Úhrn srážek ve Vyskytné nad Jihlavou (na snímku) je slabý. Obyvatelé tam s...

Úhrn srážek ve Vyskytné nad Jihlavou (na snímku) je slabý. Obyvatelé tam s vodou musí hodně šetřit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vyskytné na Jihlavsku se vyhýbá vydatnější déšť. Situace v obci je vážná

  • 1
Obyvatelé Vyskytné nad Jihlavou a přilehlých vsí se obávají kvůli suchu nedostatku pitné vody. Vedení Vyskytné je požádalo o maximální šetření cennou tekutinou. Lidé proto nesmí napouštět bazény, mýt auta a zalévat trávníky.

Na otázku, zda déšť v posledních dnech alespoň trochu vylepšil situaci se stavem pitné vody v obci, je starosta Vyskytné nad Jihlavou Petr Böhm už poněkud alergický. „Co myslíte? ... Máte pravdu. Nezlepšilo se to,“ konstatuje.

Větší déšť se podle starosty navíc obci vyhýbá. „Většinou to spadne někde jinde. Nám tu prší velmi málo a voda v našich šestnácti obecních studních, odkud bereme vodu, se nestačí doplňovat. Je sucho,“ vysvětluje Böhm.

Kde také řeší potíže s vodou

  • Protože hladina vody v soukromých studních klesá a zhoršuje se její kvalita, začínají mít zájem o připojení na vodovod i domácnosti, jimž se to dřív zdálo zbytečně drahé.
  • Dotaci na stavbu vodovodu budou shánět kupříkladu Lesonice. V obci s bezmála 500 obyvateli mají lidé jen studny. Zatím se voda vozit nemusí, ale třeba loni v létě byly některé studny úplně bez vody. Vodovod bude napojený na přivaděč z Vranovské přehrady. Stejný záměr mají i Mikulovice.
  • Městys Stařeč potřebuje posílit vodovod zásobovaný z podzemních zdrojů. Pomohou čtyři vrty.
  • Někde je třeba navážet vodu do vodojemů. Příkladem jsou třeba místní části Jihlavy Popice a Zborná, obce Olšany, Bohusoudov nebo Herálec na Havlíčkobrodsku.

Zdroj: ČTK a Kraj Vysočina

Problém s nedostatkem pitné vody v obecních studních je už tak zásadní, že starosta nedávno rozeslal obyvatelům zprávu: „Prosíme všechny občany, šetřete maximálně pitnou vodou, situace v naší obci je velmi vážná!“

Podle jednoho ze zastupitelů obce přiteklo například před třemi týdny do vodárny denně jenom o sedm kubíků vody více než obyvatelé spotřebují.

Zároveň zde platí od začátku prázdnin zákaz napouštět bazény i zalévat zahrádky a trávníky, nesmí být rovněž umývána auta. Nařízení platí nejen pro Vyskytnou nad Jihlavou, ale také pro její místní části Hlávkov, Jiřín a Rounek i pro sousední obec Bílý Kámen, kterou vodní zdroj taktéž zásobuje.

Problém s nedostatkem pitné vody vlivem sucha trápí obec už několik let. „Loni byla situace zatím nejhorší. Ale teď máme ještě celé léto před sebou,“ připomíná starosta.

Vyskytenští mají v případě kritického nedostatku vody připravený krizový plán. „Může se stát, že bude omezená dodávka pitné vody pouze na určité hodiny. Zatím to ale nehrozí,“ uvedl Böhm.

Zásoby ještě před zákazem

Větším odběrům vody nepřispívá v posledních letech ani fakt, že velká většina místních, včetně chatařů a chalupářů, má na zahradách bazény. Problém bývá hlavně na začátku léta, kdy chataři najíždějí na prázdniny a bazény plní.

Však také podle Böhma, jakmile obec vyhlásí zákaz zalévání zahrad a napouštění bazénů, spotřeba vody prudce vzroste. Lidé se snaží udělat si zásoby vody.

Situace není pro obyvatele obce jednoduchá. „Dívejte se jen tak, jak vám na zahrádkách vše schne... Začátkem července naštěstí trochu pršelo, ale co bude dál?“ krčí rameny obyvatelka Vyskytné Darina Čermáková. Lidé v obci se snaží maximálně šetřit vodou z kohoutku.

„Například při mytí zeleniny vodu nepouštíme přímo do odpadu, ale zachytíme ji do lavoru a následně ji použijeme například na zalévání rostlin v truhlících na balkoně. K zahradnímu domku jsme přimontovali okapy a svádíme dešťovou vodu do sudu. My osobně máme veliké štěstí v tom, že přímo na pozemku máme jezírko s pramenem, tak na zalévání skleníku a záhonků používáme vodu z jezírka, trávník je ale zaschlý,“ dodává Čermáková.

Problémy související se suchem pociťuje i jihlavský fotbalový klub FC Vysočina, který má ve Vyskytné travnaté tréninkové hřiště. Vodu na jeho závlahu však musí dovážet v cisternách.

Fotbalisté chtějí studnu

„Hřiště je pro nás velmi důležité, tudíž vynakládáme nemalé finanční prostředky a značnou energii klubových správců a trávníkářů k zajištění jeho udržitelného stavu,“ pravil mluvčí klubu Miroslav Fuks.

Zároveň věří, že problém se závlahou hřiště nejpozději příští rok vyřeší vybudování vrtané studny, na kterou by klub rád získal dotaci z prostředků Kraje Vysočina.

Právě vlastní vrtané studny jsou jednou z možností, jak chtějí nejen fotbalisté, ale i domácnosti nedostatek vody řešit. „Pozoruji v posledním roce až dvou velmi razantní zájem o vybudování soukromých studní. Lidé mají opravdu velký zájem mít vlastní zdroj vody,“ říká vyskytenský starosta Böhm.

Potvrzuje to i Zdeněk Rosendorfský z polenské firmy, která se zabývá vrtanými studnami. „Nárůst zájmu a poptávek o vrtané studně je v posledních několika letech větší jistě o 30 procent. Na Vysočině nejčastěji jezdíme na Třebíčsko (tam už platí stejná výzva pro obyvatele jako ve Vyskytné a jejím okolí – pozn. redakce),“ uvedl.

Také Vyskytná nad Jihlavou by chtěla v nejbližší době posílit zdroj pitné vody. „Máme vytipovanou jednu lokalitu se studnou, kterou chceme oživit a napojit na náš vodovod. Momentálně jsme ve fázi přípravy projektové dokumentace. Pokud by vše klaplo, mohli bychom na podzim začít vodu připojovat,“ sdělil Petr Böhm.