Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl.

Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Osm šanonů a plná taška. Náměstek Vysočiny se chystá na soud o sypačích

  • 1
Protikorupční policie ukončila vyšetřování nákupu sypačů pro Krajskou správu a údržbu silnic Vysočiny. Navrhuje obžalovat náměstka hejtmana Libora Joukla a šéfa silničářů Jana Míku. Oba trvají na tom, že se žádného trestného činu nedopustili. Naopak tvrdí, že auta kraj nakoupil velice levně.

Na podlaze kanceláře krajského radního pro dopravu Libora Joukla (ČSSD) stojí osm šanonů plných různých dokumentů. Vedle nich pak leží ještě modrá sportovní taška. Ta je pro změnu plná všelijakých smluv a znaleckých posudků.

„To jsou všechno věci, které souvisí s vyšetřováním nákupu sypačů Iveco pro Krajskou správu a údržbu silnic (KSÚS),“ říká Joukl a podotýká, že jednu bednu s dalšími dokumenty má ještě doma v Přibyslavi.

Právě kvůli nákupu zmíněných osmadvaceti sypačů, které byly údajně předraženy o zhruba 33,2 milionu korun, může radní Joukl skončit před soudem. Protikorupční policie totiž ukončila několikaměsíční vyšetřování případu a okresnímu státnímu zástupci v Jihlavě navrhla podat obžalobu.

Ředitel krajských silničářů na Vysočině Jan Míka.

„Byl podán návrh na podání obžaloby na dvě obviněné osoby, které jsou stíhány pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku. Jedna z obviněných osob je dále stíhána pro trestný čin pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě,“ potvrdil Jaroslav Ibehej, mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Druhým obviněným je šéf krajských silničářů Jan Míka (ČSSD), právě jeho policie podezírá ze dvou skutků. Oběma mužům hrozí trest od dvou do osmi let.

Celý případ teď posuzuje jihlavský státní zástupce Kamil Špelda. „Do měsíce bude o věci rozhodnuto, přičemž přicházejí v úvahu tři varianty: podání obžaloby, případně zastavení trestního stíhání, nebo vrácení policii k doplnění vyšetřování,“ popisuje další postup.

Na jeho verdikt bude s napětím čekat i senátor a bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska. Právě on podal kvůli výběrovému řízení na sypače Iveco trestní oznámení.

„To, že policie věc ukončila návrhem na podání obžaloby, je dobrá zpráva. Znamená, že v průběhu vyšetřování policisté shromáždili dostatek důkazů potvrzujících, že mé trestní oznámení bylo správné a odůvodněné,“ tvrdí Láska.

Posudek od šesti znalců přinese náměstek až k soudu

Samotný Joukl však považuje celou věc za vykonstruovanou. Cítí se nevinný a hodlá dál setrvat ve své funkci. „Nemám důvod cokoliv měnit. Mám plnou podporu od vedení kraje. Vím, jakým způsobem zakázka probíhala. Reálně je dokázáno, že vše probíhalo, jak má,“ brání se náměstek hejtmana.

„V republice se realizovalo osm podobných obchodů. Při všech vyšlo jedno vozidlo zhruba na šest milionů korun. A my to nakoupili za 4,58 milionu. Tak mi neříkejte, že jsme to nakoupili draze,“ zlobí se Joukl.

Svoji obhajobu staví i na řadě posudků, které si nechal vypracovat.

Jeden z nich, který doposud policii nepředložil a hodlá jím argumentovat až při případném soudním přelíčení, mimo jiné tvrdí, že suma 128 milionů bez daně, za niž byly sypače pořízeny, byla s přihlédnutím k tomu, že dodavatel garantoval prodlouženou záruční dobu nebo celoroční servis, v daném místě a čase obvyklá. „Tento posudek podepsalo šest znalců. Každý z nich má vlastní kulaté razítko,“ zdůrazňuje Joukl.

Všechny podklady, které expertům pro vypracování dokumentu předložil, údajně předal také policii. „Jen samotný posudek jsem jim nedal. Právníci mi řekli, že celý případ stejně nejspíš dospěje až k soudu, tak ať si ho nechám až tam,“ vysvětluje svůj postup.

Část opozice volá po odchodu obviněných z funkcí

U soudu hodlá napadnout zejména znalecký posudek, na jehož základě navrhla policie obžalobu. Podle něj v něm totiž nejsou jasně daná vstupní data, na jejichž základě soudní znalec postupoval. „Podle portálu justice. cz navíc nemá tento znalec v oboru ekonomika specializaci na motorová vozidla,“ tvrdí politik.

Ačkoliv ještě není jasné, zda Joukl s Míkou skutečně před soudem skončí, část opozice už volá po tom, aby se vzdali svých funkcí. „U těchto představitelů by se to nemělo hrát na presumpci neviny. Měli by alespoň pozastavit svoji činnost ve funkcích, dokud pravomocně nerozhodne soud,“ myslí si krajský zastupitel Václav Kodet (KDU-ČSL).

Cena přesáhla 128 milionů korun Jeho názor plně nesdílí další zástupce opozice, občanský demokrat Ota Benc. „Bylo by korektní počkat na rozhodnutí státního zástupce a netlačit na něj nějakými silnými prohlášeními. Čas udělat komentář bude až potom. Byť na to mám svůj názor, ale momentálně je nevhodné ho říct,“ pravil Benc.

Pochybení při nákupu sypačů antimonopolní úřad nenašel

Opatrnější stanovisko volí také komunisté, s jejichž podporou sociální demokraté v kraji vládnou. „O tom, kdo je vinen či nevinen, rozhodne až soud, nikoliv uzavření případu. Dohodli jsme se na klubu, že tento postoj budeme držet. A až rozhodne soud, budeme se řídit zásadou padni komu padni,“ přibližuje stanovisko KSČM její lídr v krajském zastupitelstvu Jan Slámečka.

K nákupu sypačů pro Krajskou správu a údržbu silnic Vysočiny došlo v roce 2009. Kraj tehdy pořídil osmadvacet nových vozů Iveco za zhruba 128,64 milionu korun bez daně. Za nákup byl od počátku kritizován. Podle odpůrců byly podmínky soutěže nastaveny tak, aby vyhrála konkrétní značka aut. Sami silničáři upřednostňovali české Tatry. Nákup prověřovaly úřady včetně antimonopolního úřadu, žádné pochybení ale nezjistily.

Podle kritiků byla zakázka předražená zhruba o milion na jednom autě. Původní předpokládaná hodnota zakázky na 28 sypačů byla necelých 101 milionů korun bez daně. Zakázku vysoutěžila společnost PragaExport, která však dělala pouze prostředníka. Jako dealer vozy dodala společnost Profi Auto CZ z Říčan.