Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad Lipnice se otvírá i v noci. Potkat tam můžete spisovatele Haška

  8:27aktualizováno  8:27
Jeden z nejmohutnějších hradů v Čechách připravil netradiční prohlídky. K vidění během nich bude dvakrát za večer i mučení a šerm, cestou můžete potkat i slavného spisovatele. Koho láká památka spíš ve dne, neměl by si nechat ujít okouzlující výhled z ochozu věže.

Hrad a městečko Lipnice nad Sázavou - V domku pod hradem žil spisovatel - autor románu "Osudy dobrého vojáka Švejka" Jaroslav Hašek. (3.7.2006) | foto: Jaroslav Vlček

Hrad v Lipnici nad Sázavou návštěvníkům nabízí i netradiční noční prohlídky. V pátek 30. a v sobotu 31. srpna si zájemci budou moci užít dvouhodinovou exkurzi s divadelními vstupy a postupně se seznámí s počátky historie hradu i s jeho současností.  

Na hrad po setmění

Noční prohlídka vyjde na 200 korun a pořádá se dvakrát za večer, ve 20:30 a 22:30 hodin. "Vstupenky na prohlídku je nutné objednat na www.sigri.cz nebo na e-mailové adrese zdenek@sigri.cz či na telefonu 606 480 708," uvádějí organizátoři na webových stránkách hradu Lipnice.

Hrad Lipnice nad Sázavou

"Živé obrazy lidem přiblíží všechny majitele hradu, herci například ukážou, jak se kdysi šermovalo, a návštěvníci se podívají třeba i na mučení. Dostaneme se rovněž ke dvacátému století, bude na nás čekat například Jaroslav Hašek," přiblížil zajímavé večery kastelán.  

Kaple je skvostem

Původem strážný hrad je jedním z nejmohutnějších v Česku. Má poutavou historii, kterou mohou poodhalit i návštěvníci. Skvostem lipnické hradní architektury je kaple svatého Vavřince pocházející z první čtvrtiny 14. století.

"Výjimečná je svou velikostí a původně samostatným umístěním na hradním nádvoří, což bývalo typické pro hrady královské, nikoli šlechtické," popsala zajímavost mluvčí Národního památkového ústavu pro Vysočinu Jitka Skořepová. "V interiéru kaple se zachovaly mimořádně cenné figurální klenební konzoly z první poloviny 14. století," dodala mluvčí.

"V kapli byli biskupem Heřmanem vysvěceni první husitští kněží," dodal kastelán hradu Marek Hanzlík. Na konci 17. století byly tyto prostory upraveny a nově zasvěceny svatému Josefu.

Lipnický hrad zaujme od sklepení až po nejvyšší části. Rozlehlé hradní sklepy původně sloužily jako rytířská hodovní síň, dnes je filmaři často využívají k natáčení historických snímků. "Točila se tady například pohádka Čert ví proč nebo seriál Ať žijí rytíři," zmínil se Marek Hanzlík.

Hodovní síň posloužila za třicetileté války jako vězení

Hrad Lipnice nad Sázavou

Hodovní síň později fungovala jako zásobní sklep, za třicetileté války se z ní stalo vězení.

"Další raritou je do dnešních dnů zachovaný dřevěný rumpál. Návštěvníci si jej mohou prohlédnout v přízemí věže Samson. Rumpál sloužil k vytahování okovu s vodou ze studně, která se nachází pod ním v třicetimetrové hloubce," doplnila Jitka Skořepová.

Milovníci krásných výhledů si určitě nenechají ujít vyhlídkovou terasu Velké věže nebo pohled dolů z ochozu věže Samson. "Jméno věž získala podle biblického siláka, sama je totiž velmi mohutná a byla stavěna jako obytná, což nebývalo obvyklé," vysvětlil kastelán Hanzlík.

Pohled dolů z věží nabídne krajinu v okolí hradu v celé své kráse. Zdejší prostředí učarovalo i spisovateli Jaroslavu Haškovi, který prožil část života v lipnickém hostinci U České koruny.

Obdivovatelé spisovatele Jaroslava Haška vyrazili na cestu z Olomouce do
Obdivovatelé spisovatele Jaroslava Haška vyrazili na cestu z Olomouce do

Lipnice nad Sázavou je spjatá s Jaroslavem Haškem. Jeho obdivovatelé si v červenci oblékli dobové uniformy a vyjeli z Olomouce do Lipnice na starém obrněném transportéru.

Pověst mluví o zazděné Kateřině

Lipnický hrad má i své tajemné stránky. "Podle pověsti se zde čas od času prochází zazděná Kateřina nebo duše černého muže. Nejznámější je pak příběh o pokladu. Ten vypráví, že do hradní brány byly kdysi vytesány dva kříže. A kdo najde třetí kříž, objeví pod ním i starý rodový poklad," přiblížila pověsti Jitka Skořepová. Poklad ovšem prý střeží nepřemožitelný kostlivec s diamantovýma očima.

Milovníci historie a tajemna se mohou na hrad o prázdninách vypravit každý den kromě pondělí od 9 do 18 hodin. V září a říjnu mohou přijet o víkendech a svátcích od 10 do 16 hodin, plné vstupné vyjde na 70 korun.

Autoři:


Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Malá noční hudební můra. Gejzír humoru vytryskne ve Velkém Meziříčí

„Hudební klauni nejvyšší úrovně,“ houslista Aleksey Igudesman a klavírisa...

O tom, že vážná hudba není žádná nuda, ale že se při jejím patřičném podání můžete smát tak, až se budete popadat za...

Jihlavský festival dokumentů bude o paměti a poprvé zabaví i malé děti

Ředitel jihlavského festivalu dokumentárních filmů Marek Hovorka a mluvčí...

Paměť a vše, co s ní souvisí. To bude hlavním tématem letošního 22. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních...

Panský dvůr, kde se natáčeli Bajkeři, získá nové překážky i minipivovar

„V Panském dvoře se postavila jedna z nejdražších filmových rekvizit. Před...

Areál bývalého velkostatku v Telči honosící se názvem Panský dvůr po revitalizaci funguje pouhé dva roky. Za tu dobu si...

Najdete na iDNES.cz