Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dukovany mění palivo v reaktoru. Palivové kazety se dovážejí z Ruska

  17:53aktualizováno  17:53
V Jaderné elektrárně Dukovany mění část paliva na třetím bloku. Palivové kazety putují letecky z Ruska a utajenými transporty z brněnského letiště. Naráz se jich mění 72. Jedna kazeta vyjde zhruba na deset milionů korun. Jaderná elektrárna navíc usiluje o získání licence na prodloužení cyklu výměny.

Výměna palivových kazet v Jaderné elektrárně Dukovany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jindy liduprázdný prostor v reaktorovém sále, společném pro třetí a čtvrtý blok dukovanské elektrárny, je teď plný lidí. Hemží se to tam techniky, exkurzemi i bezpečnostními komisaři. Ti přijeli zkontrolovat, jak dopadla zavážka paliva.

Paliva je dostatek

Má elektrárna dostatek jaderného paliva, tedy strategické suroviny v současné době, kdy je napjatá situace na Ukrajině a není úplně jasné, jak vygradují vztahy Ruska s Evropskou unií i Spojenými státy? "Ano, zatím je ho dost, nemáme obavu," zmínil fyzik Mikoláš.

"Podstatné je, že se palivo transportuje letecky, tedy ne po zemi přes Ukrajinu. Zatím se nedá hovořit o tom, že by měly být dodávky nějak ohroženy," dodala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

"Kupujeme ho z Ruska, vyrábí jej korporace TVEL ve městě Elektrostal nedaleko Moskvy. Nově je palivo ještě účinnější než dříve. Dosud býval cyklus výměny takzvaných palivových kazet nastavený na pět let a nějaký ten týden," uvedl Miloš Mikoláš, který na elektrárně pracuje jako fyzik a řídí při odstávce rozmisťování kazet v reaktoru.

"Teď usilujeme o to, abychom získali licenci na šestiletý cyklus," dodal Mikoláš. Už cesta tohoto strategického materiálu do Dukovan je zajímavá.

"Přepravuje se k nám letecky z Ruska do Brna. Odtud jezdí v utajení transporty do Dukovan. Bývají odhadem čtyři do roka. Kazety jsou uzavřeny ve speciálních schránkách vyložených dřevem. Technologové zjistili, že je to tak optimální," popsal Mikoláš.

A nejde o čistě ruský produkt. Podle Mikoláše se na vývoji paliva významně podíleli i čeští odborníci. Jedna kazeta, která obsahuje palivové články s obohaceným uranem, vyjde na částku okolo deseti milionů korun.

Když se mění palivo, není to tak, že se vyveze celý obsah reaktoru. Mění se jen 72 "vyhořelých" kazet za stejný počet nových.

Zajímavosti o elektrárně

* Chtějí tu používat palivo s vyšší účinností, které bude potřeba měnit po šesti letech. Nyní je to po pěti letech. Důvodem je zvyšování výkonu i ekonomická stránka.

* Palivové kazety vydávají v aktivní zóně reaktoru takzvané Čerenkovovo záření. Krásně modře světélkují. Petr Alexejevič Čerenkov, na jehož počest se záření jmenuje, společně s I. M. Frankem a I. J. Tammem obdrželi v roce 1958 za objev a objasnění tohoto efektu Nobelovu cenu za fyziku. Jde o elektromagnetickou obdobu zvukové rázové vlny.

A celý obsah reaktoru se musí přeskládat, aby byl optimálně rozložený výkon. Podle přesných výpočtů fyziků se promíchají starší kazety s novějšími. Reaktor se otevírá jednou ročně asi na týden.

Na 100 stupňů se kazety chladí dlouhé roky

Použité palivové kazety vyzvedne speciální jeřáb z hloubky bezmála dvaceti metrů. Uloží je do chladicího bazénu, kde cirkuluje voda o teplotě přibližně 50 stupňů Celsia. Tam si kazety pobudou sedm až osm let.

Ochlazené na asi 100 stupňů Celsia je technici uloží do kontejneru typu Castor, který se vyrábí v Německu. Kontejner pak putuje do dukovanského meziskladu.

Fotogalerie

Výměna paliva trvá tři až čtyři dny. Pak následuje kontrola nezávislými komisaři z mezinárodních i domácích agentur.

Komisaři dostanou do ruky schémata a fyzikální propočty. Speciální ponornou kamerou zkontrolují skutečný stav paliva v reaktorové nádobě.

Pokud je vše v pořádku, zhruba do deseti dnů po zavření nádoby a všech testech se znovu rozjíždí štěpná řetězová reakce.

Při výměně se nesmí stát, že by spadl cizí předmět do reaktorové nádoby. V roce 2006 upadl do šachty naplněné vodou, která se používá k zavážení a vyvážení paliva, americký komisař. V šachtě v té době nebylo palivo. Američan prošel vyšetřením, aby se vyloučila kontaminace radioaktivitou. Byl v pořádku.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Obilí na Vysočině je dost, krmiva nedostatek. Ceny letí nahoru

Letošní žně urychlilo velmi teplé počasí v prvním srpnovém týdnu, kdy se...

Žně na Vysočině končí, zemědělci už mají sklizeno všechno obilí i řepku. Letošní práce urychlilo velmi teplé počasí v...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Najdete na iDNES.cz