Před 80 lety Němci v Jihlavě pomalovali sochu Husa a přišli o rádia

  14:36aktualizováno  14:36
Září před 80 lety bylo pro Jihlavu jedním z nejdramatičtějších období. Ve městě, kde vedle sebe žili Češi a Němci, se zvýšilo napětí na nesnesitelnou úroveň. Nevybíravě na sebe útočili zastánci i odpůrci nacismu. Přívrženci Hitlera zprvu neměli navrch, situace se otočila ihned po mnichovské dohodě.

Do tehdy převážně německé Jihlavy jezdil i předák sudetských Němců Konrad Henlein. Na tomto snímku je zachycen v dubnu 1939, kdy přijel slavit Hitlerovy padesáté narozeniny. | foto: Archiv MAFRA

Do města už rok předtím zajížděl nacista Konrad Henlein, jenž pak v květnu 1945 spáchal sebevraždu jako válečný zločinec. V letech 1937 a 1938 ale zažíval svoje vrcholné období, zvyšoval svou moc. Vystoupil třeba v dnešním jihlavském Dělnickém domě.

V červnu roku 1938 se jeho Sudetoněmecká strana stala v jihlavských volbách nejsilnější. Přesto nezískala potřebnou většinu v zastupitelstvu. A tak si hned henleinovci stěžovali na sčítání hlasů.

Napětí v ulicích bylo patrné na první pohled. Na některé ploty někdo psal výzvy: Pověste Henleina! A sochu Jana Husa na dnešním náměstí Svobody někdo z opačného tábora pomaloval v květnu 1938 hákovými kříži. I to bylo součástí předvolební kampaně v tom roce.

Husova socha nakonec v Jihlavě nevydržela a po německém tlaku musela z náměstí pryč. Dnes stojí u Hlinska. Před volbami 1938 se také střetli na náměstí čeští a němečtí mladíci, kteří měli natažené bílé podkolenky. Češi jim je postříkali inkoustem.

Do vazby putovaly desítky německých přívrženců Hitlera

Už v létě před 80 lety bylo běžné, že se někteří Němci v ulicích zdravili zdviženou pravicí a psali útočná hesla na jihlavské obchody židovských obyvatel.

I proto zažila Jihlava 4. září 1938 velkou demonstraci proti nacismu a na podporu míru. Pořadatelem byly české politické strany a němečtí sociální demokraté. Brzy následovala všeobecná mobilizace.

„Hned o den později, 24. září, bylo zatčeno 26 jihlavských Němců a putovali do vazby. Někteří další prchli do Německa,“ popsal badatel a spisovatel Ladislav Vilímek.

České úřady pak vydaly příkaz, aby se německým obyvatelům zabavila rádia. Měli tak přijít o možnost poslouchat nenávistné a burcující projevy svých krajanů. Ještě den před mnichovskou dohodou bylo ve Vyskytné zatčeno dalších devět přívrženců Adolfa Hitlera.

Po mnichovské dohodě držely úřady nepřetržité služby

Situace se prudce obrátila po událostech v Mnichově 29. a 30. září, kde představitelé evropských mocností nechali Sudety napospas Hitlerovi. Řada jihlavských Němců jásala. Samozřejmě nejen proto, že dostali zpátky svoje radiopřijímače.

Hned poslední zářijový den začala z města prchat část židovského obyvatelstva. V Jihlavě se proto nedostávalo nákladních automobilů, byl o ně velký zájem.

„A mohli se vrátit Němci, kteří během září utekli do Německa,“ doplnil Vilímek. Byli to třeba ti, kteří se vyhýbali mobilizaci.

Po mnichovské dohodě v roce 1938 přijížděli na Vysočinu zoufalí lidé ze zabraných území v pohraničí. V Jihlavě na radnici drželi úředníci i vedení města nepřetržitou službu. Poskytovali uprchlíkům první pomoc ve formě ubytování například v tělocvičnách.

I když se nacisté na Jihlavsku těšili, že je zde navštíví Adolf Hitler, nedočkali se. A tak je aspoň povzbudilo, že byl ve Znojmě. Řečnil tam odpoledne 26. října 1938.

Předtím přijel zvláštním vlakem a prohlédl si i československé opevnění. Po odjezdu ze Znojma přespal ve vlaku na rakouské straně Dyje v Laa an der Thaya. Následující den zamířil do Mikulova. Nejen Znojmo a Jihlavu pak čekalo několik temných let.

Autor:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

Jihlava předčila Ústí a ve druhé lize vede. Brno prohrálo v Třinci

Martin Svědík se loučí s fotbalovou Jihlavou.

Jihlavští fotbalisté v 15. kole druhé ligy porazili doma Ústí nad Labem 4:1, vrátili se do čela tabulky a vítězně se...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Zoufalé obce se předhánějí s benefity pro lékaře, ti se přesto nehrnou

Dětská lékařka

Lékaři nabídneme vybavenou ordinaci. My dáme korunové nájemné a uhradíme náklady na provoz. U nás bude mít obecní byt....

Střet osobního a nákladního auta u Humpolce zavřel hlavní tah k D1

Dopravní nehoda, která se stala na hlavním tahu mezi Havlíčkovým Brodem a...

Vážná nehoda na více než čtyři hodiny zastavila provoz na jedné z nejfrekventovanějších silnic na Vysočině. U Skály...

Nové Město i přes petici prodalo uměleckou školu, majitel budovu opraví

Dům číslo popisné 121, který má aktuálně oranžovou břízolitovou omítku, stojí...

Další z historických budov v Novém Městě na Moravě nedávno změnila majitele. Jeden z domů na Vratislavově náměstí,...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz