Lídr hnutí ANO v Jihlavě Radek Popelka sleduje výsledky voleb. První místo by...

Lídr hnutí ANO v Jihlavě Radek Popelka sleduje výsledky voleb. První místo by mu mohlo zajistit post primátora krajského města Vysočiny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Jihlavě slaví ANO, v Havlíčkově Brodě a Třebíči zvítězili komunisté

  • 6
Komunální volby na Vysočině potvrdily v okresních městech očekávané scénáře, ale přinesly i překvapení. Asi tím největším je vítězství KSČM v Třebíči, kde naopak propadla ODS. Prvenství slaví KSČM také v Havlíčkově Brodě. V krajském městě volby vyhrálo hnutí ANO 2011.

1. V Jihlavě zvítězil nováček, hnutí ANO 2011

V Jihlavě slavil Dělnický dům, který se o volbách stal základnou místního hnutí ANO 2011. Nováček na komunální scéně zvítězil. Byť byl po celou dobu rozdíl mezi ANO a druhou ČSSD těsný, nakonec ANO dokázalo se ziskem 18,29 procent hlasů vyhrát. Sociální demokracie dosáhla 16,54 procent hlasů. Na jihlavské radnici si shodně rozdělí osm křesel zastupitelů.

„Voličům patří obrovsky dík, je to jejich zásluha a pro nás velký závazek. Budeme plnit program, který jsme jim slíbili, řekl lídr kandidátky hnutí ANO 2011 Radek Popelka.

Primátor by měl náležet ANO, ví lídr hnutí Popelka

O koalicích se zatím v Dělnickém domě nedebatuje. Popelka připustil, že jednou z možností je koalice s ČSSD a KDU-ČSL, jako ve vládě. „Záležet bude na osobnostech, které se do zastupitelstva dostanou. Budeme spolupracovat s lidmi, kteří to s Jihlavou myslí dobře,“ okomentoval Popelka.

Pokud jde o nárok na post primátora, řekl, že logicky by měl náležet hnutí ANO. „Není to nezbytná podmínka pro spolupráci s koaličními partnery,“ dodal Popelka.

Třetí komunisté získali 12,89 procent hlasů, tedy šest mandátů. A ODS, která obhajovala křeslo primátora, získala o křeslo méně s jedenácti procenty hlasů.

„Na primátorské křeslo určitě s tímto výsledkem nemáme nárok a uvidíme, jestli budeme součástí koalice, to je všechno před námi,“ zhodnotil po sečtení výsledků situaci dosavadní jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

Překvapením v krajském městě Vysočiny byl výsledek TOP 09, která při mizerné pětatřicetiprocentní volební účasti získala pouze necelých 6 procent hlasů a tedy pouze dvě křesla.

2. Třebíč zrudla, dříve silná ODS se na radnici nedostala

V Třebíči trvalo sčítání hlasů nejdéle. Ve druhém největším městě Vysočiny mívala poměrně silnou pozici ODS. Ta v letošních volbách získala pouze přes čtyři procenta hlasů a na radnici se tak vůbec nedostala.

A překvapivé prvenství slaví komunisté, kteří získali 12,27 procent hlasů a tedy čtyři křesla na radnici. „Všem voličům děkujeme za přízeň. Jsem nemocná, ležím s horečkou v posteli, takže jste první, kdo mi říká výsledky, ani to nestíhám sledovat. Je to hodně rozdrobené a bude opět obtížné v Třebíči sestavit vládnoucí koalici. Stejně jako posledně,“ uvedla komunistka Julie Dolejší, která vedla kandidátku.

V závěsu za nimi se odehrával velice těsný souboj o druhé místo mezi hnutím ANO 2011 a ČSSD. Nakonec o dvě setiny procenta více získala více ČSSD, a sice 11,37 procent. S hnutím ANO si rozdělí shodně tři mandáty. ČSSD tak ztratila dvě křesla.

Výsledky voleb v kraji najdete zde

Stejný počet křesel ale na radnici bude mít i KDU- ČSL, uskupení „Pro Třebíč“, „Třebíč občanům!“, a „Břehy“. Kdo je z výsledku zklamaný, je dosavadní starosta Pavel Heřman. Jeho „volba pro TR“ obdržela jen 6,76 % hlasů. Je to propad uskupení lidí kolem něj o polovinu oproti minulým volbám – ze čtyř mandátů na dva.

Na radnici usednou se dvěma či jedním mandátem i další uskupení odkazující se na Třebíč v názvu. Pod čarou zůstali kromě ODS ještě TOP 09 a Svobodní.

3. ODS v Pelhřimově oslabila. Přesto uhájila čtyři křesla

V Pelhřimově stejně jako před čtyřmi lety zvítězili sociální demokraté. Ovšem i letos jim hrozí, že opět mohou skončit v opozici, protože v jednadvacetičlenném zastupitelstvu získali čtyři mandáty stejně jako druhá ODS.

„Sice jsme vyhráli, ale nevím, zda to lze nazvat úspěchem. Výsledky jsou velmi těsné jako všude, kde kandidovalo více politických subjektů. Nezbývá nám než jednat s našimi partnery,“ okomentoval výsledek lídr sociálních demokratů František Kučera.

Dodal, že jeho strana vyzve další subjekty k jednání o koalici už během víkendu. „Před volbami jsme jednali se zástupci všech stran a hnutí. Ale koho nyní oslovíme jako prvního, vám neprozradím,“ usmál se.

Do pelhřimovského zastupitelstva se dostalo sedm subjektů. Kromě pěti stávajících v něm nově usednou i zástupci Změny pro Pelhřimov a ANO (po 3 mandátech).

4. V Havlíčkově Brodě se na radnici dostalo deset uskupení

Těžko uvěřitelných deset uskupení z jedenácti kandidujících se dostalo do pětadvacetičlenného zastupitelstva v Havlíčkově Brodě. Ve městě zvítězili komunisté, kteří získali jen 14,2 procent a obsadí 4 křesla. A hodně podobně na tom byli i jejich konkurenti: ČSSD s 13,6 procenty mají rovněž 4 mandáty, stejně jako třetí ODS, kterou volilo 13,5 procenta voličů.

Tři místa v zastupitelstvu zbudou na ANO a na KDU ČSL. Dva získají nezávislí Broďáci a TOP 09, po jednom pak tři nezávislá uskupení Ženy za Brod, Změna pro Havlíčkův Brod a Společně pro Brod.

Bude to maso, komentoval výsledek komunistický vítěz voleb

Výsledky znamenají, že současná pravicová koalice ODS, TOP 09, Broďáků, KDU-ČSL a Strany zelených (v letošních volbách Společně pro Brod) ve stejném složení nebude moci pokračovat. Dohromady dá 12 hlasů z 25. Buď bude muset získat minimálně jednoho spojence nebo skončí v opozici.

„Bude to maso,“ konstatoval lídr vítězné KSČM Milan Plodík. „Těžko se bude něco dávat dohromady, lámat chleba může jeden člověk,“ řekl. „Nicméně pro nás je skvělé, že jsme zvítězili. Děkujeme všem, kteří nás podpořili. Je ale možné, že i tak skončíme opět v opozici,“ dodal Plodík.

Havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS), který získal absolutně nejvíce preferenčních hlasů, sčítání výsledků příliš nesledoval. Po jejich oznámení neskrýval překvapení z množství uskupení, která se do zastupitelstva dostala.

„Bude to o novém vyjednávání a bude to nesmírně složité pro všechny. Vůbec nejsem schopen odhadnout, kam se to vyvine,“ sdělil.

5. Těsný souboj vyhrálo uskupení Žďár - živé město

Do poslední chvíle nebylo jasné, kdo bude vítězem voleb ve Žďáře nad Sázavou. O prvenství se tam přetahovala ČSSD s uskupením Žďár - živé město. To nakonec o pár desetin procenta nečekaně zvítězilo.

Koalice ČSSD, ODS a TOP 09 tak na žďárské radnici končí. „Vítězství nás zaskočilo, jsme opravdu překvapení,“ přiznal lídr Žďár – Živé město Zdeněk Navrátil. „Zároveň je to hodně zavazující,“ dodal. Pravděpodobně už během neděle začnou vyjednávaní o budoucí koalici s dalšími stranami. „Nevylučujeme žádné jednání,“ řekl Navrátil krátce po sečtení všech žďárských okrsků.

Soupeři si na žďárské radnici rozdělí shodně šest křesel. Na třetím místě skončili lidovci. Ti získali více než 13 % hlasů a čtyři křesla. ANO 2011, ODS a komunisté si shodně rozdělí po třech křeslech.

, , , , , ,