Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o čističku rozdělil Fryšavu na dva tábory, udání střídá udání

  11:28aktualizováno  11:28
Psí exkrementy ve schránce a vývěska polepená klihem. I tak vypadá výměna názorů ve Fryšavě na Žďársku, kde se hraje o to, zda bude tahle malá obec z Vysočiny jednou z nejzadluženějších v Česku kvůli výstavbě kanalizace a čistírny odpadních vod.

Fryšava pod Žákovou horou. | foto: Obecní úřad Fryšava

Spory bývalého a současného starosty ve Fryšavě pod Žákovou horou znamenají nejen hrozbu zadlužení obce na několik generací dopředu.

Vesnice s 350 obyvateli ve Žďárských vrších by se mohla směle ucházet o zapsání do české knihy rekordů. Důvodem jsou desítky nejrůznějších kontrol, které na sebe v posledních letech posílají znesvářené strany. A to nejen kvůli údajnému pochybení při budování kanalizace a čistírny odpadních vod. Kvůli anonymním udáním si na obecním úřadě podávají kliku nejrůznější úředníci a kontroloři. A občas přitom musí řešit doslova banality.

Současný starosta Mojmír Humlíček (Nový směr) se snaží situaci zlehčit tím, že je jednodušší spočítat, kteří kontroloři a úředníci ještě ve Fryšavě nebyli.

O co jde ve Fryšavě

  • Starosta Fryšavy Mojmír Humlíček (Nový směr) podal loni v lednu trestní oznámení na neznámého pachatele. Míří tím na bývalé zastupitelstvo v čele s Josefem Fialou (PF 2015).
  • Spor se týká výběrového řízení na dodavatele kanalizace a čistírny odpadních vod u říčky Fryšávky a údajného dodatku ke smlouvě o dílo. Do stavební „akce století“ se Fryšavští pustili v roce 2009, získali dotaci ve výši 40 milionů od Státního fondu životního prostředí.
  • Podle bývalého starosty Josefa Fialy byla zakázka provedena přesně podle projektové dokumentace a schválených změn a hrozbu vracení dotace a placení penále považuje za šíření hysterie.

„Naposledy jsme tu měli bezpečnost práce, anonymní oznamovatel podepisující se za ‚nespokojené obyvatele obce‘ napsal udání, že obyvatelům a dětem padají školní okna z patra na hlavu.

Kontrola zjistila, že je vše v pořádku. Šlo jen o tabuli skla, kterou rozbil některý z žáků a které jsme hned nechali zasklít. Překvapuje mě, že se tím musí zabývat, i když je podnět neopodstatněný,“ diví se Humlíček.

Nový starosta, jehož ve funkci potvrdily až loni v září opakované volby po odstoupení tří opozičních zastupitelů, pracuje jako řadový policista. Proto nepřekvapí, že už čelil i policejní inspekci. „Jsme asi jedna z mála obcí, kde zasahovala i GIBS,“ poznamenal Humlíček.

Rozhádaní Fryšavané na sebe posílali nejrůznější kontroly už v minulém volebním období, kdy byl starostou Josef Fiala.

Ten čelil hned několika udáním. „Protikorupční policie kontrolovala výběrové řízení na dodavatele, projektanta a dozor stavby kanalizace a čističky i prodej dřeva z obecního lesa,“ říká Fiala, který stál v čele obce šestnáct let, v posledním období „starostoval“ na plný úvazek.

Česká inspekce životního prostředí zase řešila skládku přebytečné zeminy ze stavby kanalizace, po dostavbě kontrolovala chod a provoz čističky a vliv provedení téhle fryšavské stavební akce století na životní prostředí. „Ministerstvo životního prostředí navíc řešilo tuplovaná udání ve stejných oblastech jako Česká inspekce životního prostředí,“ diví se exstarosta.

Obec rozdělená na dva soupeřící tábory

Předmětem sporu byla i výše vodného a stočného ve Fryšavě a sousedních Třech Studních. „Toto jediné udání skončilo nesmyslnou pokutou, protože Humlíček po mém odchodu nereagoval dle stanovených termínů a neodvolal se,“ popisuje Fiala.

Jak to vidí druhá strana? „Pan Fiala čtyřikrát podal oznámení na specializovaný finanční úřad, že jsme špatně vypočítali ceny vodného. Podle kontrol jsme postupovali správně, na rozdíl od pana Fialy, který v letech 2012 a 2013 dostal za špatnou kalkulaci cen vody pokutu,“ namítá Humlíček.

Jaký bude další postup úřadů v případě diskutované kanalizace a čističky? Kromě finančního úřadu a policie už případ řeší i Státní fond životního prostředí (SFŽP), který dotaci ve výši zhruba 40 milionů poskytl.

Vedení fondu v červnu starostu Humlíčka vyzvalo, aby doložil veškerou v médiích zmiňovanou dokumentaci, zejména dodatek ke smlouvě o dílo a nové znalecké posudky, které mají být klíčovými argumenty při dokazování chyb bývalého vedení obce.

Josef Fiala považuje obavy z vracení dotace a placení penále, což by znamenalo bankrot obce, za hysterii šířenou jeho odpůrci. „Těmto lidem je jedno, jestli obec dostane pokutu. Hlavní je najít něco proti Fialovi,“ tvrdí.

Naopak podle něj nové vedení obce vyhazuje zbytečné peníze za právnické služby a posudky. „Je třeba si uvědomit, že právníci a znalci za posledních osm měsíců obdrželi od obce 530 tisíc korun,“ spočítal.

Starosta konkrétní částky komentovat nechtěl. „Pokud jsme nějaké kontroly nechali zadat, byly schválené zastupitelstvem. Pokud byly v souvislosti s těmi nesrovnalostmi, budeme to po vinících soudně vymáhat,“ hájí Humlíček postup nového zastupitelstva.

Co na dění ve Fryšavě říkají obyvatelé obce? „Lidé jsou tu rozdělení na dva tábory. Jeden fandí bývalému starostovi, druhý tomu novému. Nejlepší bude nechat věci, než se prošetří,“ myslí si jeden z místních. Jeho jméno redakce zná, kvůli možným problémům však chce zůstat v anonymitě.

O napjaté situaci svědčí také to, že se v posledních měsících rozpadl kolektiv pedagogů místní základní školy. Na vlastní žádost skončila i její ředitelka.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Najdete na iDNES.cz