Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podepsáno. Pro pacienty na Vysočině budou nově létat Rakušané

  17:15aktualizováno  17:15
Jedna helikoptéra odletí a nová přiletí. Tak jednoduchá bude podle ředitelky krajské Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Vladislavy Filové na začátku příštího roku změna provozovatele letecké záchranné služby na Vysočině.

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Nově budou pomáhat zachraňovat lidské životy posádky vrtulníků rakouské společnosti Helikopter Air Transport (Heliair), která vyhrála tendr vypsaný ministerstvem zdravotnictví.

Kromě Jihlavy bude službu provozovat ještě v Ostravě. Smlouva pro zajištění letecké záchranné služby pro Kraj Vysočina byla podepsána minulý týden. Dosavadní společnost Alfa-Helicopter s ohledem na podmínky tendru ohlásila ukončení činnosti.

Nový provozovatel se byl již na jihlavské základně podívat a záchranářům představil nový typ vrtulníku, se kterým bude na Vysočině od 1. ledna létat.

Podle Vladislavy Filové jej budou řídit stejní piloti, kteří pro leteckou záchrannou službu létali dosud. „Přejdou pouze pod jiného zaměstnavatele. Je to velká výhoda, protože znají nejenom provoz naší stanice a veškerý personál, ale také terén. Vědí, že v kraji není specializované trauma pracoviště a s vážně zraněnými musíme létat například do Brna. Tito piloti znají i všechny heliporty v nemocnicích, kam běžné zalétáváme. V tomto ohledu se nemusí učit nic nového,“ zdůraznila Vladislava Filová.

Krajští záchranáři dostali možnost blíže prozkoumat ambulantní část nového vrtulníku. „Byli jsme zvědaví hlavně na to, zda budeme moci používat zdravotnické přístroje, které máme k dispozici. Zjistili jsme že ano, že jsou plně kompatibilní a nebudeme muset kupovat nic nového. Plynule přejdeme se stávajícím vybavením do nové zástavby interiéru,“ potěšilo Filovou.

Nicméně připomíná, že se záchranáři musejí ještě seznámit s uspořádáním ambulantního prostoru a s tím, jak bude probíhat komunikace s pilotem.

Více než 30 let zkušeností

Firma Helikopter Air Transport má v Rakousku 16 základen letecké záchranné služby a další čtyři provozuje v zimním období v horských oblastech. Kromě toho přes deset let poskytuje vrtulníky také pro leteckou záchrannou službu v Maďarsku. Celkem má k dispozici 32 helikoptér a v Rakousku působí 34 let.

Ministerstvo zdravotnictví čelilo kvůli výběrovému řízení vlně kritiky, že tendr nevypsalo včas a nestihnou se tak do konce roku najít noví provozovatelé letecké záchranky na deseti základnách v Česku. Další zdržení následovalo, když jeden z účastníků řízení, letecká společnost DSA, napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) výsledky tendru u čtyř stanovišť.

„Stěžovatel DSA se obrátil na ÚOHS s návrhem na přezkoumání řízení a s návrhem na vydání předběžných opatření. Tím by ministerstvo nemohlo podepsat smlouvy. Jednalo se o základny v Ústí nad Labem a v Jihlavě. V případě jihlavské základny ÚOHS vydat předběžné opatření odmítl,“ řekl Radek Policar, náměstek pro legislativu a právo ministerstva zdravotnictví.

Společnosti DSA v případě Vysočiny vadilo zejména to, že rakouská firma nedoložila požadovaný počet pilotů. „Minimem bylo doložení dvou pilotů s oprávněním pro provoz HEMS (Helicopter Emergency Medical Service – letecká záchranná služba – pozn. red.),“ uvedl Daniel Tuček, místopředseda představenstva DSA. Proti rozhodnutí ÚOHS v případě jihlavské základny chce společnost podat rozklad.

Ministerstvo zdravotnictví se ale verdiktu neobává. „Je na 99 procent jisté, že ať rozhodnutí ÚOHS bude jakékoliv, už to nebude znamenat revokaci smlouvy. Může dojít ke kritickému výroku, k pokutě, ale už by žádný z těchto kroků neměl znamenat zrušení smluv,“ domnívá se mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.
Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Jobs Contact
Projektový manažer - strojírenství (25.000 - 35.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz