Česká fanynka žene kupředu hlasivkami své favority.

Česká fanynka žene kupředu hlasivkami své favority. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Díky biatlonu se stal z Vysočina Areny v Novém Městě vřící kotel

  • 0
Při ohlížení se za rokem 2015 musí být v Novém Městě na Moravě rozhodně spokojeni. Tamní Vysočina Arena se totiž znovu těšila obrovskému zájmu sportovních fanoušků. A to především díky biatlonu.

I kdyby bylo třicet nad nulou, z té atmosféry by vás mrazilo. Takhle šimravý pocit na zádech jen podtrhoval úžasnou atmosféru v novoměstské Vysočina Areně, kterou na začátku února loňského roku třikrát ve třech dnech zaplavily desetitisíce diváků. Ačkoliv...

„Diváci“ není správné označení pro fanoušky, jejichž zásluhou se z biatlonového areálu u hotelu Ski i přilehlých tratí stal vřící a hučící kotel.

Na sedmé zastavení Světového poháru v sezoně 2014/15 díky tomu nezapomene nikdo, kdo do Nového Města na Moravě zavítal. To, že se celkový počet návštěvníků areálu nakonec zastavil na neuvěřitelné cifře 100 400, už bylo „jenom“ sladkou odměnou pro organizátory i místní patrioty.

„Sen se proměnil ve skutečnost,“ rozplýval se prezident Českého biatlonového svazu Jiří Hamza. „Úžasné,“ nešetřil obdivem ani šéf Mezinárodní biatlonové unie (IBU) Anders Besseberg.

Nadšení ovšem panovalo také na opačné straně. Zvlášť když čeští reprezentanti - stejně jako po celou sezonu - drželi krok s nejlepšími a fanouškovský servis klapal na jedničku.

„Taky proto jsme sem jeli, věděli jsme, do čeho jdeme. Byli jsme tady už při mistrovství světa v roce 2013, a ani tehdy nebyl důvod si na cokoliv stěžovat,“ pochvalovala si například Pavla z České Třebové.

Denní návštěvy přes třicet tisíc lidí navíc dokonale prověřily kapacitu příjezdových cest, parkovišť i samotné Vysočina Areny.

„Víme, že diváci neměli tak komfortní podmínky jako při mistrovství světa, ale s tím se prostě nedá nic dělat. Určitě se najdou tací, kteří budou nadávat, že blbě viděli nebo dlouho čekali na záchod. Ale jinak to prostě nejde,“ konstatoval Hamza. „Pětatřicet tisíc diváků na jeden den je tady asi strop,“ doplnil.

Tentokrát bude jen IBU Cup

Velkou pochvalou pro pořadatele z Nového Města byl i zisk novinářského ocenění pro nejlepšího organizátora Světového poháru v loňském ročníku. Trofej si na říjnové konferenci Forum Nordicum v polské Szklarské Porebě převzal ředitel novoměstských soutěží Vlastimil Jakeš.

„I když jsme vyhráli hodnocení za minulý rok, vnímáme to jako ocenění naší dlouhodobé práce. Nyní bychom měli tento úspěch využít při přidělování Světových pohárů v dalších letech,“ prohlásil pro ČTK.

Jenže vecpat se každoročně mezi pořadatelskou elitu nebude nic jednoduchého, což dokazuje také aktuální ročník „svěťáku“. Nové Město v kalendáři vrcholné soutěže chybí, na Vysočinu zavítá 9. a 10. ledna jen druhý nejprestižnější biatlonový seriál - IBU Cup. Na návrat absolutní špičky se mohou fanoušci těšit až v příštím ročníku, tentokrát nezvykle v prosincovém termínu.

„Máme devět pohárových závodů v sezoně a o ně se uchází pokaždé 16 až 18 míst. Chtěli bychom z části Světového poháru udělat jakousi formuli 1, to znamená pořádat závody na stálých místech. Ale v těch ostatních se můžeme střídat. Nové Město do roku 2018 nebude pravidelnou destinací, ale má šanci bojovat o pozici,“ osvětlil postavení vysočinského střediska Besseberg.

Čeští reprezentanti berou letošní absenci domácího podniku s nadhledem.

„Závodit v Novém Městě je pro nás obrovský a hlavně krásný zážitek. Nicméně jsme se shodli, že je možná dobře, když je tady velká akce jednou za dva roky, aby lidé nebyli přesycení. Další rok jich třeba zase přijde sto tisíc. Proto nám letos novoměstský závod až tak chybět nebude,“ poznamenal hlavní trenér mužského týmu Marek Lejsek.