Náměstek primátora Josef Kodet (vlevo) kryl záda starostovi, později primátorovi Jihlavy. Nyní si musí hledat jinou práci.

Náměstek primátora Josef Kodet (vlevo) kryl záda starostovi, později primátorovi Jihlavy. Nyní si musí hledat jinou práci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Volby jim vzaly práci. Vysloužilí politici před důchodem hledají místo

  • 5
Desetitisícové platy, služební vůz, a především vliv. To jsou jen některé z výhod, jichž se musí vzdát řada politiků, kteří na Vysočině nebyli ve svých městech znovu zvoleni do funkce. A přemýšlí, co budou dělat dál.

Náměstek jihlavského primátora Petr Pospíchal (ČSSD) ve volbách už znovu nekandidoval. Přišel tak o funkci náměstka na jihlavské radnici s šedesátitisícovým platem.

Jenže jeho místo v původním zaměstnání, odkud do funkce náměstka před čtyřmi lety odešel, bylo zrušeno. Toho se ostatně týkal i středeční soud, ke kterému se nedostavil a po celý den nebral telefon. Dostal navíc podmínku a musí zaplatit 675 tisíc korun (více čtěte zde). A k tomu je bez práce.

Kdo je kdo

Josef Kodet KDU - ČSL (61 let) dosluhující náměstek primátora Jihlavy, politický veterán, v placené politické funkci od roku 1994

Petr Pospíchal ČSSD (53 let) dosluhující náměstek primátora Jihlavy, odsouzený k podmínce za falšování podpisu a vyplacení tučného odškodnění kolegům ve svém bývalém zaměstnání

Dagmar Zvěřinová ČSSD (61 let) dosluhující starostka Žďáru nad Sázavou a exsenátorka. V placené funkci od roku 1998.

Jaromír Brychta ODS (56 let) exstarosta a exmístostarosta Žďáru nad Sázavou, politický veterán, v placené politické funkci od roku 1994

Jak se však MF DNES podařilo zjistit, měl třiapadesátiletý Pospíchal do budoucna zájem o místo náměstka ředitele městské vodohospodářské společnosti Jivak. Jeho přání ale zůstalo nevyslyšeno.

„Jednalo se o tom,“ připustil ředitel Jivaku Jiří Benáček s tím, že o tuto funkci projevil zájem sám Pospíchal.

„Tato pracovní pozice je schválená v organizační struktuře valnou hromadou. Zatím ale není obsazená, v současné době neprovozujeme úplně vše, co bychom měli, proto šetříme náklady a zatím tuto pozici neobsazujeme,“ dodal Benáček.

Pospíchal je v Jivaku i místopředsedou představenstva.

Také další ze čtveřice dosavadních náměstků primátora Jihlavy Josef Kodet (KDU-ČSL), se musí porozhlížet po novém angažmá. Po více než dvaceti letech s největší pravděpodobností bude nucen opustit křeslo náměstka. V srpnu jedenašedesátiletý politik od roku 1994 zastával funkci zástupce starosty.

„Rád bych v nedokončené práci pokračoval, ale vůle voličů je jiná. Takže s funkcí náměstka na radnici skončím a co bude dál, se uvidí,“ sdělil Kodet. Místo náměstka připadne pravděpodobně jeho spolustraníkovi, lídrovi jihlavské kandidátky Lidovců Jaromíru Kalinovi. Kodet nadále zůstane v zastupitelstvu a bude i městským radním.

„Budu si muset nějaké zaměstnání hledat,“ připustil otec šesti dětí, kterému do důchodu zbývají dva roky.

Do politiky odcházel v roce 1994 z tehdejšího podniku Silnice Jihlava, dnes firmy Colas, kde měl na starosti vedení zakázek.

„S bývalým zaměstnavatelem jsme se domluvili, že budeme jednat o mém návratu. Vypadá to, že mě přijmou zpět do zaměstnání, což je ze zákona povinnost, ale zřejmě nebudou mít odpovídající místo. Takže se asi rozloučíme a budu si muset hledat jiné uplatnění jinde,“ nastínil Kodet.

Na radničním platu netrvá

A o původní profesi má zájem, přestože byl dvacet let na dráze profesionálního politika.

„Dvacet let je dlouhá doba. Ale je to moje profese, kterou jsem vystudoval. Proto bych se takovému zaměstnání nebránil a v krátké době bych se do oboru zpět zapracoval, všechno se dá naučit,“ věří Kodet. A dodal, že netrvá na platu, který měl ve funkci náměstka primátora.

Podobný osud jako Kodet má i dosluhující místostarosta a dříve i starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta. Ten, stejně jako Kodet, se stal místostarostou poprvé v roce 1994. A od té doby placené křeslo politika na žďárské radnici neopustil.

Šestapadesátiletého politika to čeká až letos, přestože jako čtyřka kandidátky ODS získal za stranu ve Žďáru nejvíce hlasů. Na místo starosty však výsledek strany nestačil.

Brychta má zájem stát se ředitelem společnosti Satt, ve které město drží většinový podíl. „V Sattu zastupuji město z různých pozic celých dvacet let, co jsem na radnici,“ poukazuje na své zkušenosti Brychta.

Nyní se účastní druhého kola výběrového řízení na ředitele firmy. A kdyby to nevyšlo? Do politiky před dvaceti lety odešel ze žďárského gymnázia. Vyučoval výtvarnou i hudební výchovu a také ruský jazyk.

Jak však sám podotkl, má také coby absolvent průmyslovky i středoškolské technické vzdělání. O jiných možnostech prý Brychta zatím nepřemýšlel.

Exsenátorka vyklízí byt

A i dosavadní starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová (ČSSD) má nyní o čem přemýšlet. Letos už znovu neusedne do křesla starostky a navíc ani neobhájila post senátorky.

„Jsem zrovna v Praze a vyklízím senátní byt,“ reagovala na otázku o své budoucnosti.

Podle svých slov zatím neměla příliš času se budoucnosti kvůli povinnostem ve funkci dosluhující starostky a senátorky věnovat. Avšak naznačila, že by ráda získala funkci v některé z městských organizací.

„Kde, to neprozradím, to se většinou jinak zakřikne,“ dodala jednašedesátiletá žena, která do vrcholné politiky odcházela jako ředitelka žďárského obchodního domu Konvent.

Místo by po odchodu do politiky měla mít stále vyhrazené. „Teoreticky ano, ale o tom návratu rozhodně neuvažuji,“ řekla už dříve MF DNES Zvěřinová.

V Ledči nad Sázavou neobhájil post starosty Petr Vaněk (ČSSD), ačkoliv byl lídrem kandidátky. „Teď nepřemýšlím o ničem. Můžu si obnovit advokátní činnost, zatím opravdu nevím,“ řekl Vaněk.

Jiní doposud výrazní politici, kteří asi neobhájí své funkce, se mohou těšit na důchod. „Budu se věnovat zálibám, jako je třeba fotografování, na otevření veterinární praxe už by bylo trochu pozdě,“ řekl dosluhující pětašedesátiletý starosta Třebíče Pavel Heřman. V Třebíči však ještě neskončila vyjednávání o koalicích. A Heřman by mohl být i místostarostou.