Bystřický park miniatur už budí pozornost. Pernštejn vyroste příští rok

  8:24aktualizováno  8:24
Hotový už je model hradu Čepička, jen detaily zbývá dodělat na hradě Loučky a na komplexu hradu s kostelem v Černvíru. První tři památky z okolí v měřítku 1:50 už jsou na svých místech. A tvůrce parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem Zdeněk Brachtl tvoří základy čtvrtého a pátého modelu.

Nyní už vzniká také další hrad Lomnice a slavný klášter Porta Coeli. „Hrubé stavby jsou hotové rychle, mezitím se průběžně vracím k detailům. Do konce září, nejpozději v říjnu bych mohl dokončit včetně detailů všech pět na letošek naplánovaných modelů,“ říká Zdeněk Brachtl.

Tento brněnský modelář pracuje v Lužánkách s přestávkami od konce května. Zatím jde prý všechno bez komplikací.

Fotogalerie

„Nejnáročnější je navozit hlínu. Hrady děláme na kopcích, proto musíme přepravit spoustu materiálu. Samotné stavby jsou jednodušší. Ani voda po bouřce nás neohrozila,“ zmiňuje Brachtl červencovou průtrž mračen, kdy voda zaplavila údolíčko pod turistickou atrakcí Eden kvůli kanalizační vpusti ucpané posečenou trávou. Žádný z modelů poškozen nebyl.

Bystřičtí i turisté už park miniatur v Lužánkách, poblíž Olšiakovy plastiky zubra a Pohádkové aleje, objevili.

„Jsem ráda, že v okolí vzniká něco takového, co přitáhne lidi. Líbí se mi myšlenka, že hrady nejsou v krajině posazeny jen tak uměle. Těším se hlavně na model Pernštejna,“ řekla reportérovi MF DNES turistka z nedaleké Nedvědice. „Určitě se zase přijdeme podívat.“

Podle Brachtla se na místě vznikajícího parku zastavují desítky lidí denně. „Reagují pozitivně, chodí se dívat, jak pokračuji. Hodně se spolu bavíme,“ zmínil modelář. Někdy diskutují nad podobou staveb.

Vybrané hrady na Bystřicku a Tišnovsku

  • Pernštejn -  Stavba pánů z Pernštejna patří k nejvýznamnějším moravským hradům. Oblíbený cíl výletů.
  • Čepička -  Hrad stával západně od Předklášteří u Tišnova. Nyní je vrchol kopce zarostlý listnatými stromy a v lese jsou patrná tři patra valů s příkopy.
  • Zubštejn - Podle legendy jej měl okolo roku 1314 postavit uhlíř Věnava. Dnes je to zřícenina.
  • Skály (Štarkov) - Zřícenina hradu zbudovaného kolem roku 1380. Dochovalo se třeba torzo hranolové a oválné věže či pozůstatky cisterny.
    Zdroj: Wikipedie

Hrady, kláštery a další památky jsou znázorněny ve své nejslavnější éře, tedy v 15. století. Mnohé se nedochovaly vůbec, nebo z nich zbylo jen pár zdí.

„Je vždy několik možných variant, jak stavby v té době mohly vypadat. Tvůrce si vybírá jednu z nich na základě nějaké analogie nebo zkušeností,“ vysvětluje Brachtl.

Vychází z archeologických průzkumů i diskuse s odborníky. „Nejrealističtější bude Pernštejn, protože se jeho podoba z 15. století dochovala ve zdivu. Víme, jak vypadal – tedy kromě dřevěných konstrukcí, které se nedochovaly. Dřevo podléhá rychle zkáze, stačilo zanedbat údržbu, ani nemuselo dojít k požáru,“ poukazuje.

Postupně modely zaplní celé údolíčko. To má i s potůčkem, který nevyschl ani za současného horkého počasí, připomínat údolí Svratky.

Skály až naposledy

„Začínáme od Tišnova proti proudu Svratky, poslední bude hrad Skály neboli Štarkov u Jimramova,“ popisoval v květnu vedoucí Městského muzea a iniciátor parku miniatur Vladimír Cisár.

Tvůrci však nepůjdou bezpodmínečně podle pořadí staveb, ale nejdřív udělají během asi tří let kostru celého parku tvořenou hlavními objekty. Chybět nebudou ani hrady Dalečín, Aueršperk, Pyšolec a další.

Příští rok dojde na velké hrady. Pernštejn, který bude mít na délku kolem osmi metrů, a Zubštejn. Vznikne také Kunštát. „Letos to beru jako zahřívací kolo. Ty největší modely, které zaberou víc času, mě čekají na jaře, “ těší se modelář.

V Lužánkách je připravená část páteřní cesty, od které budou odbočovat další cestičky k jednotlivým miniaturám. Vysazená už je také část dřevin.

Autor:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

Jihlava předčila Ústí a ve druhé lize vede. Brno prohrálo v Třinci

Martin Svědík se loučí s fotbalovou Jihlavou.

Jihlavští fotbalisté v 15. kole druhé ligy porazili doma Ústí nad Labem 4:1, vrátili se do čela tabulky a vítězně se...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Zoufalé obce se předhánějí s benefity pro lékaře, ti se přesto nehrnou

Dětská lékařka

Lékaři nabídneme vybavenou ordinaci. My dáme korunové nájemné a uhradíme náklady na provoz. U nás bude mít obecní byt....

Nové Město i přes petici prodalo uměleckou školu, majitel budovu opraví

Dům číslo popisné 121, který má aktuálně oranžovou břízolitovou omítku, stojí...

Další z historických budov v Novém Městě na Moravě nedávno změnila majitele. Jeden z domů na Vratislavově náměstí,...

Drahou budovu brodského finančního úřadu v první dražbě nikdo nechtěl

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

V prvním kole veřejné dražby se státu nepodařilo prodat bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. Nebylo to...

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz