Dunění, jako byste měli pod okny bytu kombajn. Fabriky nedají lidem spát

  10:23aktualizováno  10:23
Obyvatele Jihlavy trápí celé léto zvýšený hluk z průmyslové zóny. Měření krajské hygienické stanice prokázala překračování limitů v době nočního klidu. Do pátrání po zdroji rámusu se zapojila i městská policie.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Dunění, bouchání, pípání, někdy i rachot a do toho jeden velký monotónní hukot.

To je realita, kterou téměř každou noc zažívá při otevřených oknech velká část obyvatel jihlavské části Bedřichov, jež sousedí s průmyslovou zónou.

Obtěžující noční hluk, při kterém se nedá spát, řeší Jihlavští na sociálních sítích po celé léto. A nestěžovali si jenom lidé sousedící s průmyslovou zónou. Potvrzovali ho například i obyvatelé Kalvárie, třídy Legionářů, Královského vršku, Hruškových Dvorů nebo i ze sídliště Demlova.

„Je to strašný monotónní zvuk, který duní v bytě. Jako bych měl pod okny kombajn. Rád bych proti tomu bojoval. Ten zvuk je hrozný,“ postěžoval si například Tomáš Havlík.

Kvůli hluku musí zavírat okna během tropických nocí i pan Filip, který bydlí na Sokolovské ulici a jihlavskou průmyslovou zónu má na dohled. „Nedá se při tom spát, velmi to obtěžuje. Musím zavírat okna, což je v těch vedrech hrozné. Mám vypozorované, že největší hluk jde z průmyslovky o víkendech,“ přiznal.

Některým lidem proto došla trpělivost a oslovili krajskou hygienickou stanici, aby kvůli zvýšené hlučnosti provedla patřičná měření hlukových emisí. A experti jim dali za pravdu. Hlukové limity jsou v nočních hodinách opravdu překračovány.

Měření byla prováděna na několika místech na hranici průmyslové zóny, především v lokalitě Bedřichov. „Stížnosti lidí byly opodstatněné. Konečný oficiální protokol ještě nemám v ruce. Ale podle předběžné zprávy z laboratoře víme, že byly skutečně překročeny hlukové limity pro noc,“ potvrdil Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice v Jihlavě.

Klidný spánek uvnitř? Kolem 30 decibelů

V chráněném prostoru staveb, kde se měření provádí - to znamená dva metry před fasádou, za kterou se bydlí - je noční limit 35 decibelů. „Laicky to lze přirovnat k tichému hovoru. Pokud mluvíme naplno, představme si třeba kantorský projev, pohybujeme se už kolem 50 decibelů. Uvnitř obydlí, abyste v klidu spali, byste měli mít kolem 30 decibelů,“ vysvětluje Kos.

Jedním dechem ale dodává, že je to velmi komplikovaný případ. Hluk totiž vychází z průmyslové zóny, kde je velké množství firem, a je tedy velmi obtížné určit jeho zdroj. Aby firma, ze které rámus vychází, byla nucena zjednat nápravu nebo ve správním řízení zaplatit pokutu za překročení hlukového limitu, musí jí být překračování norem jednoznačně prokázáno. Což je v průmyslové zóně velmi obtížné.

„Vychází odtud kompozitní hluk, protože zdrojů tam je víc. Teď jsme ve fázi, že musíme rozklíčovat, odkud hluk jde. Naši pracovníci prošli nejpravděpodobnější firmy, které by mohly být zdrojem onoho hluku. Máme domluvený monitoring i ve spolupráci s městskou policií,“ poznamenal Kos s tím, že v hledáčku podezřelých má krajská hygienická stanice minimálně šest velkých firem působících v této oblasti.

Přesto jistá podezření, odkud se noční hluk bere, hygienici mají. „Může být způsoben tím, že stejně jako otevírali kvůli horku lidé okna ve svých domácnostech, otevírali nepředepsaným způsobem okna a vrata i ve firmách. Tam by však výměnu vzduchu měla zvládnout vzduchotechnika a klimatizace,“ připomíná Kos.

Proto se do pátrání po původci hluku zapojili od začátku tohoto týdne také strážníci městské policie. „Není to první případ, kdy nás hygiena požádala o pomoc. V rámci našich nočních hlídek budeme monitorovat, zda firmy v průmyslové zóně nemají otevřená okna a vrata. Pokud na něco takového narazí, pořídí z toho fotodokumentaci. Dostali jsme seznam firem, na která se máme zaměřit. Za týden budeme mít první výsledky,“ potvrdil Jan Frenc, ředitel městské policie.

Možná dojde na experiment s akustickou kamerou

Pokud by hluková zátěž z průmyslové zóny pokračovala, mohlo by to podle Kosa znamenat, že se někde objevila nová technologie, která hluk způsobuje. „Pak bychom zkusili experiment s akustickou kamerou, která umožňuje se zvýšenou pravděpodobností zaměřit zdroj hluku. Ale ani to není stoprocentní,“ dodal Kos.

Někteří lidé, jimž hluk nedá spát, se vydali do průmyslové zóny pátrat po zdroji rámusu na vlastní pěst.

„Byla jsem se schválně projít až tam. Ten zvuk se nese určitými ‚koridory‘. V ulici hned vedle fabriky nemusí být slyšet skoro nic a o kilometry dál to řve, jako by vám makali přímo na balkoně. Když jsem tam byla, tak na točně skoro ticho, ale o ulici níž mazec. Lidi, kteří bydlí mimo hlavní zvukový proud, si tu z těch debat dělají legraci, nemají tušení, co zažívají ostatní chudáci,“ stěžovala si například Zuzana Vondráková.

Jiří Kos připomněl, že zvuk je vlnění, které se šíří po ploše koule. „Významnou roli při jeho šíření hraje i terén a překážky v něm. Zvukové vlny se různě odráží, lomí a obtékají. Hluk má také jinou intenzitu v zimě a jinou v létě, je to i otázka momentálního klimatu, to znamená vlhkosti a srážek,“ poznamenal.

Dlouhodobá hluková zátěž se podle něj může podepsat na zdraví člověka. „U nadlimitního dopravního hluku je prokázáno navýšení četnosti kardiovaskulárních onemocnění. Noční hluk zase narušuje spánek, lidé jsou nevyspalí, unavení a podráždění,“ dodal Jiří Kos.

Hlavní ekolog Kronospanu: Hlukové limity kontrolujeme

Jednou z firem, kterou lidé podezřívají ze zvýšené hlučnosti, je dřevozpracující podnik Kronospan CR. Společnost vyrábějící dřevotřískové desky patří mezi jednu ze šesti firem, na něž se zaměří i šetření hygieniků. Hlavní ekolog společnosti Rostislav Habán (na snímku) však zvýšený zdroj hluku ve firmě neobjevil.

Rostislav Habán z hnutí ANO neprosadil, aby pracovní semináře jihlavského...

Lidé si letos v létě stěžují na zvýšený hluk vycházející v nočních hodinách z průmyslové zóny, což potvrdilo i měření Krajské hygienické stanice. Laická obvinění padají především na firmu Kronospan. Obdrželi jste nějaké stížnosti v této souvislosti?
Společnost Kronospan obdržela jednu stížnost na zvýšenou hlučnost ve večerních hodinách, kterou v současnosti prověřujeme. Dosud jsme však nezjistili žádný důvod, proč by hlučnost měla být zvýšená. Z výroby mám rovněž potvrzeno, že v poslední době nebyla provedena ani žádná změna technologie, která by k tomu zavdala příčinu. Stěžovateli jsme odpověděli v tom smyslu, že hned, jak opět zaznamená tuto hlučnost, může mě kdykoli kontaktovat. Já na místo ihned vyjedu a prošetřím to. Samozřejmě jsme v průmyslové zóně a zdrojů hluku tu je více. Naše společnost má stanovené hlukové limity, které jsou pravidelně kontrolovány. Aktuálně nevím o žádné zprávě, která by hovořila o překročení těchto limitů.

Obyvatelé Jihlavy, kteří bydlí poblíž, i někteří experti tvrdí, že hlučnost může vycházet v noci z provozních hal, když se otevřou vrata a větrá se. To jste vyloučili?
Těžko se hledá zdroj hluku, když provoz jede ve stejném režimu ve dne i v noci a stížnost se týká hluku v noci. V halách jsou zdroje hluku a vrata do hal slouží jako protihluková opatření. Při běžném provozu by měla být zavřená. Samozřejmě, provozní podmínky si mohou vyžádat jejich dočasné otevření. Jak jsem zmínil, žádný zdroj zvýšeného hluku jsme zatím nenašli, ovšem pokud by tomu tak bylo, je v našem zájmu to řešit.

Kritici také tvrdí, že firma má či měla některé stroje venku. I to můžete popřít?
Naše technologie není přemístitelná. Není to technicky možné. Jediné mobilní zařízení, které v areálu využíváme, je mobilní drtič, který převážně pracuje na externích skladech. Tento mobilní drtič je však provozován v našem areálu pouze ve dne. A jiný nepoužíváme.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Zámek v Třešti se na několik let uzavřel, Akademie věd ho nechá opravit

Na třešťském zámku se v jeho dlouhé historii vystřídala řada šlechtických rodů....

Liblice na Mělnicku a Třešť na Jihlavsku. To jsou dva zámky, které v Česku vlastní Akademie věd. Ten první před...

Plány na vězení před lety zmařili, teď je zámek srdcem Pacova

V expozici nově mají i kroje, které byly v minulosti pro Pacovsko typické.

Ještě krátce po roce 1989 byl pacovský zámek veřejnosti nepřístupnými kasárnami. Vojáci už ho ale dávno opustili a do...

VIDEO: K dívce si přisedl zloděj a sebral jí mobil, muže hledá policie

Zloděj obral dívku o mobil

Chvilička nepozornosti stačila k tomu, aby dívka v hale na autobusovém nádraží v Jihlavě přišla o svůj mobilní telefon....

Najdete na iDNES.cz