Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Vysočině nenechávají výměnu průkazů na poslední chvíli, žádají už teď

  17:57aktualizováno  17:57
Řidiči na Vysočině jsou nejsvědomitější z Česka, aspoň co se týče povinnosti vyměnit si včas řidičský průkaz. Do konce prvního pololetí tam o výměnu požádala víc než polovina řidičů, kterých se to týká. Vyměnit tak zbývá zhruba 27 tisíc průkazů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Taková situace je ale až teď a mile nás překvapila. Třeba při první etapě, kdy se vyměňovaly průkazy typu knížky, zůstávaly půl roku před termínem nevyměněné dvě třetiny z nich," srovnává vedoucí odboru dopravy městského úřadu v Havlíčkově Brodě Martin Stehno.

Výměna řidičských průkazů

  • Týká se řidičských průkazů vydávaných od 1. 1. 2001 do 30. 4. 2004. Jejich držitelé jsou povinni si je vyměnit nejpozději do 31. 12. 2013.
  • Uplynutím stanovené doby pro jejich výměnu řidičské průkazy pozbývají platnosti.
  • Kde lze průkaz vyměnit? Na určeném pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností, příslušného podle místa trvalého pobytu.
  • Co musí mít žadatel s sebou? Žádost o vydání řidičského průkazu (obdrží na úřadě), platný doklad totožnosti, průkazovou fotografii, průkaz podléhající výměně.
  • Kdy bude vydán nový průkaz? Do 20 dnů od podání žádosti, případně do pěti pracovních dnů od podání žádosti po úhradě správního poplatku 500 korun.
  • Kolik to bude stát? Povinná výměna je zdarma, při vydání řidičského průkazu ve lhůtě do pěti pracovních dnů od podání žádosti se platí 500 korun.

"Lidé kupodivu chodí průkazy vyměňovat i o prázdninách, kdy je obvykle provoz i kvůli dovoleným mnohem menší," dodal.

Ve větších městech zbývalo před druhým pololetím vyměnit průkaz přibližně polovině řidičů.

Nejlépe z celého kraje jsou na tom v Třebíči. Tam na konci června zbývalo vyměnit zhruba 44 procent průkazů. Třebíčsko bylo v tomto ohledu druhým nejlepším regionem v celé republice po Lysé nad Labem.

Fronty by být neměly

O výměně ministerstvo dopravy informovalo dlouho dopředu. Průkazy si lidé mohou měnit už od roku 2009. Řada z nich toho v minulých letech využila.

I proto dnes zbývá výměna necelé polovině řidičů. "Zdá se, že to půjde tak dobře, že ani nebude hysterie, nervozita a fronty před koncem roku," domnívá se vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu Ján Tinka. Přesvědčují ho o tom údaje z posledních měsíců.

Počet žadatelů o výměnu prudce stoupl v květnu. A i v červnu na úřady na Vysočině přišel dvojnásobek odhadovaného ideálního počtu žadatelů.

Podle Stehna si navíc řidičský průkaz nevymění všichni, kdo tu povinnost mají. "Vycházíme ze zkušeností z první vlny výměny. Tehdy deset až patnáct procent řidičů o výměnu nežádalo. Asi už vzhledem k věku nechtěli řídit, a nový průkaz tak považovali za zbytečný," vysvětlil.

Některé úřady navíc lidem vyjdou vstříc prodloužením otevírací doby. Třeba v Jihlavě to plánují od srpna. To by se měly přepážky na odboru dopravy v úředních dnech otevírat už v sedm hodin ráno.

"Bude to primárně kvůli profesním řidičským průkazům a kartám do digitálních tachografů pro profesionální řidiče. Ti si musí doklady vyměnit do konce srpna. Dost jich zbývá a tato procedura zhruba půl hodiny trvá," objasnil Tinka.

"A když už budeme přepážky otevírat dřív, otevřeme rovnou všechny včetně evidence vozidel. Delšího času tak mohou využít i lidé žádající o výměnu klasického řidičského průkazu," doplnil.

Letošním rokem povinné výměny řidičských průkazů skončí. Od roku 2014 už bude v platnosti pouze jeden typ, plastová kartička podobná platební kartě. Takzvaný typ 7 se začal vydávat v květnu 2004.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Opilec bušil policistům na dveře, místo zatčení se domohl záchytky

Ilustrační snímek

Zatčení a umístění do policejní cely se v noci na neděli domáhal muž v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Krátce po...

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Najdete na iDNES.cz