Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Vysočině nenechávají výměnu průkazů na poslední chvíli, žádají už teď

  17:57aktualizováno  17:57
Řidiči na Vysočině jsou nejsvědomitější z Česka, aspoň co se týče povinnosti vyměnit si včas řidičský průkaz. Do konce prvního pololetí tam o výměnu požádala víc než polovina řidičů, kterých se to týká. Vyměnit tak zbývá zhruba 27 tisíc průkazů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Taková situace je ale až teď a mile nás překvapila. Třeba při první etapě, kdy se vyměňovaly průkazy typu knížky, zůstávaly půl roku před termínem nevyměněné dvě třetiny z nich," srovnává vedoucí odboru dopravy městského úřadu v Havlíčkově Brodě Martin Stehno.

Výměna řidičských průkazů

  • Týká se řidičských průkazů vydávaných od 1. 1. 2001 do 30. 4. 2004. Jejich držitelé jsou povinni si je vyměnit nejpozději do 31. 12. 2013.
  • Uplynutím stanovené doby pro jejich výměnu řidičské průkazy pozbývají platnosti.
  • Kde lze průkaz vyměnit? Na určeném pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností, příslušného podle místa trvalého pobytu.
  • Co musí mít žadatel s sebou? Žádost o vydání řidičského průkazu (obdrží na úřadě), platný doklad totožnosti, průkazovou fotografii, průkaz podléhající výměně.
  • Kdy bude vydán nový průkaz? Do 20 dnů od podání žádosti, případně do pěti pracovních dnů od podání žádosti po úhradě správního poplatku 500 korun.
  • Kolik to bude stát? Povinná výměna je zdarma, při vydání řidičského průkazu ve lhůtě do pěti pracovních dnů od podání žádosti se platí 500 korun.

"Lidé kupodivu chodí průkazy vyměňovat i o prázdninách, kdy je obvykle provoz i kvůli dovoleným mnohem menší," dodal.

Ve větších městech zbývalo před druhým pololetím vyměnit průkaz přibližně polovině řidičů.

Nejlépe z celého kraje jsou na tom v Třebíči. Tam na konci června zbývalo vyměnit zhruba 44 procent průkazů. Třebíčsko bylo v tomto ohledu druhým nejlepším regionem v celé republice po Lysé nad Labem.

Fronty by být neměly

O výměně ministerstvo dopravy informovalo dlouho dopředu. Průkazy si lidé mohou měnit už od roku 2009. Řada z nich toho v minulých letech využila.

I proto dnes zbývá výměna necelé polovině řidičů. "Zdá se, že to půjde tak dobře, že ani nebude hysterie, nervozita a fronty před koncem roku," domnívá se vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu Ján Tinka. Přesvědčují ho o tom údaje z posledních měsíců.

Počet žadatelů o výměnu prudce stoupl v květnu. A i v červnu na úřady na Vysočině přišel dvojnásobek odhadovaného ideálního počtu žadatelů.

Podle Stehna si navíc řidičský průkaz nevymění všichni, kdo tu povinnost mají. "Vycházíme ze zkušeností z první vlny výměny. Tehdy deset až patnáct procent řidičů o výměnu nežádalo. Asi už vzhledem k věku nechtěli řídit, a nový průkaz tak považovali za zbytečný," vysvětlil.

Některé úřady navíc lidem vyjdou vstříc prodloužením otevírací doby. Třeba v Jihlavě to plánují od srpna. To by se měly přepážky na odboru dopravy v úředních dnech otevírat už v sedm hodin ráno.

"Bude to primárně kvůli profesním řidičským průkazům a kartám do digitálních tachografů pro profesionální řidiče. Ti si musí doklady vyměnit do konce srpna. Dost jich zbývá a tato procedura zhruba půl hodiny trvá," objasnil Tinka.

"A když už budeme přepážky otevírat dřív, otevřeme rovnou všechny včetně evidence vozidel. Delšího času tak mohou využít i lidé žádající o výměnu klasického řidičského průkazu," doplnil.

Letošním rokem povinné výměny řidičských průkazů skončí. Od roku 2014 už bude v platnosti pouze jeden typ, plastová kartička podobná platební kartě. Takzvaný typ 7 se začal vydávat v květnu 2004.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Místo dopravního hřiště slouží i srolovaný koberec, veřejnost má smůlu

Za jedno z nejkrásnějších na Vysočině považuje BESIP dopravní hřiště v...

BESIP zhodnotil všech 18 dopravních hřišť na Vysočině. Chválí ta v Humpolci či Velkém Meziříčí. Naopak značně...

Žáci se stali pouze zbožím, říká ředitelka školy s osmi desítkami dětí

Učitelky si vyučování v méně početných třídách pochvalují. Umožňuje lepší...

Základní škola ve Strážku na Žďársku funguje na výjimku, chodí do ní jen 82 dětí. Na každého mají učitelé mnohem více...

Úložiště Na Skalním byl pro místní šok, protestovat přišly stovky lidí

Proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu i proti postupu SÚRAO přišlo a...

Před pár měsíci obyvatelé obcí poblíž Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku zažili šok. Dozvěděli se, že ve zdejší...

Najdete na iDNES.cz