšlenky, že by se to v některých případech mohlo kontrolovat. Ovšem za dobu, co jsem v zastupitelstvu, jsem neměla pocit, že bychom tento nástroj potřebovali,“ pronesla Karolína Koubová z opozičního Fora Jihlava.

Podobný pohled sdílí i další „opozičník“, občanský demokrat David Beke. Také on vidí testy jako zbytečný krok. „Nepotřebujeme další papír a nařízení. Už nyní má předsedající možnost někoho, kdo se chová nepřístojně, vykázat z jednání. A situace, aby k tomu musel přistoupit, podle mého ještě nenastala,“ řekl.

Přesto však nápad na zavedení alkotestů není na magistrátu úplně nový. Tyto nápady už ve vedení města několikrát zazněly. Šlo však spíš o ojedinělé zmínky. „Občas jsme se o tom bavili. Vždy, když proskočily informace, že měl někdo pocit, že některý zastupitel nebyl úplně střízlivý. Ale nikdy to nebylo až tak vážné,“ potvrzuje primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Debaty vrcholných jihlavských politiků se však vždy zastavily na potížích, které už byly zmíněny. „Je otázkou, zda vůbec máme právo někoho zkoušce na alkohol podrobit,“ uvědomuje si Chloupek.

Ani podle něj však ještě nenastala mezi městskými zastupiteli taková situace, která by překročila únosnou míru.

Ve Vsetíně už testovali

Nápad na testování politiků, zda nejsou pod vlivem alkoholu, není čistě jihlavskou specialitou. Zhruba před třemi lety tento návrh projednávali zastupitelé obce Čížkovice na Litoměřicku. V následném hlasování ho však zamítli.

Ještě dál zašla situace ve Vsetíně v roce 2011. Tam si protestující občané dokonce sami vynutili (psali jsme zde), aby zastupitelé absolvovali nárazovou zkoušku na alkohol. Všichni prošli.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

VIDEO: K dívce si přisedl zloděj a sebral jí mobil, muže hledá policie

Zloděj obral dívku o mobil

Chvilička nepozornosti stačila k tomu, aby dívka v hale na autobusovém nádraží v Jihlavě přišla o svůj mobilní telefon....

Zámek v Třešti se na několik let uzavřel, Akademie věd ho nechá opravit

Na třešťském zámku se v jeho dlouhé historii vystřídala řada šlechtických rodů....

Liblice na Mělnicku a Třešť na Jihlavsku. To jsou dva zámky, které v Česku vlastní Akademie věd. Ten první před...

Nové Město i přes petici prodalo uměleckou školu, majitel budovu opraví

Dům číslo popisné 121, který má aktuálně oranžovou břízolitovou omítku, stojí...

Další z historických budov v Novém Městě na Moravě nedávno změnila majitele. Jeden z domů na Vratislavově náměstí,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz