Chov norků amerických na farmě v Dolní Cerekvi na Jihlavsku.

Chov norků amerických na farmě v Dolní Cerekvi na Jihlavsku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve farmě v Cerekvi někdo v noci otevřel dvě stovky klecí, norci utekli

  • 30
Z farmy v Dolní Cerekvi na Jihlavsku utekly v noci více než dvě stovky norků amerických. Někdo jim otevřel klece. Část zvířat se podařilo chovatelům odchytit, některá zahynula. Farma byla trnem v oku ochráncům přírody, kteří už dříve upozorňovali na špatné zacházení se zvířaty. Případem se zabývá policie a veterináři.

Neznámý pachatel se na farmu vloupal v noci na čtvrtek. Rozbil vstupní branku a z klecí vypustil zvířata. Modrou barvou přitom posprejoval oplocení.

"Škoda vznikla i znehodnocením chovu," konstatovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Doplnila, že výše škody zatím nebude zveřejněna, neuvedla ani počty uniklých zvířat. Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci, pachateli hrozí až roční vězení.

Podle starosty Dolní Cerekve Zdeňka Jirsy uniklo hodně přes 200 norků, ale část se podařilo pochytat. Jak dodal, kožešinová farma funguje v obci desítky let. S chovem kdysi začalo zemědělské družstvo, nyní je v soukromých rukou.

Obává se, že si norci budou v městysi a jeho okolí hledat potravu a mohou třeba lovit místní slepice nebo zajíce.

"Pochytali jsme okolo 250 kusů. Ve čtvrtek jsme byli venku do večera, ještě i s baterkami. V pátek ráno jsme zvířata dochytávali a když jsme jeli na oběd, tak ještě v obci jsme chytili jednu samičku," popsal majitel farmy Jan Hanzal.

Lovit tato zvířata neumí, potravu dostanou vždy až do klece

Domnívá se, že venku v přírodě zůstane jen velmi malý počet jeho norků. "Většinu se nám podařilo pochytat. Tu největší část před plotem farmy," uvedl muž, který převzal s bratrem před šesti lety živnost po otci.

"Je pravděpodobné, že zvířata se budou po nějakou dobu zdržovat v blízkosti farmy - vzhledem k tomu, že jsou vesměs zvyklá na pobyt v kleci, u lidí. Je možné, že se budou vracet," poznamenal Václav Hlaváč, vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy, který se sledováním norků amerických v přírodě zabývá řadu let.

Předpokládá však, že část norků uteče a bude se pohybovat ve volné přírodě. "Ale majitel farmy jistě podnikne opatření, aby jich pochytal co nejvíc," podotkl Hlaváč.

Hanzal říká, že zvířata, která zůstanou venku, budou mít potíže se sháněním potravy a zřejmě brzy pojdou. "Nejsou naučeni lovit si potravu ve volné přírodě," vysvětlil farmář.

Norci by podle něj mohli mířit k vodě, kde si mohou ulovit malé rybky nebo obojživelníky. Teoreticky by mohli jít i na slepice. "Nemůžeme to vyloučit. Oni na lov ale nejsou naučení. Vědí, že dostanou krmení na klec. Nějaké dramatické by to tady ale být nemělo," řekl Hanzal a dodal, že farmu lépe zabezpečí.

Ochránci farmu kritizují. Od vypuštění zvířat se ale distancují

Krajská veterinární správa hodnotí vypuštění norků jako týrání zvířat. "Ta zvířata jsou stresována, nejsou zvyklá žít ve vnějším prostředí," řekl ředitel Božek Vejmelka. V Cerekvi je jediná kožešinová farma na Vysočině, podle veterinární správy tam teď včetně mláďat měli kolem 950 norků.

Chov v  minulosti kritizovali někteří ochránci zvířat. Organizace Svoboda zvířat několikrát požádala veterináře o prověření farmy kvůli podezření na špatné podmínky v chovu, veterináři ale podle Vejmelky pochybení nezjistili (více čtěte zde).

Předsedkyně organizace na ochranu zvířat Lucie Moravcová se od útoku na farmu distancovala. "Jsme z těchto věcí neustále obviňováni, ale naše organizace postupuje zcela legálně," řekla.

"Někomu může vadit, že ta zvířata jsou chovaná v klecích. Ale pustit je do přírody je to nejhorší možné řešení," upozornil Hlaváč. Tento nepůvodní druh se do české přírody kdysi dostal právě z kožešinových farem, rozšířil se a působí problémy.

"My jsme s tou farmou sžití, ona tady nikomu nepřekáží. Je za hranicemi zastavěného území. Ovšem po tomto případu už může zasahovat do životního prostředí nejen v okolí farmy, ale i v městysi, u místních chovatelů nebo myslivců," konstatoval starosta Cerekve.

"Lidé indicie k tomu, kde se norci nacházejí, dávají. Farmáři jsou schopní norky odchytat, ale při vší úctě a důvěře, není možné pochytat do kusu všechna zvířata, která se rozptýlila do okolí," poznamenal starosta Jirsa.

Norci jsou zdatní predátoři, loví ptáky, obojživelníky i jiná zvířata, včetně vzácných druhů. Jsou také přenašeči nemocí, které mohou ohrozit původní kunovité šelmy.

Ochránci přírody prý chtějí majiteli farmy nabídnout odchyt norků do klecí. Větší část zvířat se podle nich ani tak už asi chytit nepodaří.

, ,